MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rozmowa z Piotrem Kołodziejczykiem, starostą myszkowskim: "Najważniejsze, żeby kardiologia funkcjonowała w Myszkowie" [ZDJĘCIA]

Redakcja
Panie starosto, za Panem pierwsze miesiące pracy na tym stanowisko. Jak z tej perspektywy ocenia Pan najważniejsze zadania stojące w tej kadencji przed powiatem myszkowskim?

Wiadomo, że najważniejszym zadaniem na najbliższą przyszłość jest rozbudowa i działalność myszkowskiego Szpitala Powiatowego. Spełnia on ogromnie ważną rolę ze względu na swoje położenie. Proszę pamiętać, że inne placówki funkcjonujące w regionie są rozlokowane w sporej odległości od nas, co znacznie utrudnia szybkie dotarcie pacjenta, z zachowaniem tzw. „złotej godziny”. 

Do odległych jednostek niejednokrotnie trudno zdążyć, a tutaj chodzi o ludzkie życie. 

Szpital Powiatowy jest takim naszym „oczkiem w głowie”. Podejmujemy starania, aby rozszerzał swoją ofertę o nowe oddziały. Mam tu na myśli przede wszystkim kardiologię zachowawczą, jak również inwazyjną. Obecnie robimy wszystko, aby oddział kardiologiczny mógł u nas funkcjonować. Pracujemy również nad otwarciem innych oddziałów.

Szpital pracuje i funkcjonuje, w mojej ocenie, bardzo dobrze pod kątem działania wszystkich oddziałów, w tym chirurgii ogólnej i oddziału wewnętrznego. Konflikty, które pojawiły się na początku kadencji, mające głównie charakter personalny, zostały rozwiązane, za co bardzo serdecznie dziękuję całemu środowisku lekarskiemu. Nową dyrektor szpitala została pani Sławomira Kuźmicka, która została powołana na to stanowisko 14 lutego.

Kolejnym ważnym obszarem działań w tej kadencji jest szeroko rozumiana infrastruktura powiatowa, przy czym bardzo leży mi na sercu rozwój sieci pieszo-rowerowej. 

W ubiegłym tygodniu spotkałem się w tej sprawie z burmistrzami i wójtami z naszego powiatu. Przyjęliśmy nowe zasady współpracy w oparciu o umowę, uwzględniającą wnioski zgłaszane przez wójtów i burmistrzów. W myśl porozumienia gminy zobowiązują się dofinansować inwestycje na drogach powiatowych w wysokości 50 procent. Umowa dotyczy budowy chodników, ścieżek rowerowych oraz pieszo-rowerowych. 

Jeżeli uda się pozyskać dofinansowanie zewnętrzne, wówczas również 50 procent wkładu własnego będą pokrywały gminy. Uważam ponadto, że skoro gmina współuczestniczy w inwestycji, która nie jest jej zadaniem własnym, powinna mieć możliwość samodzielnego decydowania o jej lokalizacji – np. chodników bądź ścieżek pieszo-rowerowych. Samorządowcy w gminach dysponują najszerszą wiedzą o zapotrzebowaniu na tego rodzaju infrastrukturę. 

Dzięki temu poziom bezpieczeństwa na drogach powiatowych znacznie wzrośnie. Pisemna forma porozumienia wprowadza jasne i czytelne warunki, jednakowe dla wszystkich gmin powiatu myszkowskiego.
Jesteśmy już po pierwszych rozmowach na temat planowanych działań w tym zakresie i będziemy go poruszać podczas comiesięcznych spotkań.
Panie starosto, za Panem pierwsze miesiące pracy na tym stanowisko. Jak z tej perspektywy ocenia Pan najważniejsze zadania stojące w tej kadencji przed powiatem myszkowskim? Wiadomo, że najważniejszym zadaniem na najbliższą przyszłość jest rozbudowa i działalność myszkowskiego Szpitala Powiatowego. Spełnia on ogromnie ważną rolę ze względu na swoje położenie. Proszę pamiętać, że inne placówki funkcjonujące w regionie są rozlokowane w sporej odległości od nas, co znacznie utrudnia szybkie dotarcie pacjenta, z zachowaniem tzw. „złotej godziny”. Do odległych jednostek niejednokrotnie trudno zdążyć, a tutaj chodzi o ludzkie życie. Szpital Powiatowy jest takim naszym „oczkiem w głowie”. Podejmujemy starania, aby rozszerzał swoją ofertę o nowe oddziały. Mam tu na myśli przede wszystkim kardiologię zachowawczą, jak również inwazyjną. Obecnie robimy wszystko, aby oddział kardiologiczny mógł u nas funkcjonować. Pracujemy również nad otwarciem innych oddziałów. Szpital pracuje i funkcjonuje, w mojej ocenie, bardzo dobrze pod kątem działania wszystkich oddziałów, w tym chirurgii ogólnej i oddziału wewnętrznego. Konflikty, które pojawiły się na początku kadencji, mające głównie charakter personalny, zostały rozwiązane, za co bardzo serdecznie dziękuję całemu środowisku lekarskiemu. Nową dyrektor szpitala została pani Sławomira Kuźmicka, która została powołana na to stanowisko 14 lutego. Kolejnym ważnym obszarem działań w tej kadencji jest szeroko rozumiana infrastruktura powiatowa, przy czym bardzo leży mi na sercu rozwój sieci pieszo-rowerowej. W ubiegłym tygodniu spotkałem się w tej sprawie z burmistrzami i wójtami z naszego powiatu. Przyjęliśmy nowe zasady współpracy w oparciu o umowę, uwzględniającą wnioski zgłaszane przez wójtów i burmistrzów. W myśl porozumienia gminy zobowiązują się dofinansować inwestycje na drogach powiatowych w wysokości 50 procent. Umowa dotyczy budowy chodników, ścieżek rowerowych oraz pieszo-rowerowych. Jeżeli uda się pozyskać dofinansowanie zewnętrzne, wówczas również 50 procent wkładu własnego będą pokrywały gminy. Uważam ponadto, że skoro gmina współuczestniczy w inwestycji, która nie jest jej zadaniem własnym, powinna mieć możliwość samodzielnego decydowania o jej lokalizacji – np. chodników bądź ścieżek pieszo-rowerowych. Samorządowcy w gminach dysponują najszerszą wiedzą o zapotrzebowaniu na tego rodzaju infrastrukturę. Dzięki temu poziom bezpieczeństwa na drogach powiatowych znacznie wzrośnie. Pisemna forma porozumienia wprowadza jasne i czytelne warunki, jednakowe dla wszystkich gmin powiatu myszkowskiego. Jesteśmy już po pierwszych rozmowach na temat planowanych działań w tym zakresie i będziemy go poruszać podczas comiesięcznych spotkań. ARC
Jakie są najważniejsze zadanie, które stoją przed myszkowskim starostwem w obecnej kadencji? Czy jest szansa na powrót kardiologii do Myszkowa? Na te i inne pytania w specjalnej rozmowie z Dziennikiem Zachodnim odpowiada Piotr Kołodziejczyk, starosta myszkowski. Rozmowę przeczytacie Państwo, klikając w naszą galerię.
od 7 lat
Wideo

Zlot Cadillaców Inowrocław 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rozmowa z Piotrem Kołodziejczykiem, starostą myszkowskim: "Najważniejsze, żeby kardiologia funkcjonowała w Myszkowie" [ZDJĘCIA] - Myszków Nasze Miasto

Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto