Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ścieżki rowerowe w Katowicach

Justyna Przybytek, RES, KAKA, MANO, ZIELA, GD, MAKI, ZM, JAK
Dolina Trzech Stawów to jedno z popularniejszych wśród rowerzystów miejsc
Dolina Trzech Stawów to jedno z popularniejszych wśród rowerzystów miejsc Fot. Dorota Niećko
W mieście jest co prawda siedem tras rowerowych, a do tego planowane jest wytyczenie kolejnych. Powstają też ścieżki rowerowe przy okazji remontów jezdni i chodników. Problem w tym, że jak dotąd tych nowych nikt nie zinwentaryzował, nie tworzą też spójnej całości, jak trasy rowerowe.

Te ostatnie są atrakcyjne, ale na rodzinne wycieczki. W Katowicach nie ma nadal miejsca na komunikację rowerową, traktowaną jako alternatywa dla jazdy samochodem - właśnie dlatego, że miasto nie jest pokryte spójną siecią ścieżek. Nie ma także kompletnej mapy, jak przemieszczać się po mieście na dwóch kółkach po trasach już istniejących. Do tego urzędnicy czasem zapominają, że ścieżki już istniejące należałoby remontować - widać powybijane kostki, dziury, brak odwadniania. Albo dla odmiany remontuje się je, ale bezmyślnie - stawiając na ścieżce słupki, latarnie, barierki, reklamy.

Cykliści, którzy mimo tego poruszają się po Katowicach na dwóch kółkach, nie mają lekko. Zazwyczaj jest to slalom - ścieżka, chodnik, jezdnia. Niedzielnym rowerzystom polecamy trasy już wytyczone, najbezpieczniejsze, choć i na nich trzeba uważać.

To trasy rekreacyjno-turystyczne, choć to, że są to "trasy" nie oznacza, że jazda nimi odbywa się po ścieżkach rowerowych, albo że są dobrze oznaczone. Ta z numerem 1 stanowi fragment dłuższej trasy rozpoczynającej się w Katowicach i kończącej w Milówce. Odcinek katowicki zaczyna się przy Pomniku Powstańców Śląskich, dalej jedziemy ul. Piastowską, Uniwersytecką, Bankową (bulwarem wzdłuż Rawy), ul. Murckowską, Doliną Trzech Stawów, przez Lotnisko, Lasy Ochojeckie, ul. Jaronia, do Lasów w Podlesiu, ulicami Saską i Zaopusta, aż w rejon oczyszczalni ścieków przy granicy z Tychami. To najdłuższa trasa w mieście - ma 26 km. Po drodze cykliści zobaczą rekreacyjne tereny Trzech Stawów, rezerwat florystyczny Ochojec czy np. zabytkowy most z kamienia w Podlesiu.

Kolejna trasa rowerowa nr 2 (ok. 12 km) stanowi fragment trasy z Katowic do Raciborza. Początek znajduje się w parku Kościuszki przy Wieży Spadochronowej, dalej biegnie ul. Jasieńskiego (uwaga, tu trzeba jechać pod prąd), Brynowską, Lubiny, św. Teresy, Kępową, Ligocką, Zgody, Kijowską, Medyków (na trasie trzeba omijać słupki), Śląską, Wczasową, przez park Zadole, Studencką, Śląską, przez lasy Panewnickie, ul. Owsianą, aż do granicy z Mikołowem.

Trasa oznaczona nr 101 ma ponad 18 km. Rozpoczyna się przy ścieżce rowerowej przy ul. Jankego w Ochojcu, przy skrzyżowaniu z ul. Szenwalda (trzeba uważać, bo brak informacji o rowerzystach na drogach poprzecznych) i dalej biegnie ul. Macierzanki, przez las w Ochojcu, do skrzyżowania z trasą nr 1, przez las w Giszowcu, dalej mijamy ośrodek wypoczynkowy Janina-Barbara, dojeżdżamy do ul. Bielskiej w Murckach, Doliny Murckowskiej, rezerwatu i granicy miasta. Kolejna trasa, oznaczona nr 153 to alternatywa dla "1" na odcinku przebiegającym przez Lasy Murckowskie. Ma 5,3 km. Prowadzi przez Kamienną Górę.

Trasa "122", to rozwinięcie "2", zaczyna się przy skrzyżowaniu ul. Szadoka z ul. Załęską w Brynowie, biegnie ul. Przodowników, Kombajnistów, Brygadzistów, Upadową, Ogrodową, Kruczą, Panewnicką, Smoleńską i ul. Medyków. Ma ok. 5,8 km.

Są jeszcze dwie trasy nr 5, jedna oznaczona kolorem żółtym (stanowi fragment trasy do Częstochowy), druga - niebieskim - to fragment trasy między Gliwicami a Sosnowcem. Żółta ma 8 km i przebiega Doliną Trzech Stawów, ul. Gospodarczą, Porcelanową, ul. Kolonia Amandy, ul. Transportowców, ul. Szopienicką, ul. Lwowską, przez Park Olimpijczyków, plac Ogród Dworcowy, ul. Wałową, ul. Wańkowicza, ul. Obrońców Westerplatte, ul. Brynicy. Po drodze można zobaczyć m.in. zabytkowe osiedle Nikiszowiec. Trasa niebieska ma 15,5 km długości i ciągnie się przez las w Starych Panewnikach, ul. Kuźnicką, ul. Piłsudskiego, ul. Owsianą, ponownie przez Lasy Panewnickie, ul. Studencką, ogródki Zgoda, ul. Żurawią, ul. gen. Jankego, ul. Szenwalda, ul. Macierzanki, Katowicki Park Leśny, ul. Mysłowicką i ul. Wojciecha.

Nowa trasa oznaczona numerem 103 ma być gotowa do końca tego roku. - Będzie biec od Żyrafy w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku, przez os. Tysiąclecia, os. Witosa, pod autostradą, przez Lasy Panewnickie aż do ul. Wybickiego - wyjaśnia Katarzyna Stać z Wydziału Rozwoju Miasta. Kolejna jest dopiero w fazie koncepcyjnej. Ma przebiegać przez ośrodek Bolina, który w ten sposób zostałby włączony w system tras 5, 101 i 102. Do końca roku urzędnicy chcą także zinwentaryzować trasy i ścieżki istniejące, tak aby w końcu mogły powstać mapy, między innymi elektroniczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto