Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezydent Tychów w senacie. Kto pokieruje miastem do wyborów samorządowych?

Mateusz Czajka
Mateusz Czajka
Arkadiusz Ławrywaniec
W niedzielę Polacy wybierali nowe władze w Polsce. Do senatu wszedł m.in. Andrzej Dziuba - fotel prezydenta Tychów jest więc pusty. Kto pokieruje miastem?

Prezydent Tychów zasiądzie w senacie

Prezydent Tychów Andrzej Dziuba żegna się z Urzędem Miasta w Tychach po 23 latach sprawowania władzy. Stało się tak dlatego, że zdobył największą liczbę głosów w wyborach do senatu z okręgu numer 75. Wspomniany okręg obejmuje oprócz Tych także Mysłowice oraz powiat bieruńsko-lędziński.

— Wraz z uzyskaniem mandatu przez Andrzeja Dziubę, funkcję zastępców prezydenta przestali pełnić Maciej Gramatyka, Igor Śmietański oraz Hanna Skoczylas. Obowiązkiem wojewody śląskiego – Jarosława Wieczorka, jest „niezwłoczne” złożenie wniosku wraz z rekomendacją kandydata do Prezesa Redy Ministrów, o wyznaczenie tymczasowego komisarza rządowego, który będzie pełnił funkcję osoby zastępującej prezydenta miasta do wiosennych wyborów samorządowych – informuje Urząd Miasta Tychy.

Ponadto urząd zapewnia, że ciągłość jego działań jest zachowana, a sekretarz miasta Aneta-Luboń-Stysia otrzymała niezbędne pełnomocnictwa na czas potrzebny do mianowania komisarza.

Kto będzie zarządzał Tychami do czasu wyznaczenia komisarza?

Do wyborów samorządowych na wiosnę przyszłego roku droga jest niedaleka. Czy w takiej sytuacji Tychy czekają szybkie i przyśpieszone wybory, na krótki czasu? Na szczęście prawodawca przewidział taki możliwy scenariusz.

— Zgodnie z przepisami ustawy o samorządzie gminnym, jeżeli data wyborów przedterminowych na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta przypadłaby w okresie 6 miesięcy przed zakończeniem ich kadencji, wyborów tych nie przeprowadza się. Kadencja organów wykonawczych gminy, kończy się z dniem upływu kadencji rad gmin, który przypada na dzień 30 kwietnia 2024 r. Wobec powyższego funkcję wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, do czasu objęcia obowiązków przez nowo wybranego włodarza gminy, pełni osoba wyznaczona przez Prezesa Rady Ministrów – informuje Alina Kucharzewska rzecznik prasowa wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka.

Ponadto informuje, że aby można było wyznaczyć komisarza rządowego, potrzebne jest jeszcze jedno działanie. Jak wyjaśnia rzeczniczka prasowa wojewody „wygaśnięcie mandatu stwierdza komisarz wyborczy, w drodze postanowienia”. Ma na to 14 dni od dnia wystąpienia przyczyny wygaśnięcia mandatu.

— Postanowienie komisarza wyborczego o wygaśnięciu mandatu doręcza się niezwłocznie zainteresowanemu wójtowi, burmistrzowi lub prezydentowi miasta, a także przesyła się wojewodzie oraz właściwemu przewodniczącemu rady gminy. Ponadto postanowienie komisarza wyborczego ogłasza się w wojewódzkim dzienniku urzędowym oraz podaje się do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej – dodaje Alina Kucharzewska.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tychy.naszemiasto.pl Nasze Miasto