Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pielgrzymka Amazonek na Jasną Górę. Uczestniczki dziękowały za bożą łaskę i zachęcały do badań profilaktycznych, bo życie jest bezcenne

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
24. Pielgrzymka Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi na Jasną Górę

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
24. Pielgrzymka Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi na Jasną Górę Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE Bartłomiej Romanek
Na Jasnej Górze w sobotę (2 października) odbyła się 24. Pielgrzymka Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi. W Pielgrzymce Amazonek uczestniczyło kilka tysięcy osób. Wydarzenie od lat organizują Częstochowskie Amazonki, na których czele stoi prezes Elżbieta Markowska.

Kilka tysięcy wiernych uczestniczyło w uroczystej mszy świętek, która była celebrowana na jasnogórskich błoniach w ramach 24. Pielgrzymki Kobiet po Chorobie Nowotworowej Piersi. Głównie było to panie, które przeszły tę ciężką chorobę, ale często towarzyszyły im rodziny, przyjaciele i bliscy, którzy wspierali ich podczas walki o zdrowie.

Uczestniczki pielgrzymki przynieśli ze sobą słoneczniki, które są symbolem pielgrzymki.  Słonecznik to kwiat słońca, a słońce to podstawa życia, które jest najcenniejszym darem, szczególnie cenionym przez Amazonki.

Przed rozpoczęciem mszy świętej odśpiewano hymn Amazonek, a także odczytano list Pierwszej Damy, Agaty Kornhauser-Dudy, które podkreślała, że bycie ambasadorką Amazonek to dla niej zaszczyt i duma.

- Jest to największe święto dla Amazonek, dziękujemy Matce Boskiej Częstochowskiej za Boże łaski, za to, że jesteśmy i prosimy o zdrowie. Na Jasną Górę przyjeżdżają Amazonki z Polski, ale i ze świata. Jest to jedyne miejsce, gdzie możemy się spotkać i podziękować. Jest to dla nas wyjątkowe święto. My, jako osoby doświadczone chorobą nowotworową, wiemy, co to znaczy ciężko chorować. Jesteśmy przykładem dla innych, żeby pomyśleli o sobie. Manifestujemy, jak ważna jest profilaktyka, jak bardzo ważne jest zadbanie o swoje zdrowie. Dobrze, że jest takie miejsce, jak Jasna Góra, gdzie możemy spędzić cudowne chwile u stóp naszej Mateńki – mówi Dziennikowi Zachodniemu Elżbieta Markowska, prezes Stowarzyszenia Częstochowskie Amazonki.

W tym roku na Jasną Górę przyjechało kilka tysięcy kobiet ze wszystkich stron Polski, a także z Niemiec, Słowacji, Ukrainy, Izraela czy Wielkiej Brytanii. - To są osoby, które od wielu lat są z nami – mówi Elżbieta Markowska.

Chociaż na jasnogórskich błoniach zgromadziły się głównie panie, to jak podreśla szefowa Częstochowskich Amazonek, ich apel i badania profilaktyczne skierowany jest do wszystkich.

- Apelujemy także do panów, do całego naszego społeczeństwa o dbanie o swoje zdrowie i profilaktykę. Życie i zdrowie jest bezcenne, dlatego te rzeczy są tak ważne. Niestety podczas pandemii wzrosła liczba zachorowań ze względu na trudniejszy dostęp do lekarzy – dodaje Elżbieta Markowska.

Punktem kulminacyjnym Pielgrzymki Amazonek była msza święta, której przewodniczył biskup Antoni Długosz.

Pielgrzymkę Amazonek poprzedził piątkowy koncert, a całe wydarzenie zakończy się drogą krzyżową na Jasnej Górze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto