MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pensja minimalna w czerwcu 2022. Tyle pracodawca musi przelewać na konto

Michał Sierek
Michał Sierek
Sprawdź, ile obecnie wynosi pensja minimalna i jak na nią wpłynęły zmiany podatkowe wprowadzone kilka miesięcy temu. W galerii zamieszczamy również wyliczenia dla wynagrodzeń wyższych niż płaca minimalna - zobacz stawki netto dla przykładowych pensji po zmianach podatkowych w ramach programu "Polski Ład". ▶▶
Sprawdź, ile obecnie wynosi pensja minimalna i jak na nią wpłynęły zmiany podatkowe wprowadzone kilka miesięcy temu. W galerii zamieszczamy również wyliczenia dla wynagrodzeń wyższych niż płaca minimalna - zobacz stawki netto dla przykładowych pensji po zmianach podatkowych w ramach programu "Polski Ład". ▶▶ Archiwum Polska Press
Od przyszłego roku szykuje się bardzo duża podwyżka pensji minimalnej (będzie przeprowadzona dwukrotnie). Sprawdź, ile obecnie wynosi pensja minimalna i jak na nią wpłynęły zmiany podatkowe wprowadzone kilka miesięcy temu. W galerii zamieszczamy również wyliczenia dla wynagrodzeń wyższych niż płaca minimalna - zobacz stawki netto dla przykładowych pensji po zmianach podatkowych w ramach programu "Polski Ład".

Spis treści

3010 złotych brutto wynosi pensja minimalna w Polsce. Dla porównania przeciętne wynagrodzenie w I kw. 2022 r. wyniosło 6235,22 zł brutto (dane Głównego Urzędu Statystycznego). Polska zmaga się z wysoką inflacją, a wzrost cen szczególnie odczuwają osoby otrzymujące minimalne wynagrodzenie. W przyszłym roku rząd zapowiada dużą podwyżkę płacy minimalnej - ma być podniesiona dwukrotnie - w styczniu i lipcu 2023 roku (więcej na ten temat piszemy w dalszej części artykułu).

Pensja minimalna 2022 - tyle musi płacić pracodawca

Płaca minimalna wzrosła w styczniu 2022 roku o 210 złotych i wynosi 3010 złotych brutto, a minimalna stawka godzinowa - 19.70 zł brutto.

Podwyżka pensji do 3010 złotych brutto oznacza, że "na rękę" pracownik dostawałby na poprzednich zasadach ok. 2210 złotych. Jednak jeśli wynagrodzenie przeliczymy z uwzględnieniem zmian podatkowych w ramach "Polskiego Ładu", to minimalna pensja netto wyniesie już ponad 2363,56 zł.

Płace w 2022 roku

Jak na wynagrodzenia netto Polaków wpłynęły zmiany podatkowe? Sprawdź wyliczenia dla pensji minimalnej oraz przykładowych wyższych pensji

Wyliczenia, które prezentujemy w galerii, zrobiliśmy na podstawie oficjalnego kalkulatora wynagrodzeń, który znajduje się na rządowych stronach. Uwzględnia on zmiany podatkowe w ramach "Polskiego Ładu" i pozwala sprawdzić, jaka jest różnica w pensji netto w 2022 roku w porównaniu do pensji sprzed zmian podatkowych.

Dla naszych wyliczeń przyjęliśmy, że pracownik:

  • otrzymuje jednakowe wynagrodzenie co miesiąc
  • nie pracuje poza miejscem zamieszkania
  • przysługuje mu kwota zmniejszająca należny podatek (złożono PIT-2)

Zmiany w podatkach i w sposobie podwyższania pensji minimalnej

Prawo i Sprawiedliwość szykuje kolejne duże zmiany podatkowe. Jedną z ważniejszych ma być obniżenie PIT z 17 na 12 procent. Zmiany mają zacząć obowiązywać od lipca 2022 roku.

Nowości rząd zapowiada również w sprawie podwyższania pensji minimalnej. W 2023 roku ma ona wzrosnąć dwukrotnie. Rząd zaproponował już stawki.

W 2023 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie w dwóch etapach. Rząd proponuje, aby od 1 stycznia najniższa pensja wynosiła brutto 3383 zł, a od 1 lipca – 3450 zł - czytamy na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W 2023 r. wzrosłaby także minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych – od 1 stycznia wynosiłaby 22,10 zł, a od 1 lipca – 22,50 zł. Powyższe propozycje zostały przedstawione Radzie Dialogu Społecznego.

Warto wiedzieć:
W świetle obowiązującego prawa, do wysokości minimalnego wynagrodzenia nie wlicza się:
▶ dodatku za pracę w nadgodzinach;
▶ nagrody jubileuszowej;
▶ odprawy emerytalnej;
▶ odprawy rentowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pensja minimalna w czerwcu 2022. Tyle pracodawca musi przelewać na konto - Express Bydgoski

Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto