Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląska Wielkanoc 2022. Przepisy na potrawy wielkanocne - tradycyjne i te nowoczesne. Przygotuj wspaniałą ucztę dla całej rodziny

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Sprawdź te przepisy >>>
Sprawdź te przepisy >>>
Okres przed Wielkanocą to czas porządków, ale przede wszystkim gotowania i pieczenia. Co zwykle można znaleźć na stołach wielkanocnych w domach na Śląsku? Przepisy, które zebraliśmy mogą pomóc w przygotowaniu wspaniałej uczty dla całej rodziny. Znajdziesz je w naszej galerii.

Śląskie potrawy Wielkanocne

Choć w niektórych domach tradycyjne święta, a co za tym idzie i gotowanie odchodzą do lamusa, to wciąż w wielu rodzinach kultywuje się obyczaje przekazywane z pokolenia na pokolenie. Gotowanie i pieczenie trzeba wtedy zacząć już na kilka dni przed Wielkim Piątkiem. Oczywiście na stołach wielkanocnych nie może zabraknąć chleba, jaj, kiełbas, żuru, czy kołoczy. Jest jednak wiele takich potraw, które robione są w charakterystyczny dla Śląska sposób.

Kliknij poniżej i zobacz przepisy w nasze galerii

Jedna z takich potraw jest na przykład murzin, który z zewnątrz przypomina chleb, w przekroju widać kawałki szynki i boczku wtopione w ciasto chlebowe; powinien być dobrze wypieczony z zarumienioną skórką na wierzchniej stronie; kroi się go w grube kromki jak chleb z zatopionymi kawałkami szynki i boczku, dzięki którym jest nasiąknięty aromatycznym, pachnącym wędzonką, tłuszczem.

Murzin jest wypiekiem wielkanocnym z terenu Śląska Cieszyńskiego. Jak wynika z informacji na portalu Śląskie Smaki, z rozmów z mieszkańcami można się dowiedzieć, że jest on pieczony od dziesiątków lat. Dawniej świnie bito jesienią, przed świętami Bożego Narodzenia. Aby mięso mogło dotrwać do kolejnych świąt, wędzono je w „wędzoku” na podwórzu na twardym, liściastym, często owocowym drewnie. Pod koniec wędzenia dodawano do niego liście jałowca. Tak uwędzony boczek i szynkę przechowywano w „szpyrczoku”, czyli na strychu domu w szafie (tzn. w skrzyni zbitej z desek, z drzwiami i kłódką}, żeby „skarby świąteczne” nie dostały się w niepowołane ręce w nieodpowiednim czasie. Ciasto było wypiekane w „piekarszczoku”. „Piekarszczok” to dawny piec na chleb, rozpalany drzewem bukowym (drewno bukowe jest twarde i długo trzyma ciepło. Śląsk Cieszyński słynie z pięknych lasów bukowych). Brytfankę z ciastem kładziono bezpośrednio na rozżarzone drewno, przy dokładaniu drewna unosił się popiół, który opadał na ciasto, nadając mu ciemny, czasami czarny kolor. Być może stąd wywodzi się nazwa potrawy. Określenie to może również pochodzić od ciemnego koloru ciasta, które wyrabiane było dawniej tylko z mąki pszennej razowej z otrębami, nieczyszczonej, ręcznie mielonej na żarnach i przesiewanej na sitach.

Sprawdź te przepisy >>>

Śląska Wielkanoc 2022. Przepisy na potrawy wielkanocne - tra...

Przepisy na Wielkanoc

Sprawdźcie, jakie potrawy Wielkanocne ze Śląska można zrobić na te święta. W naszej galerii znajdziecie przepisy na murzina, hekele, kołocz, czy babę Wielkanocną.

Przepisy na Wielkanoc z innych zakątków woj. śląskiego - Koło Gospodyń Wiejskich z Popowa

„ROLADA Z SERA ŻÓŁTEGO Z PIECZARKAMI”

Składniki:

0,5 kg pieczarek, 0,5 kg żółtego sera, cebula, margaryna do smażenia, przyprawy.

Sposób przygotowania:

Ser żółty zawinąć w folię aluminiową i gotować około 30 minut. Pieczarki drobno pokroić i przesmażyć z cebulą, a następnie lekko przestudzić. Ser wyjąć z folii i rozwałkować, nałożyć pieczarki i zwinąć jak struclę. Zawinąć w folię aluminiową i pozostawić, aż dobrze wystygnie. Kroić w plastry.

„ROLADKI SCHABOWE Z NADZIENIEM SZPINAKOWYM”

Składniki:

200g mielonej wołowiny, 8 cienkich kotletów schabowych, 100g pieczarek, 2 cebule, 1 ząbek czosnku, 300g szpinaku, 150g śmietany, skórka z cytryny, tłuszcz do smażenia, sól i pieprz.

Sposób przygotowania:

Szpinak rozmrozić i odparować. Cebulę obrać i pokroić w krążki, a pieczarki oczyścić, umyć i pokroić w cienkie plasterki. Kotlety wieprzowe posypać pieprzem i nałożyć na nich grubą warstwę przestudzonego szpinaku. Na szpinak rozłożyć krążki cebuli i doprawić solą i pieprzem, a następnie rozłożyć mieloną wołowinę. Kotlety należy ciasno zwinąć w roladę i obwiązać nicią.

Na brytfannie rozgrzać tłuszcz i zeszklić na niej obrany i zmiażdżony czosnek. Następnie na tym samym tłuszczu obsmażyć roladki z obu stron. Piec w piekarniku ok. 45 minut bez przykrycia.

Po około 0,5 godzinie dodać pieczarki i dusić z mięsem. Kiedy rolady będą już miękkie wyjąć z brytfanny, a do sosu dodać śmietanę. Całość zagotować i dodać drobniutko pokrojoną skórkę z cytryny i doprawić solą i pieprzem.

Roladki podawać z sosem, ziemniakami puree oraz surówką z kapusty pekińskiej

„SMACZNA ZAPIEKANKA”

Składniki:

Karczek b/k, majonez, papryka czerwona, ser żółty, cebula, keczup

Sposób przygotowania:

1. Ziemniaki pokroić w plasterki o grubości 3-4 mm i ułożyć na brytfannie.

2. Następnie rozbić plastry karczku i ułożyć na ziemniakach.

3. Karczek posmarować warstwą majonezu.

4. Na majonezie ułożyć paprykę czerwoną.

5. Na paprykę poukładać plastry sera żółtego.

6. Można też dodać cebulę i keczup.

7. Doprawić do smaku

8. Piec w piekarniku 1 godzinę w temperaturze od 180° – 200°.

„FASOLA Z SOSEM WARZYWNO – SEROWYM”

Składniki:

0,5 kg fasoli, 1 seler, 1 jabłko, 2 cebule, 1 łyżka masła, 3 łyżki koncentratu pomidorowego, 2 ząbki czosnku, 20dkg sera żółtego, sól i pieprz do smaku.

Sposób przygotowania:

Fasolę ugotować, a następnie dodać starte na tarce seler , jabłko, pokrojoną cebulę i czosnek. Doprawić koncentratem. Fasolę zalać gorącym sosem i posypać startym żółtym serem.

ZOBACZ TAKŻE:

Cudowne KARTKI WIELKANOCNE 2022 - wyślij rodzinie i znajomym przed świętami!

Świąteczne ŻYCZENIA WIELKANOCNE 2022 - dużo propozycji

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto