Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przy budowie domu jesteśmy konserwatywni – musi być murowany i mieć 101–150 m kw. Nie zmniejszamy domów mimo wysokich kosztów budowy?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Plany budowy domu niekiedy trzeba zmodyfikować z powodu ograniczonego budżetu, jednak i tak najchętniej wybieramy metraż 101–150 m kw.
Plany budowy domu niekiedy trzeba zmodyfikować z powodu ograniczonego budżetu, jednak i tak najchętniej wybieramy metraż 101–150 m kw. 123RF.com
Choć koszty budowy domu w ubiegłym roku mocno wzrosły, inwestorzy dość rzadko decydowali się na zmniejszenie planowanego metrażu. Statystyki za 2022 r. pokazują, że gdy przychodzi czas budowy, jesteśmy tradycjonalistami – nie interesują nas zbytnio ani domy drewniane, ani możliwość postawienia domu bez pozwolenia do 70 m kw.

Spis treści

Budowa domu w 2022 r. Drogie materiały budowlane raczej nie skłaniały do ograniczenia metrażu

Ubiegły rok nie był dla budujących łatwy. Największą przeszkodą dla inwestorów marzących o domu jednorodzinnym były szalejące ceny materiałów budowlanych, które ustabilizowały się dopiero w III i IV kwartale. Mimo to statystyki serwisu Oferteo.pl pokazują, iż większość Polaków stawiających dom zdecydowała się na typowy w naszym kraju metraż 101–150 m kw. Mimo drożyzny wybrało go 42 proc. budujących – nieco mniej niż w 2020 r. (46 proc.), ale za to tyle samo co w 2019 r. Widać więc, że wartość ta na przestrzeni lat zmienia się tylko nieznacznie.

– Respondenci jako główny powód wyboru konkretnego metrażu najczęściej wymieniali wygodę użytkowania (38 proc.) oraz osobiste preferencje (25 proc.). Dla części z nich motywacją było dopasowanie budynku do powierzchni posiadanej działki (15 proc.) – podają eksperci Oferteo.pl.

Metraże domów budowanych w 2022 r.
Metraże domów budowanych w 2022 r. Oferteo.pl

Jak to możliwe, że wysokie koszty budowy w 2022 r. nie wpłynęły na preferencje budujących? Tego nie wiemy na pewno, jednak można wskazać kilka możliwych przyczyn. Po pierwsze, jak wskazali sami ankietowani, mało kto był skłonny zrezygnować z komfortu, jaki daje większy metraż. Po drugie budowa domu zwykle planowana jest ze sporym wyprzedzeniem, więc można się domyślać, że w 2022 r. realizowano projekty wybrane w poprzednich latach, gdy koszty budowy były niższe. Po trzecie wreszcie jest prawdopodobne, że sporo osób, którym rosnące koszty pokrzyżowały plany, wolało odłożyć budowę na później niż budować mniejszy dom.

Co ciekawe, niewielkie zainteresowanie wzbudza możliwość budowy domu bez pozwolenia do 70 m kw. W badaniu Oferteo.pl tylko 2 proc. ankietowanych wskazało, że kierowało się tą opcją przy wyborze metrażu domu. Jak informowało na początku grudnia 2022 r. Ministerstwo Rozwoju i Technologii, na mały dom bez pozwolenia zdecydowało się łącznie w Polsce tylko 1058 inwestorów.

Jeśli dom, to tylko murowany. Tu preferencje Polaków nie zmieniły się od lat

Pod względem technologii budowy domu Polacy są konserwatywni – statystyki od lat konsekwentnie pokazują, że interesują nas w zasadzie wyłącznie domy murowane. W 2022 r. na taki dom zdecydowało się 82 proc. badanych – było to o 6 proc. więcej niż w 2021 r. i o 5 proc. więcej niż w 2020 r.

Technologie budowy domu w 2022 r.
Technologie budowy domu w 2022 r. Oferteo.pl

Takie podejście może się wydawać oczywiste – domy murowane są w końcu najbardziej wytrzymałe i odporne na pogodę – ale wystarczy spojrzeć na sytuację u naszych sąsiadów, by zobaczyć, że nie wszyscy myślą tak samo. Przykładowo w Niemczech, gdzie klimat wcale nie różni się znacząco od naszego, ok. 20 proc. nowych domów to budynki z drewna (m.in. domy szkieletowe), a w znacznie chłodniejszej Szwecji odsetek ten sięga aż ok. 90 proc.

– Pierwsze trzy skojarzenia Polaków z budynkiem drewnianym to: dom góralski (74 proc.), letniskowy (67 proc.) oraz wiejski (57 proc.). Niewielu ma świadomość możliwości budowania całorocznych domów jednorodzinnych (14 proc. wskazań) oraz budynków wielorodzinnych (2 proc.) – podaje spółka Polskie Domy Drewniane S.A.

Pewną zmianę można z kolei zauważyć w kwestii popularności różnych pokryć dachowych. W poprzednich latach zdecydowanie królowała blachodachówka – w 2020 r. wybrało ją 47 proc. budujących, a w 2021 r. 42 proc. W tym roku wyprzedziła ją dachówka ceramiczna (41 proc. kontra 38 proc.), której popularność podskoczyła w statystykach o 7 proc. Inne pokrycia dachowe są daleko w tyle za tymi dwoma faworytami – na trzecim miejscu, z wynikiem zaledwie 14 proc. uplasowała się dachówka cementowa.

Projekt domu najczęściej kupujemy gotowy i nic w nim nie zmieniamy

Jedną z ważniejszych decyzji, jakie musi podjąć inwestor, jest wybór projektu domu. Kwestią do przemyślenia jest m.in. to, czy lepiej wybrać tańszy projekt gotowy, czy droższy, ale lepiej dopasowany do potrzeb projekt indywidualny. Jak pokazują statystyki, w 2022 r. większość inwestorów – 37 proc. – wybrało gotowy projekt domu i nie wprowadzało w nim zmian. Drugą najpopularniejszą opcją był projekt indywidualny (27 proc.), a trzecią – projekt gotowy z indywidualnymi zmianami (23 proc.). Najmniej było inwestorów, którzy przygotowali projekt samodzielnie (11 proc.), zapewne dlatego, że wymaga to fachowej wiedzy.

Wybór projektu domu w 2022 r.
Wybór projektu domu w 2022 r. Oferteo.pl

Warto przypomnieć, że w przypadku domów do 70 m kw. inwestorzy mogą pobrać darmowe projekty domów ze strony Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego. Więcej na ten temat piszemy w artykule o domach bez pozwolenia.

– Zaobserwowaliśmy, że każdy z udostępnianych projektów cieszy się dużym zainteresowaniem. Ich zaletą jest zastosowanie przez autorów, poszukiwanych obecnie na rynku, rozwiązań energooszczędnych i termoizolacyjnych np. pomp ciepła – zachwala GUNB. – Podsumowując osiągnęliśmy sumę: 25 Wykonawców, 73 projekty w różnych wersjach.

Sprawdź, czy masz wszystko, czego potrzebujesz

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Główny Urząd Nadzoru Budowlanego
Warszawa, ul. Krucza 38/42
Autopromocja
od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Przy budowie domu jesteśmy konserwatywni – musi być murowany i mieć 101–150 m kw. Nie zmniejszamy domów mimo wysokich kosztów budowy? - RegioDom.pl

Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto