Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Procesja z figurą Matki Boskiej Leśniowskiej z Żarek do sanktuarium w Leśniowie - zobacz ZDJĘCIA

Janusz Strzelczyk
Janusz Strzelczyk
W ubiegłym roku odbyła się uroczystość ogłoszenia Matki Bożej Leśniowskiej Patronką przed Bogiem Gminy Żarki. Święto Matki Boskiej Leśniowskiej przypada 2 lipca. W sobotę, 2 lipca, tak jak przed rokiem procesja z figurą Matki Boskiej Leśniowskiej przeszła z Żarek do sanktuarium w Leśniowie.

Uroczystość rozpoczęła się przed Urzędem Miasta w Żarkach. Gości, z biskupem pomocniczym archidiecezji częstochowskiej Andrzejem Przybylskim, powitał burmistrz Żarek Klemens Podlejski. Ksiądz biskup poświęcił tablicę upamiętniającą ogłoszenie Matki Boskiej Leśniowskiej patronką gminy Żarki. Urząd był pierwszą, ze stacji na drodze procesji, która z figurą Matki Boskiej Leśniowskiej, przeszła do sanktuarium Matki Boskiej w Leśniowie. Druga stacja była przy kościele parafialnym w Żarkach.

Figurę Matki Boskiej Leśniowskie nieśli na zmianę parafianie, księża, samorządowcy, paulini.

Zobacz galerię zdjęć

W sanktuarium leśniowskim uczestnicy uroczystości modlili się podczas mszy polowej, której przewodniczył i homilię wygłosił biskup Andrzej Przybylski.

30 sierpnia 2018 roku Rada Gminy Żarki podjęła uchwałę, w której wyraziła taką wolę i upoważniła burmistrza Miasta i Gminy Żarki i Przewodniczącego Rady Miejskiej w Żarkach do wystąpienia do Kurii Diecezjalnej w Częstochowie o wszczęcie procedury kościelnej w sprawie ustanowienia Matki Boskiej Leśniowskiej Patronką Gminy Żarki. Dniem patronki będzie 2 lipca, dzień odpustu Matki Boskiej Leśniowskiej.
9 września 2019r. – wystąpienie Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego Wacława Depo do Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.
19 sierpnia 2020r. – Najświętsza Maryja Panna Leśniowska Patronką Gminy Żarki - zatwierdzenie przez Kongregację ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów.

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zatwierdzała mocą uprawnień udzielonych jej przez Ojca Świętego Franciszka - „Najświętszą Maryję Pannę Leśniowską jako Patronkę dla Gminy Żarki.”

Decyzję otrzymała Diecezja Częstochowska, gdyż Arcybiskup Metropolita Częstochowski Wacław Depo zwrócił się z prośbą w dniu 9 września 2019 r. o objęcie patronatu nad Gminą Żarki. Pismo to było podyktowane uchwałą Rady Miejskiej w Żarkach z dnia 30 sierpnia 2018. Leśniów to dziś dzielnica Żarek. Poniżej treść pisma

Kongregacja ds. Kultu Bożego
I Dyscypliny Sakramentów
Prot. Nr 462/19

DLA ARCHIDIECEZJI CZĘSTOCHOWSKIEJ

Najświętsza Maryja Panna, Matka naszego Zbawiciela, Jezusa Chrystusa, otaczana jest szczególną i nieustanną czcią przez duchowieństwo i wiernych Gminy Żarki.

Dlatego jego Ekscelencja Arcybiskup Metropolita Częstochowski Wacław Depo, przyjmując powszechne pragnienia, poparte przez władze cywilne, potwierdził, zgodnie z przepisami prawa, wybór Najświętszej Maryi Panny Leśniowskiej na Patronkę przed Bogiem wspomnianej gminy.

On również listem z dnia 9 września 2019r., pokornie poprosił, żeby ten wybór i potwierdzenie zostały zatwierdzone zgodnie z przepisami dotyczącymi ustanowienia Patronów.

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zatem, mocą uprawnień udzielonych jej przez Ojca świętego FRANCISZKA, po rozważeniu przedstawionej sprawy i upewnieniu się, że wybór i zatwierdzenie odbyły się zgodnie z wymogami prawa, przychyla się do próśb i zatwierdza

NAJŚWIĘTSZĄ MARYJĘ PANNĘ LEŚNIOWSKĄ

jako

PATRONKĘ PRZED Bogiem

Gminy Żarki

Bez względu na jakiekolwiek przeciwne zarządzenia.
W siedzibie Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, dnia 19 sierpnia 2020r.

(-)+ Arturus Roche

(-) Ks. Arkadiusz Nocoń

Arcybiskup Sekretarz

Oficjał

MATKA BOSKA LEŚNIOWSKA

Kult Matki Bożej Leśniowskiej związany jest ściśle z kultem Matki Bożej Jasnogórskiej. Wracający z Rusi w roku 1382 śląski książę Władysław Opolczyk, bezskutecznie poszukujący wody w okolicy dzisiejszego Leśniowa, zwrócił się w pokornej modlitwie do Matki Bożej i uzyskał niezwykłą łaskę, bo nagle wytrysnęło obfite źródło, dające początek istnieniu do dziś potokowi Leśniówka. W dowód wdzięczności pozostawił w kaplicy p źródle drewnianą figurkę Matki Bożej, którą wiózł razem z Cudownym Obrazem „Czarnej Madonny”. Gotycka statua, wysokości 70 centymetrów , znajduje się dzisiaj w głównym ołtarzu Sanktuarium i jest przedmiotem bardzo żywego kultu.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto