Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powitaliśmy Symbole Światowych Dni Młodzieży ZDJĘCIA

Janusz Strzelczyk
W ubiegłą niedzielę w parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika myszkowianie przywitali symbole Światowych Dni Młodzieży. Po mszy, w uroczystej procesji symbole zostały przeniesione do parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na Mijaczowie. Tydzień wcześniej w archidiecezji częstochowskiej rozpoczęła się peregrynacja symboli Światowych Dni Młodzieży, która potrwa do jutra, 28 marca.

Peregrynacja krzyża oraz ikony Matki Bożej Salus Populi Romani rozpoczęła się na Jasnej Górze, gdzie nastąpiło zawiązanie wspólnoty maturzystów archidiecezji częstochowskiej w bazylice jasnogórskiej. Następnie odbyła się msza święta, której przewodniczył abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.
Symbole wędrują od parafii do parafii. Symbole Światowych Dni Młodzieży są sporych rozmiarów. Krzyż ma 380 centymetrów wysokości, 175 cm szerokości, a jego podstawa ma wymiary 45 cm na 50 cm. Potrzeba minimum 8 osób do przenoszenia krzyża
Z kolei ikona ma 118 cm wysokości i 79 cm szerokości. Waży 15 kg.
Potrzeba minimum 2 osób do przenoszenia ikony. Drewniany krzyż w 1983 roku został wniesiony do bazyliki św. Piotra na otwarcie Dni Odkupienia, który w 1984 r. papież Jan Paweł II przekazał młodzieży świata. Z kolei kona Matki Boskiej Salus Populi Romani (Pocieszycielki Ludu Rzymskiego), przekazana została młodzieży w 2003 roku.
Częstochowa już przygotowuje się na przyjęcie młodych pielgrzymów, którzy przyjadą na spotkanie z papieżem Franciszkiem, pod Wawelem w dniach 26-31 sierpnia. Kilka dni przed centralnymi uroczystościami w Krakowie, od 20 do 25 lipca odbywać się będą Światowe Dni Młodzieży w diecezjach
- Spodziewamy się w Częstochowie 10 tys. osób - mówi ks. Rafał Grzesiak, koordynator archidiecezjalnego biura Światowych Dni Młodzieży. - Już zgłosiło się: 3,5 tys. osób.

Historia Światowych Dni Młodzieży sięga Niedzieli Palmowej w 1984 roku, kiedy odbył się Nadzwyczajny Jubileusz Odkupienia. Tydzień później, 22 kwietnia, Jan Paweł II przekazał młodzieży Krzyż Roku Świętego (który dziś jest symbolem ŚDM). Następna Wielkanoc (29-31 marca 1985) w Międzynarodowym Roku Młodzieży przyniosła kolejne spotkanie młodzieży z papieżem. Do Rzymu przybyło wówczas 350 000 młodych z całego świata. Oficjalnie datę 20 grudnia 1985 uznaje się za dzień ustanowienia ŚDM. Wtedy właśnie Jan Paweł II na spotkaniu opłatkowym wyraził pragnienie, by Światowe Dni Młodzieży odbywały się regularnie co roku w Niedzielę Palmową jako spotkanie diecezjalne, a co dwa lub trzy lata w wyznaczonym prze niego miejscy jako spotkanie międzynarodowe. Pierwszy Światowy Dzień Młodzieży (jeszcze w wymiarze diecezjalnym) odbył się w Niedzielę Męki Pańskiej 1986 roku pod hasłem: "Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto