Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pielgrzymka policjantów na Jasną Górę odbyła się po raz dziewiętnasty, ale po raz pierwszy w takich okolicznościach

OPRAC.:
Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
19. Pielgrzymka Policjantów na Jasnej Górze
19. Pielgrzymka Policjantów na Jasnej Górze KMP w Częstochowie
Delegacje policjantów z całego kraju uczestniczyły w niedzielę w XIX. Ogólnopolskich Jasnogórskich Spotkaniach Środowiska Policyjnego. W uroczystej mszy świętej celebrowanej przez księdza biskupa polowego Wojska Polskiego gen. bryg. dra Józefa Guzdka, uczestniczyli: wiceminister Bartosz Grodecki, Komendant Główny Policji gen. insp. dr Jarosław Szymczyk oraz gospodarz przewodniczący ZG NSZZP Rafał Jankowski. Śląski garnizon reprezentował Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. dr Krzysztof Justyński.

Pielgrzymka Policjantów na Jasną Górę odbyła się po raz 19.

W niedzielę odbyła się pielgrzymka policjantów na Jasną Górę. Organizatorami uroczystości po raz dziewiętnasty byli policyjni związkowcy. Wydarzenie współorganizował Gabinet Komendanta Głównego Policji, Gabinet Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach oraz Komenda Miejska Policji w Częstochowie.

Tradycja pielgrzymowania środowisk policyjnych do Częstochowy sięga 1990 roku, kiedy to 11 sierpnia po raz pierwszy odbyła się pielgrzymka policjantów z gdańskich oddziałów prewencji na Jasną Górę. Dała ona początek Ogólnopolskim spotkaniom środowisk policyjnych, które nieprzerwanie od 2001 roku organizowane są w ostatnią niedzielę września w dniu świętego Michała Archanioła – patrona Polskiej Policji.

- Jak co roku pielgrzymujemy do Królowej Polski przede wszystkim, aby podziękować za rok, który za nami, a on był niezwykle trudny z uwagi na to, że nie brakowało tych codziennych wyzwań dla funkcjonariuszy i pracowników polskiej Policji, ale też spotkaliśmy się z tym ogromnym zagrożeniem dla nas wszystkich, jakim jest pandemia koronawirusa. Zresztą, ona też spowodowała, że dzisiaj w wyjątkowo skromnym gronie, reprezentującym całe środowisko, jesteśmy tutaj – mówi komendant główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk cytowany przez Biuro Prasowe Jasnej Góry.

- Ale też oczywiście prosimy o opiekę, o wsparcie, o to, co niezwykle ważne, o czym tak pięknie mówił w homilii biskup Józef Guzdek – o tę mądrość podejmowania trudnych wyborów i trudnych decyzji, bo one często, jeśli chodzi o policyjną służbę, muszą zapadać w ułamkach sekund, i bardzo często wiążą się z tym, że musimy w stosunku do kogoś użyć siły, czasami zatrzymać i pozbawić wolności, ale tylko i wyłącznie po to, żeby cała reszta nas mogła czuć się bezpiecznie. A ostanie wskazania opinii publicznej, pokazujące ten bardzo wysoki poziom poczucia bezpieczeństwa pokazują nam, że idziemy dobrą drogą - dodawał Jarosław Szymczyk.

Tegoroczna Pielgrzymka Policjantów odbyła się w specjalnych okolicznościach

Tegoroczna pielgrzymka różniła się od poprzednich. Ze względu na epidemię koronawirusa, policjanci spotkali się na Jasnej Górze w mniejszym gronie, a msza odbywała się w Kaplicy Cudownego Obrazu.

Uroczystości rozpoczęły się złożeniem wieńca przed tablicą „Gloria Victis – Chwała zwyciężonym”. Delegacja z Komendantem Głównym Policji gen. insp. Jarosławem Szymczykiem, Podsekretarzem Stanu w MSWiA Bartoszem Grodeckim, Przewodniczącym Zarządu Głównego NSZZ Policjantów Rafałem Jankowskim, JE Biskupem Józefem Guzdkiem, Prezesem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. Panią Teresą Bracką, Prezesem Stowarzyszenia RP 1939 r. w Łodzi Jarosławem Olbrychowskim i Prezesem Honorowym Warszawskiego Stowarzyszenia RP 1939 r. Michałem Wykowskim złożyła wieniec w hołdzie przedwojennym policjantom zamordowanym wiosną 1940 roku w ZSRR.

O godzinie 12.30 w Kaplicy Cudownego Obrazu policyjni pielgrzymi uczestniczyli w uroczystej Mszy Świętej celebrowanej przez Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Polowego Wojska Polskiego Józefa Guzdka - Delegata Konferencji Episkopatu Polski do Spraw Duszpasterstwa Policji. Biskup Polowy w swoim kazaniu podkreślił, że nie powinno być zgody na ataki na tych, którzy z narażeniem życia przyczyniają się do naszego bezpieczeństwa, nie można też tolerować mowy nienawiści wobec funkcjonariuszy. Skierował apel do wszystkich ludzi dobrej woli: "Nie zgadzajmy się na niszczenie autorytetu polskiej Policji".

Na zakończenie Eucharystii ze słowami podziękowania do całego środowiska policyjnego zwrócił się Przewodniczący Zarządu Głównego NSZZ Policjantów Rafał Jankowski. Po uroczystej Mszy Świętej uczestnicy wpisali się do księgi pamiątkowej wydarzenia.

Dzisiejsza uroczystość odbywała się przy asyście Kompanii Honorowej KWP w Katowicach oraz w oprawie muzycznej Orkiestry KWP w Katowicach.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pielgrzymka policjantów na Jasną Górę odbyła się po raz dziewiętnasty, ale po raz pierwszy w takich okolicznościach - Częstochowa Nasze Miasto

Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto