Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piękny park w sanktuarium leśniowskim przyciąga pielgrzymów i turystów ZDJĘCIA

Janusz Strzelczyk
Janusz Strzelczyk
Przy sanktuarium maryjnym w Leśniowie jest piękny, zadbany park.

W Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej, Patronki Rodzin jest coraz więcej pielgrzymów, turystów. Luzowanie obostrzeń epidemicznych sprzyja odwiedzaniu sanktuarium i otaczającego go parku.

W sanktuarium jest pięknie jak zawsze, ale teraz jest jeszcze stosunkowo niedużo pielgrzymów, turystów. Tłumnie będzie pewnie 2 lipca, kiedy przypada odpust Matki Boskiej Leśniowskiej.

W pięknym parku przy sanktuarium i klasztorze jest bardzo ciekawa, także architektonicznie, Droga Różańcowa.
W leśniowskim sanktuarium Droga Różańcowa łączy stacje tajemnic różańcowych ze stacjami wydarzeń z Ewangelii. Całość jest wkomponowana w zieleń. Na stacjach są figury Jezusa, Matki Boskiej, apostołów, ustawione na granitowych postumentach. Przy stacjach rosną koliorowe kwiaty, krzewy.

Leśniów jest jedynym miejscem kultu religijnego na świecie, które nosi nazwę Sanktuarium Rodzinnych Błogosławieństw. W latach 2006-2007 zrodziła się w sanktuarium praktyka błogosławieństw rodzinnych. Wówczas świątyni nadano dodatkowy tytuł: Sanktuarium Rodzinnych Błogosławieństw. Charakterystyczną cechą tych błogosławieństw jest ich różnorodność. To prawie 40 różnych błogosławieństw, udzielanych w 80 dni w ciągu roku. Najbardziej popularne są błogosławieństwa: w I niedzielę miesiąca małżonków odnawiających przysięgę małżeńską, w II dzieci; w III rodzin, w IV kobiet brzemiennych, a w V niedzielę wszystkich obecnych w świątyni.

Leśniowskie sanktuarium maryjne jest ściśle związane z Jasną Górą. Jest tam klasztor paulinów, w którym przebywają przyszli paulini w okresie nowicjatu. Średniowieczną cudowną figurę Matki Boskiej Leśniowskiej koronował w 1967 r. papieskimi koronami kardynał Karol Wojtyła.
Leśniów słynie z cudownego źródełka, z którego woda jest czerpana z powodu specyficznych właściwości. Wg podań źródełko wytrysnęło, gdy spragniony książę Władysław Opolczyk w drodze z Rsi na Jasną Górę z Ikoną Matki Boskiej przystanął w Leśniowie i wymodlił wodę. Ikonę przekazał jasnogórskim paulinom. W Leśniowie książę w dowód wdzięczności postawił z drewna kapliczkę, a w niej pozostawił figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem.
Figura jest w głównym ołtarzu leśniowskiego sanktuarium.

Średniowieczną cudowną figurę Matki Boskiej Leśniowskiej koronował w 1967 r. papieskimi koronami kardynał Karol Wojtyła. W grudniu 2010 r. korony skradziono. Wydarzenie to poruszyło wszystkich. Metropolita częstochowski – ks. abp Stanisław Nowak – odwiedził sanktuarium tuż po świętokradzkiej kradzieży i zachęcił ojców paulinów i wiernych do ekspiacji modlitewnej oraz do przygotowania w lipcu rekoronacji figury.
Nowe korony, wykonane z ofiar złożonych przez wiernych , zostały pobłogosławione przez papieża Benedykta XVI 22 czerwca 2011 r. podczas audiencji generalnej w Watykanie.

W przyklasztornym sklepie-kawiarni można kupić klasztorne słodycze, m.in. czekoladę, ciasteczka. Są też dewocjonalia, pamiątki, książki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto