Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezydent Matyjaszczyk chce rozmawiać z premier Szydło o reaktywacji woj. częstochowskiego

BR/UM w Częstochowie
Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk uznaje stanowisko prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego zapowiadające powrót do sprawy utworzenia województwa częstochowskiego dopiero w przyszłej kadencji za pustą obietnicę wyborczą. Jego zdaniem prace nad projektem należy rozpocząć jak najszybciej, aby można było je zgrać z kalendarzem programowania środków europejskich. Będzie chciał swoje argumenty przedstawić premier Beacie Szydło.

17 sierpnia prezydent Krzysztof Matyjaszczyk zwrócił się z oficjalnym zapytaniem do prezesa PiS, Jarosława Kaczyńskiego w sprawie reaktywacji woj. częstochowskiego.

Prezydent Częstochowy nie otrzymał jeszcze wprawdzie odpowiedzi na swoje wystąpienie w sprawie województwa wysłane do prezesa Prawa i Sprawiedliwości w sierpniu, ale skomentował odpowiedź Jarosława Kaczyńskiego na list częstochowskiego stowarzyszenia Mieszkańcy Częstochowy upublicznioną w mediach.

„Serdecznie dziękuję za list. Z przykrością muszę jednak potwierdzić stanowisko Pana Ministra Mariusza Błaszczaka. Pełna ocena możliwości finansowych, ale także politycznych, wyklucza przeprowadzenie tej potrzebnej zmiany w najbliższym czasie. Sprawa z pewnością wróci w następnej kadencji, jeśli PiS wygra wybory i będzie nadal rządzić” – poinformował w odpowiedzi wysłanej Mieszkańcom Częstochowy prezes Kaczyński.

- Prezes PiS Jarosław Kaczyński ostatecznie rozwiał wszelkie wątpliwości: w najbliższym czasie województwo częstochowskie nie powstanie. Odpowiedź to reakcja na apel stowarzyszenia Mieszkańcy Częstochowy dotyczący konieczności utworzenia województwa częstochowskiego. List do Stowarzyszenia Mieszkańcy Częstochowy do druga (po odpowiedzi kierowanej do częstochowskiej Solidarności) osobista reakcja prezesa Kaczyńskiego na różne apele ws. odbudowania województwa częstochowskiego płynące z Częstochowy. W ten sposób Jarosław Kaczyński zaprzeczył własnym deklaracjom oraz deklaracjom lokalnych polityków PiS, którzy obiecywali odtworzenie województwa częstochowskiego kiedy ich partia będzie rządzić w kraju – twierdzi Marcin Maranda, częstochowski radny i lider Mieszkańców Częstochowy.

Głos w sprawie odpowiedzi prezesa Kaczyńskiego zabrał również prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. - Będę czynił starania o spotkanie z panią premier Beatą Szydło, żeby w osobistej rozmowie przedstawić jej swoje argumenty i wątpliwości, jakie mam w tej kwestii –komentuje prezydent Krzysztof Matyjaszczyk. - Jeżeli prace nad przyszłym województwem zostaną rozpoczęte dopiero w przyszłej kadencji parlamentu, to dla mnie jest to niestety pusta obietnica wyborcza, która w takim momencie nie będzie już mogła zostać spełniona.

Zdaniem prezydenta w 2019 roku będziemy po zakończeniu procedur związanych z planowaniem nowego budżetu europejskiego na lata po 2020 r. i nie będzie możliwości renegocjowania z Komisją Europejską budżetu na te lata.

- Chciałbym być przekonany, czy ktoś się po prostu nie pomylił najpierw składając tego typu obietnice, a potem informując, że będą one spełnione dopiero w terminie po przyszłych wyborach parlamentarnych. Jeżeli chcemy, żeby od 2020 r. było możliwe funkcjonowanie nowego województwa, to takie decyzje powinny zostać podjęte już w tym roku lub na początku następnego, żeby Unia Europejska akceptując dokumenty dotyczące funduszy europejskich na lata przyszłe, wiedziała, czy ma te pieniądze podzielić na 16 czy więcej województw.

Krzysztof Matyjaszczyk twierdzi, że ciągle wierzy w wolę utworzenia województwa, bo padło zbyt wiele obietnic, przy okazji kolejnych kampanii wyborczych. Były też listy, które to zapowiadały, podpisywane przez różnych przedstawicieli PiS, w tym samego Jarosława Kaczyńskiego. - Jednak opowiadanie o tym, że będzie można to zrealizować później, wyrażone w stanowisku ministra i w ostatnim liście prezesa Kaczyńskiego, odbieram jako kuriozalną pomyłkę, którą trzeba jak najszybciej wyjaśnić – uważa prezydent Częstochowy.

Przypomnijmy, że jednym z najważniejszych argumentów miasta za powołaniem województwa jest możliwość korzystania ze środków unijnych i pomocy publicznej dla przedsiębiorców na dobrym poziomie także po 2020 r., co może być trudne w ramach województwa śląskiego, jeżeli przekroczy ono 75% średniego unijnego PKB. To ograniczy dostęp regionu do ważnych programów europejskich, na czym bardzo może stracić subregion północny – częstochowski, dla którego środki unijne są źródłem kluczowych infrastrukturalnych inwestycji. Zapowiedź ewentualnych konsultacji społecznych i prac nad projektem zmian administracyjnych dopiero w kolejnej kadencji stawia pod znakiem zapytania możliwość utworzenia nowego województwa w terminie zgodnym z kalendarzem programowania europejskich środków na okres po 2020.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto