Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sprawdzamy jakość wody w śląskich kąpieliskach. Gdzie jechać nad wodę? Gdzie można bezpiecznie się kąpać?

Paweł Kurczonek
Paweł Kurczonek
Serwis Kąpieliskowy publikuje aktualne dane na temat jakości wody w kąpieliskach.
Serwis Kąpieliskowy publikuje aktualne dane na temat jakości wody w kąpieliskach. Marzena Bugała-Astaszow / Polska Press
Wakacje w pełni. Temperatury zachęcają do korzystania z uroków kąpieli na świeżym powietrzu. Trzeba pamiętać, że nie zawsze jest to bezpieczne. Śmieci i zanieczyszczenia mikrobiologiczne mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Miłośnikom kąpieli naprzeciw wychodzi Państwowa Inspekcja Sanitarna. Sanepid regularnie bada jakość wody w polskich kąpieliskach. Wyniki badań publikuje Serwis Kąpieliskowy.

Serwis Kąpieliskowy – sprawdź gdzie można bezpiecznie się kąpać

Kryteria oceny jakości wody w kąpieliskach reguluje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 stycznia 2019 r. w sprawie nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli. Rozporządzenie przyjmuje trzy klasy jakości wody w kąpieliskach.

Zgodnie z danymi z 21 lipca opublikowanymi w Serwisie Kąpieliskowym doskonałą jakością wody może pochwalić się siedem obiektów:

  • Słoneczna Plaża, Niewiesze
  • Kąpielisko Czechowice, Gliwice
  • Stawiki, Sosnowiec
  • Łysina, Bieruń
  • Śmieszek, Żory
  • Ośrodek Sportów Wodnych w Łące, Pszczyna
  • Kąpielisko Ośrodka Rekreacji i Sportów Wodnych w Kaniowie

Dwa obiekty mają wodę ocenioną, jako dobrą:

  • Pogoria I, Dąbrowa Górnicza
  • Pogoria III, Dąbrowa Górnicza

Również w dwóch miejscach na mapie jest dostatecznie:

  • Zakrzew, Kłobuck
  • Kąpielisko „Hubertus”, Sosnowiec

Należy pamiętać, że nawet ocena dostateczna nie stwarza zagrożenia dla zdrowia. Bogdan Czapla, kierownik Oddziału Bezpieczeństwa Wody Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach, zapewnia, że można bezpiecznie korzystać z tych kąpielisk. Bezpieczne są również te miejsca, które na mapie Serwisu Kąpieliskowego oznaczono jako nieklasyfikowane.

Obecnie zaledwie w jednym miejscu w aglomeracji woda jest niezdatna do kąpieli – w tyskich Paprocanach. Choć jakość wody pod względem zanieczyszczeń mikrobiologicznych jest oceniana na doskonałą, w zbiorniku zakwitnęły sinice. Należy pamiętać, że informacja o zakazie kąpieli nie oznacza całkowitego zamknięcia terenu kąpieliska.

- Nie wydajemy nakazu zamknięcia kąpieliska, można bezpiecznie korzystać ze wszystkich obiektów wokół zbiornika – zapewnia Bogdan Czapla.

Sanepid regularnie bada jakość wody w kąpieliskach – jakie kryteria przyjmuje?

W rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie nadzoru nad jakością wody czytamy, że wartości dopuszczalne w zakresie wymagań mikrobiologicznych wynoszą:

  • enterokoki – nie więcej niż 400 jednostek tworzących kolonie
  • escherichia coli – nie więcej niż 1000 jednostek

Ponadto na kąpielisku nie może być zakwitu sinic (smug, kożuchów, piany), rozmnożenia się alg lub fitoplanktonu.

- Toksyny sinic są bardzo niebezpieczne, mogą uszkadzać mózg, nerki, wątrobę, mogą powodować alergie, uszkodzenia błony śluzowej, a nawet uszkadzać wzrok – ostrzega kierownik Oddziału Bezpieczeństwa Wody.

Bogdan Czapla wyjaśnia, że zakwit organizmów wodnych dotyczy przede wszystkim płytkich zbiorników. Gdy nie ma wiatru dochodzi do przegrzania powierzchniowych warstw wody. W tych warunkach zarówno sinice, jak i fitoplankton doskonale się rozwijają. Zapytany o miejsca, w których obecnie występuje zakwit odpowiada:

- Nie mamy żadnej informacji na ten temat oprócz Paprocan. Nadchodzą upały, więc w niedzielę-poniedziałek możemy mieć sygnały, że woda zakwitnęła. Zakwitają nie tylko sinice, ale również inne organizmy wodne, np. fitoplankton czy glony – wyjaśnia Bogdan Czapla.

W kąpieliskach, zgodnie z rozporządzeniem nie mogą również występować materiały smoliste, ani śmieci w ilości nie pozwalającej na natychmiastowe usunięcie.

Serwis Kąpieliskowy – sporo zbiorników nie ma podanej oceny jakości wody

Obowiązujące przepisy precyzyjnie regulują, jakie zbiorniki są kwalifikowane, jako kąpieliska.

- Woda nie jest badana w zbiornikach, które nie są zgłoszone, jako kąpieliska. Zgodnie z przepisami gmina musi podjąć uchwałę, by dany zbiornik został zakwalifikowany, jako kąpielisko. Jeżeli gmina nie podała Powiatowemu Inspektorowi do końca ubiegłego roku informacji, że w danym miejscu będzie funkcjonować kąpielisko, wtedy nie badamy takiej wody – mówi Bogdan Czapla.

Akwen jest wtedy traktowany, jako zbiornik wody powierzchniowej. Taka sytuacja ma miejsce np. na podgliwickim Dzierżnie.

Przepisy dopuszczają również funkcjonowanie tzw. miejsc wykorzystywanych do kąpieli okazjonalnie. Mogą powstawać przez cały sezon kąpielowy, czyli od 1 czerwca do 30 września, ale działać mogą nie dłużej, niż przez miesiąc. Takich miejsc jest w aglomeracji dziewięć:

  • Pole Biwakowe numer 1 w Nakle Chechle
  • Chechło numer 1 w Nakle Chechle
  • Plaża nr 1 w Koniecpolu
  • Rogoźnik I
  • Dolina Trzech stawów staw nr 4, plaża północna
  • Pniowiec w Rybniku
  • Kamień w Rybniku
  • Macarena
  • Zalew Pilica 1 w Pilicy
Serwis Kąpieliskowy publikuje aktualne dane na temat jakości wody w kąpieliskach.

Sprawdzamy jakość wody w śląskich kąpieliskach. Gdzie jechać...

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na sosnowiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto