Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spis Powszechny 2021: Są już wnioski na policję za odmowę spisania się. Grzywna jest wysoka!

M. Urban / red
Jeżeli odmówisz udziału w Narodowym Spisie Powszechnym, można zostać ukarany mandatem, a grzywna jest całkiem wysoka. Jak informuje Główny Urząd Statystyczny, niemal 80 wniosków o popełnienie takiego wykroczenia trafiło już na policję. W województwie śląskim na razie takich wniosków nie ma.

Spis powszechny rozpoczął się 1 kwietnia 2021 roku. W tym roku wyjątkowo, ze względu na panującą pandemię, został wydłużony do 30 września. Spis jest obowiązkowy dla każdego obywatela Polski. Niestety niektórzy nie zdają sobie z tego sprawy i odmawiają rachmistrzowi udziału w spisie podczas rozmowy telefonicznej. Jakie kary grożą za odrzucenie uczestnictwa w spisie?

Spis Powszechny 2021: Pierwsze kary za odmowy spisania się! Za co można dostać karę grzywny?

Do zakończenia spisu powszechnego pozostał ponad miesiąc. Większość Polaków ma już ten obowiązek za sobą. Do 4 sierpnia 2021 roku spisało się 50,76 proc. Polek i Polaków. Natomiast w województwie śląskim do spisu przystąpiło niewiele mniej, bo 49,69 proc. mieszkańców. Najwięcej osób w województwie śląskim spisało się w następujących gminach:

  • Opatów 82,80 proc.
  • Hażlach 76,70 proc.
  • Dębowiec 75,30 proc.

Województwa, w których spisało się najwięcej osób, to kolejno: opolskie - 56,80 proc., podkarpackie – 54,70 proc. oraz świętokrzyskie – 54,30 proc.

Ślązacy najchętniej spisują się poprzez samospis CAWI, czyli poprzez Internet. Aż 70,54 proc. respondentów w taki sposób się spisało. Drugim najpopularniejszym sposobem jest wspomagany komputerowo wywiad telefoniczny CATI - 27,60 proc. Ślązaków wykorzystało tę możliwość. Cała reszta – 1,86 proc. - złożyła wywiad bezpośredni CAPI.

W jakich sytuacjach rachmistrz może wnioskować o „ukaranie” badanego?

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021 w Polsce jest obowiązkowy. Można wykonać go na trzy sposoby: poprzez samospis, wspomagany komputerowo wywiad telefoniczny lub wywiad bezpośredni CAPI. Warto pamiętać o tym, że Polacy mają możliwość spisu przez Internet do momentu, gdy zadzwoni rachmistrz. Wtedy naszym obowiązkiem jest podanie wszystkich niezbędnych informacji telefonicznie lub umówienie się na inny dogodny dla nas termin.

W przypadku, gdy osoba badana odmówi uczestnictwa w spisie, rachmistrz może podjąć próbę przekonania badanego do udziału. Jeżeli ten ponownie nie wyrazi chęci udziału, rachmistrz w profilu danej osoby zapisuje odpowiednią notatkę.

- Rachmistrz wprowadza do aplikacji formularzowej stosowną notatkę zawierającą m.in. informację o odmowie oraz jej przyczynach. Następnie rachmistrz wypełnia Protokół z przeprowadzenia czynności w ramach NSP 2021, zawierający m.in. dane respondenta oraz przyczyny odmowy, który przekazywany jest przez koordynatora gminnego do kierownika Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Spisem - tłumaczy Renata Włodarska, kierownik wydziału Śląskiego Ośrodka Badań Regionalnych.

Jakie kary grożą za odmowę udziału w spisie?

Rachmistrzom podczas wykonywania telefonów zdarzają się nieprzyjemne rozmowy z respondentami. Ludzie się spieszą, nie mają czasu na rozmowę, są w pracy, na wakacjach, albo mają kłopot z zasięgiem. Próbują też pozbyć się rachmistrza jak natrętnego telemarketera. A udział w spisie jest obowiązkowy. Co ważne, rozmowa telefoniczna z rachmistrzem - w odróżnieniu od rozmów np. z operatorami komórkowymi lub bankami - nie jest nagrywana.

- Zdarzają się sytuacje trudnych rozmów rachmistrzów spisowych z respondentami, wynikające m.in z braku czasu czy też nieprzychylnego nastawienia respondentów do spisu, jednakże przed podjęciem pracy rachmistrze spisowi zostali przeszkoleni z zakresu socjotechnik przeprowadzania wywiadów z respondentami, które okazują się przydatne i pozwalają radzić sobie szczególnie w takich okolicznościach - mówi Renata Włodarska.

Z powodu tego, iż spis jest obowiązkowy, odmowa wzięcia w nim udziału skutkuje nałożeniem kary grzywny do 5 tys. zł. Decyzję o jej nałożeniu każdorazowo podejmuje sąd.

Obowiązkowy Narodowy Spis Powszechny 2021 trwa od 1 kwietnia. Spisać można się ostatecznie do 30 września. Za odmowę udziału w spisie można zostać ukaranym grzywną - nawet do 5 tys. zł. Dodatkowo tym, którzy udzielą odpowiedzi niezgodnych ze stanem faktycznym, grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat.

- Dodatkowo, tym, którzy udzielą odpowiedzi niezgodnych ze stanem faktycznym, grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat. Zgodnie z art. 17a ust. 1-3 ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r., nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami fizycznymi objętymi spisem – podkreśla Renata Włodarska.

Jak rachmistrz telefonicznie może udowodnić, że nie jest oszustem?

Częstym powodem odmowy udziału w spisie telefonicznym jest obawa przed oszustami, którzy telefonicznie wyłudzają dane osobowe albo próbują okraść łatwowiernych seniorów. Niektórzy ludzie obawiają się, że oszust może podawać się za rachmistrza. Dlatego warto podkreślić, że takiego telefonu od rachmistrza spisowego mogą spodziewać się tylko osoby, które nie spisały się jeszcze osobiście lub internetowo.

- W przypadku wywiadów telefonicznych, niezależnie od województwa, rachmistrzowie dzwonią z numerów: 22 828 88 88 lub 22 279 99 99. Rachmistrz może również zapukać do drzwi mieszkania w celu przeprowadzenia wywiadu bezpośredniego – przypomina kierownik wydziału Śląskiego Ośrodka Badań Regionalnych.

Każdy rachmistrz posiada swój osobisty identyfikator, którym legitymuje się na prośbę respondenta. W przypadku wątpliwości dotyczących wiarygodności i rzetelności rachmistrza spisowego, incydent należy zgłosić na infolinię spisową (22 279 99 99) czynną od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00 lub do właściwego Gminnego Biura Spisowego w swoim miejscu zamieszkania.

Gminy o najwyższym wskaźniku samospisu internetowego zostaną nagrodzone

Dodajmy, że Główny Urząd Statystyczny zorganizował „Konkurs Prezesa GUS na najbardziej cyfrową gminę Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021”. Konkurs jest adresowany do gmin, na terenie których osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami, jak również osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania objęte Narodowym Spisem Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 dokonają samospisu internetowego od 1 kwietnia 2021 r. do 30 września 2021 r. za pośrednictwem interaktywnej aplikacji dostępnej na stronie spis.gov.pl.

Udział w konkursie to szansa na zdobycie cennych nagród, np. takich jak sprzęt elektroniczny. Nagrodzone zostaną gminy o najwyższym wskaźniku samospisu internetowego w Polsce. Dodatkowo Komisje Konkursowe przyznają w każdym województwie nagrodę specjalną dla gminy najbardziej zaangażowanej we współpracę z urzędem statystycznym, wykazującej największą aktywność w zakresie promocji samospisu wśród społeczności lokalnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Spis Powszechny 2021: Są już wnioski na policję za odmowę spisania się. Grzywna jest wysoka! - Tychy Nasze Miasto

Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto