Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Opowieści Nieobecnych - audioprzewodnik po dawnych Żarkach i innych miastach województwa

SU
Pod adresem www.opowiescinieobecnych.org znaleźć można historię o żydowskim świecie w Żarkach

Opowieści Nieobecnych to seria audioprzewodników po dziedzictwie żydowskim w 10 miastach województwa śląskiego, stworzona przez Fundację Brama Cukermana z Będzina. Pomysłodawcami i głównymi autorami projektu są Karolina i Piotr Jakoweńko - założyciele i członkowie Fundacji Brama Cukermana z Będzina. Fundacja zajmuje się ochroną i popularyzacją dziedzictwa żydowskiego na terenie Będzina i Województwa Śląskiego, a także prowadzi szereg przedsięwzięć badawczych i edukacyjnych związanych z historią i dziedzictwem żydowskim.

- Projekt jest współfinansowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. My skorzystaliśmy na tym, iż jesteśmy promowani. Dzięki zamieszczeniu audioprzewodników na stronie internetowej i każdy może je wysłuchać ‑ mówi burmistrz Żarek Klemens Podlejski.
W ramach cyklu powstały 64 utwory mówiące o historii i dziedzictwie Żydów w 11 miastach Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. To wielogodzinne słuchowisko. Wszystkich utworów można słuchać „online” lub pobrać na odtwarzacz mp3. Wszystkie audioprzewodniki udostępnione są na licencji Creative Commons czyli bezpłatnie.

Prace na realizacją projektu trwały ponad pół roku. Zaangażowanych było w niego 16 osób ‑ naukowcy, badacze historii Żydów, a także muzycy i artyści. Do słuchowisk specjalnie stworzona została przez Raphaela Rogińskiego ścieżka dźwiękowa. Głosu do audioprzewodników użyczył Michał Majnicz – aktor Teatru Polskiego we Wrocławiu.

- Wiedza o historii lokalnej jest kluczowa dla prawdziwego zrozumienia miejsca w jakim żyjemy. Tak naprawdę dzieje naszych miast są dużo bardziej skomplikowane i wielokulturowe niż uczono nas w szkole. Zapewne dlatego tak niewielu z nas ma świadomość w jak dużym stopniu nasz region współtworzyli Żydzi – przekonuje Karolina Jakoweńko, pomysłodawczyni projektu. – Opowieści nieobecnych to historie o żydowskim świecie, który istniał na tych ziemiach przez kilka stuleci. Wielowiekowa chrześcijańsko-żydowska koegzystencja została przerwana w latach 30-tych XX wieku. Ten projekt, w swoim wymiarze edukacyjnym, jest jedną z bardzo wielu, mozolnych prób przywracania i podtrzymywania pamięci o naszych dawnych sąsiadach.

Autorami tekstów są: Robert Brzostowski, Magdalena Cyankiewicz, Krzysztof Gwóźdź, Jarosław Krajniewski, Katarzyna Kulińska-Pluta, Zofia Kusztal, Wojciech Mszyca, Grzegorz Onyszko, Joanna Tokaj, Dariusz Walerjański.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto