Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rajd szlakiem bojowym 3 Pułku Ułanów Śląskich z Cieszowej do Gniazdowa

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
W sobotę 29 maja z Cieszowej w powiecie lublinieckim wyruszył III Rajd Konny Szlakiem Bojowym 3 Pułku Ułanów Śląskich. Wydarzenie to zakończyło się w niedzielę 30 maja pokazem musztry konnej w Gniazdowie w powiecie myszkowskim.

Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich wyruszył w III Rajdzie Konnym Szlakiem Bojowym 3 Pułku Ułanów Śląskich z Cieszowej. Przed konnico do przejechania było kilkadziesiąt kilometrów.

Po drodze ułani minęli m.in. Koszęcin, Sitki, Mzyki, Babienicę, Lubszę, Ligotę Woźnicką, Woźniki, Czarny Las, Myzki, by zakończyć swój rajd następnego dnia w Gniazdowie. We wszystkich miejscowościach ułani byli witani radośnie. Mieszkańcy podziwiali konnicę i z ciekawością słuchali, co przybyli konno goście mają do powiedzenia. Wszak takie wydarzenia nie mają miejsca codziennie.

Rajd zakończył się pokazem musztry konnej i pokazem władania szablą i lancą. Mieszkańcy Gniazdowo z zainteresowaniem oglądali wydarzenie i rozmawiali z ułanami na temat historii tej formacji.

to był weekend z historią

Przypomnijmy, że 3 Pułk Ułanów powstał w listopadzie i grudniu 1917 roku w składzie I Korpusu Polskiego. Następnie współdziałał z 1 Dywizją Strzelców Polskich. 3 lipca 1918 roku został rozformowany. 13 października 1918 roku w Warszawie pułkownik Stefan Strzemieński przystąpił do organizacji pułku ułanów. Odtworzony został już w listopadzie 1918 w Warszawie, a jeden z jego szwadronów sformowano w Zagłębiu Dąbrowskim. Poszczególne jego szwadrony brały udział w rozbrajaniu Niemców w Warszawie, Sosnowcu i Dąbrowie Górniczej. Pułk wziął też udział w kampanii wrześniowej w składzie Krakowskiej Brygady Kawalerii (Armia „Kraków”).

Z kolei Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich działa od 2010 roku na terenie Śląska kultywując tradycje 3 Pułku Ułanów Śląskich, który to pułk stacjonował w Tarnowskich Górach, Pszczynie oraz Szwadron zapasowy w Bochni.

- W chwili obecnej tworzymy cztery w pełni umundurowane, wyposażone i wyszkolone sekcje (tj. 25 konnych wraz z dowódcą), co czyni nasz oddział jednym z największych tego rodzaju w Polsce. Nie jesteśmy grupą rekonstrukcyjną a Kawalerią Ochotniczą. Szkolimy się i ćwiczymy na podstawie regulaminów kawalerii z 1936 roku i każdy członek stowarzyszenia musi posiadać takie same umiejętności co przedwojenny ułan - władanie białą bronią, musztra konna i piesza, wiedza z zakresu historii i tradycji kawaleryjskich - wyliczają ułani.

Członkowie stowarzyszenia z własnych środków finansują wyposażenie, umundurowanie, zapewniają konie, uczestniczą w szkoleniach i ćwiczeniach, biorą udział w ogólnopolskich zawodach militarii organizowanych w celu upamiętnienia polskiej Kawalerii. W ostatnich latach członkowie stowarzyszenia wzięli udział w kilkunastu zawodach kawaleryjskich, w realizacji kilku filmów z udziałem Kawalerii (np w serii „Sensacje XX wieku” czy serii o Wieniawie Długoszowskim), w obchodach Święta Kawalerii Polskiej w Warszawie oraz wielu uroczystościach państwowych i rajdach kawaleryjskich trasami przemarszów przedwojennych pułków kawalerii.

W 2015 roku Przewodniczący Kół Pułkowych Kawalerii w Londynie, płk. Makowiecki, nadał Szwadronowi prawo noszenia barw 3 Pułku Ułanów Śląskich. Dwa lata później Szwadron otrzymał Sztandar, którego ojcem chrzestnym został płk. Makowiecki, a matką chrzestną pani Anna Maria Anders.

Stowarzyszenie jest członkiem Federacji Kawalerii Ochotniej – związku stowarzyszeń stojącego na straży tradycji kawaleryjskich, działającego w porozumieniu z Ministrem Obrony Narodowej, co stanowi gwarancję spełnienia przez Ochotniczy Szwadron 3 Pułku Ułanów Śląskich standardów wyposażenia, umundurowania i wyszkolenia na najwyższym poziomie.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto