Nowy herb powiatu myszkowskiego [ZDJĘCIA]

Krzysztof Suliga
Nowy herb Powiatu Myszkowskiego.
Nowy herb Powiatu Myszkowskiego.
Udostępnij:
Rada Powiatu Myszkowskiego podjęła uchwałę w sprawie ustanowienia oficjalnych symboli Powiatu, czyli herbu, sztandaru, flagi, flagi stolikowej, baneru, łańcucha i pieczęci. Nowy herb powiatu myszkowskiego.

Nowy herb powiatu myszkowskiego
Prace nad herbem zakończyły się akceptacją nowych symboli przez Komisję Heraldyczną – organ opiniodawczo-doradczy ministra ds. administracji publicznej.

Podajemy uzasadnienie poszczególnych symboli autorstwa znanego heraldyka i leksykologa Alfreda Znamierowskiego wraz ze szczegółowym opisem poszczególnych znaków. Ponieważ zasady rządzące heraldyką w znaczniej mierze opierają się o dzieje danego obszaru, zamieszczamy krótki rys historyczny Powiatu.

Historia Powiatu

Powiat myszkowski leży w północno-wschodniej części województwa śląskiego na Wyżynie Śląskiej, na skraju Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Na terenie powiatu znajduje się część Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd z największymi i najdłuższymi jaskiniami jurajskimi oraz zamkiem w Bobolicach i ruinami zamku w Mirowie.
W okresie staropolskim (do 1793 r.) część terenów należących obecnie do powiatu myszkowskiego (z Myszkowem i Żarkami), należała do Małopolski i znajdowała się w województwie krakowskim. Druga część tych terenów (z miastami Koziegłowy i Mrzygłód) była kasztelanią pod władzą książąt piastowskich – opolsko-raciborskich (1177-1281), bytomsko-kozielskich (1281-1337) i cieszyńskich (1337-1341), a później księstwem siewierskim, którym władali książęta cieszyńscy a od 1443 r. do 1790 r. biskupi krakowscy. W 1790 r. księstwo zlikwidowano i włączono do Rzeczypospolitej.
Całe terytorium obecnego powiatu znalazło się w 1795 r. w zaborze pruskim. W Księstwie Warszawskim (1807-1815) było w województwie piotrkowskim. W Królestwie Polskim, pod zaborem rosyjskim, było w departamencie krakowskim (1815-1816), w województwie krakowskim (1816-1837), w guberni krakowskiej (1837-1841), w guberni kieleckiej (1841-1845), w guberni radomskiej (1845-1867) i w guberni piotrkowskiej (1867-1914). W odrodzonej Rzeczypospolitej było w województwie kieleckim, a od 1946 r. w województwie katowickim.

Powiat myszkowski został utworzony 1 stycznia 1956 r. w województwie stalinogrodzkim (20 grudnia 1956 przywrócono pierwotną nazwę – województwo katowickie). W skład powiatu weszły trzy miasta (Myszków, Koziegłowy i Żarki), jedno osiedle (Poraj) i 22 gromady. W dniu 1 stycznia 1973 r., po zniesieniu gromad i osiedli, w powiecie były trzy miasta i 8 gmin.

Całe terytorium powiatu znalazło się 1 czerwca 1975 r. na terenie województwa częstochowskiego. W latach 1981-1992 dokonano kilku zmian administracyjnych, tworząc z ośmiu gmin cztery, a później tworząc z miast Koziegłowy i Żarki oraz sąsiadujących z nimi dwóch gmin wiejskich, dwie gminy miejsko-wiejskie.

W 1999 r., na mocy reformy administracji, utworzono obecny powiat w województwie śląskim. W jego skład wchodzi gmina miejska Myszków, dwie gminy miejsko-wiejskie – Koziegłowy i Żarki i dwie gminy wiejskie – Niegowa i Poraj.

Najstarszym miastem na terenie powiatu są znane od 1382 r. Żarki. Z 1326 r. pochodzi najstarszy zapis o Koziegłowach, które prawa miejskie uzyskały w 1472 r., a Mrzygłód był wymieniany jako miasto w połowie XV wieku. Z tego samego czasu pochodzą wzmianki o wsiach Będusz, Myszków i Niegowa. W 1925 r. utworzono gminę Myszków, a w 1950 r. Myszków otrzymał prawa miejskie. Miasto składało się wtedy z pięciu istniejących wcześniej wsi, a do roku 1983 przyłączyło dalszych 17 wsi.

Herb Powiatu Myszkowskiego

Elementy godła herbowego i sztandaru
Zgodnie z ustawą znaki jednostki samorządowej „ustanawiane są w zgodzie z zasadami heraldyki, weksylologii i miejscową tradycją historyczną”.

Miejscowa tradycja historyczna powiatu myszkowskiego sięga XII w., kiedy wschodnia część znalazła się pod rządami Piastów krakowskich a zachodnia pod władzą Piastów opolsko-raciborskich. Dlatego w herbie umieszczono orła krakowskiego, symbolizującego wiekową przynależność wschodniej części powiatu myszkowskiego do Małopolski (województwa krakowskiego) i orła opolskiego (tożsamy z orłem cieszyńskim), symbolizującego panowanie książąt piastowskich nad zachodnią częścią obecnego powiatu w latach 1177-1443. Zgodnie z zasadami heraldyki oba orły w herbie są uszczerbione, czyli przedstawione są jedynie ich głowy.

Drugim elementem godła herbowego jest zamek, upamiętniający panowanie króla Kazimierza III.Wielkiego, który na terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej stworzył system obronny, zabezpieczający Małopolskę i jej szlaki handlowe. Część pozostałości tego systemu jest na wschodzie powiatu w Parku Krajobrazowym Orlich Gniazd. Jako symbol tych zamków w herbie umieszczono wieżę bramną.

Weksylia, w barwach herbu i z godłem herbowym w zaszczytnym miejscu, skomponowano tak, by miały kształt wyjątkowy, co znacznie zwiększy ich rozpoznawalność nie tylko w województwie śląskim, ale także w całym kraju.

Sztandar Powiatu Myszkowskiego

Na sztandarze umieszczono w centralnym miejscu błękitnego płata herb powiatu myszkowskiego. Głowicą sztandaru jest trójwymiarowa wieża bramna (taka jak w herbie), wykonana z metalu o barwie srebrzystej. Jeśli będzie taka wola władz powiatu, można ją wykonać również z metalu o barwie złocistej. Ze względów praktycznych, w polu pieczęci umieszczone zostało samo godło herbu powiatu. Dzięki temu jest ono dużo większe niż gdyby na pieczęci był herb.

Łańcuch Starosty Myszkowskiego
Projekt łańcucha Starosty Powiatu Myszkowskiego przewiduje wykonanie go ze stopu metali o barwie złocistej. Na medalionie w kształcie fantazyjnej tarczy jest umieszczona plakietka z barwnym wyobrażeniem herbu powiatu. Poza zwyczajnymi ogniwami, po obu stronach są ogniwa z Orłem Białym w czerwonym polu i orłem opolskim (cieszyńskim) w błękitnym polu, wykonane metodą emalii komórkowej. Orzeł ten ma stylizację z czasów panowania króla Kazimierza Wielkiego, czyli z czasów budowy zamków obronnych na szlaku Orlich Gniazd.

Nowy herb jest od tej pory oficjalnym symbolem Powiatu Myszkowskiego.

(Tekst opracował Marcin Pilis, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Myszkowie)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Materiały promocyjne partnera

Polscy strażacy znów w akcji. Pomogą Francuzom gasić pożary

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie