Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Puławy: Miasto planuje spalarnię śmieci

Hanna Bednarzewska
Puławy: Miasto planuje spalarnię śmieci
Puławy: Miasto planuje spalarnię śmieci sxc.hu
Urząd Miasta Puławy pracuje nad przygotowaniem nowej inwestycji - zakładu termicznego przekształcania odpadów komunalnych. Chodzi o to, że spalarnia tzw. odpadów wysokokalorycznych, takich jak folie, stanie się koniecznością, bo zgodnie z prawem nie można ich będzie wywozić na składowisko.

Obecnie w Puławach rozbudowywany jest zakład biologiczno-mechaniczny przetwarzania odpadów, który będzie obsługiwał miasto i 21 sąsiednich gmin. - Został on wpisany do wojewódzkiego planu gospodarki odpadami komunalnymi jako regionalna instalacja ich przetwarzania. Zakład nie rozwiązuje jednak problemu wszystkich śmieci. Od 2016 roku będzie funkcjonował prawny zakaz składowania odpadów wysokokalorycznych, których w pozostałościach po przetworzeniu komunalnych śmieci pozostaje dużo. Stanowią one około 30 proc. całego strumienia śmieci - mówi Grzegorz Nakonieczny, wiceprezydent Puław.

Obecnie przy zagospodarowywaniu puławskich śmieci preferowany jest recykling. - Jest to jednak nieopłacalne, trzeba więc myśleć o spalaniu śmieci - dodaje wiceprezydent.
W Europie jest ponad 400 instalacji tego typu. W Polsce funkcjonuje tylko jedna, a kilka jest w przygotowaniu. Niedawno w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie odbyło się spotkanie z ministrem środowiska Marcinem Korolcem, podczas którego zachęcano samorządy do inwestycji w termiczne unieszkodliwianie odpadów. - Co najmniej kilka takich instalacji powinno zostać wpisanych do planu wojewódzkiego. W Puławach mamy już wstępne przymiarki do inwestycji. Chcielibyśmy połączyć instalację zakładu termicznego z instalacją do suszenia osadów pościekowych realizowaną obecnie przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w ramach modernizacji oczyszczalni ścieków - informuje Grzegorz Nakonieczny.

Instalacja MPWiK jest w fazie wyboru wykonawcy. Zakłada ona możliwość współpracy z instalacją termicznego przekształcania odpadów, aby ciepło, jakie w tym procesie zostanie pozyskane, można było wykorzystać do suszenia osadów po-ściekowych. - Jeśli nie zbudowalibyśmy takiej instalacji, bylibyśmy skazani na używanie do suszenia osadów gazu ziemnego. To jednak rozwiązanie drogie - nie ukrywa wiceprezydent Puław.
Budowa zakładu termicznego to wyzwanie dla miasta. W Puławach nie ma dużego "strumienia odpadów". Miasto musi więc znaleźć rozwiązanie techniczne adekwatne do ilości odpadów, które trafiają do Zakładu Usług Komunalnych. - Musimy się zdecydować na technologię i albo będziemy przetwarzać tylko odpady powstające w regionie Puław, albo nawiążemy współpracę z kilkoma innymi rejonami, np. Radzyniem Podlaskim czy Rykami i będziemy przetwarzać ich odpady - zapowiada Grzegorz Nakonieczny.

Budowanie spalarni odpadów jest na czasie. W ramach pomocy technicznej dla miejskich obszarów funkcjonalnych Puławy otrzymają dofinansowanie w kwocie około 250 tys. zł i będą mogły wykorzystać te pieniądze na przygotowanie dokumentacji dotyczącej systemu przetwarzania odpadów. - Teraz miasto musiałoby znaleźć partnera, który przygotowałby dokumentację. Zanim to nastąpi, musimy dokonać wstępnego wyboru technologii - wskazuje wiceprezydent.

Zakład termicznego przekształcania odpadów będzie budowany we współpracy z Zakładem Usług Komunalnych, który jest spółką miasta. Spalarnia ma być zlokalizowana na terenie oczyszczalni ścieków.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pulawy.naszemiasto.pl Nasze Miasto