Nasza Loteria

Philip Morris w Polsce nagrodzony za działania na rzecz równości

Materiał informacyjny PMPL
W grudniu po raz pierwszy przyznano Nagrody Karty Różnorodności firmom, które działają na rzecz różnorodności oraz wyrównywania szans w biznesie. Organizatorem inicjatywy jest Forum Odpowiedzialnego Biznesu – koordynator Karty Różnorodności w Polsce. Wśród wyróżnionych organizacji znalazł się m.in. Philip Morris w Polsce, którego działania na rzecz wspierania rodzicielstwa oraz wyrównywania szans pomiędzy kobietami i mężczyznami doceniło jury.

Do konkursu organizowanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu, zgłoszono 164 inicjatywy podejmowane przez firmy, samorządy i organizacje pozabiznesowe, a zgłoszenia oceniane były przez 22-osobowe jury. Wśród wyróżnionych znalazł się m.in Philip Morris w Polsce. Jurorzy docenili działanie firmy w zakresie aktywizmu korporacyjnego w kategorii DEI (różnorodność, równość i integracja) w biznesie – to ramy koncepcyjne, które promują sprawiedliwe traktowanie i pełne uczestnictwo wszystkich osób, zwłaszcza w miejscu pracy, w tym grup, które w przeszłości były niedostatecznie reprezentowane lub dyskryminowane ze względu na pochodzenie, tożsamość czy niepełnosprawność.

Tworzenie środowiska równych szans ma wiele aspektów. Jednym z nich jest np. równościowe podejście do rodzicielstwa. To właśnie m.in. dzięki dzieleniu się opieką nad dziećmi kobiety i mężczyźni mogą w tym samym stopniu realizować swoje zawodowe cele. Firmą, która wspiera wśród swoich pracowników rodzicielstwo na równych zasadach, jest Philip Morris, a zwycięskim projektem w plebiscycie organizowanym przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu okazał się właśnie program „Szczęśliwi rodzice” – Happy Paretns.

Geneza powstania programu „Szczęśliwi rodzice”

Aby poznać i móc odpowiedzieć na realne potrzeby pracowników w temacie rodzicielstwa, Philip Morris w Polsce wraz z Fundacją Share The Care przeprowadzili wewnętrzne badanie, w którym zapytano pracowników organizacji m.in. o podejście do rodzicielstwa, urlopów macierzyńskich oraz ojcowskich. Wyniki badania jasno wskazały, że ponad 90% respondentów uważa, że czas spędzony z ojcem jest dla dziecka tak samo wartościowy jak czas spędzony z matką; kobiety i mężczyźni powinni mieć takie same prawa i obowiązki w opiece nad dziećmi, a ojcowie są równie dobrymi opiekunami jak matki. Pracownicy mają też oczywiście pewne obawy: w przypadku mężczyzn związane są one przede wszystkim z finansami rodziny (30%), stabilnością zatrudnienia (20%) oraz obawą, że coś ich ominie w pracy (17%).

To doświadczenie pozwoliło usłyszeć głos i jeszcze lepiej poznać potrzeby zatrudnionych w PM osób. I to właśnie w odpowiedzi na to powstała druga odsłona programu „Happy Parents”. Nowym elementem, o który rozbudowano program, jest możliwość skorzystania z dopłaty do 100% wynagrodzenia przez okres 8 tygodni dla ojca, który zdecyduje się skorzystać z urlopu rodzicielskiego – to szczególnie ważne, biorąc pod uwagę, że główną obawą dla ojców przed braniem takiego urlopu była właśnie troska o kwestię finansów rodziny. Ponadto program Happy Parents z założenia ma zapewniać pracującym rodzicom możliwie najlepsze warunki po powrocie do pracy (tzw. „miękkie lądowanie”) – rodzice wracający z urlopów rodzicielskich mogą dziś pracować w spółkach Philip Morris w Polsce na 50% etatu przez pierwszy miesiąc, przy zachowaniu 100% wynagrodzenia.

Warto także wspomnieć, że pracownicy spółek Philip Morris w Polsce, którzy wracają z urlopów rodzicielskich i których podczas nieobecności w pracy ominęło uczestnictwo w programach rozwojowych lub przeglądach wynagrodzeń, również mogą otrzymać podwyżki swoich pensji, jeśli w tym okresie im przysługiwały.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Philip Morris w Polsce nagrodzony za działania na rzecz równości - Dziennik Bałtycki

Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto