Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe trasy rowerowe połączą gminy Olsztyn i Żarki. Ścieżki o długości 10,2 km będą kosztować blisko 9 milionów złotych

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Umowa na budowę nowych tras rowerowych została podpisana we wtorek, 22 września
Umowa na budowę nowych tras rowerowych została podpisana we wtorek, 22 września Pixabay/slaskie.pl/ARC
Ponad 10 km nowych tras rowerowych powstanie na terenie gmin Olsztyn i Żarki. Umowę w tej sprawie podpisano w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego. Nowe trasy rowerowe mają być gotowe już na przełomie 2022 i 2023 roku. Jeśli wszystko dobrze pójdzie, to w przyszłości będziemy mogli pokonać całą drogę pomiędzy Częstochową a Żarkami nowymi i bezpiecznymi trasami rowerowymi.

W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego podpisano we wtorek, 23 września umowę na dofinansowanie budowy nowych tras rowerowych w gminach Olsztyn i Żarki. W podpisaniu umowy uczestniczył marszałek Jakub Chełstowski, wicemarszałek Wojciech Kałuża oraz Tomasz Kucharski, wójt gminy Olsztyn i Klemens Podlejski, burmistrz miasta i gminy Żarki.

- Województwo Śląskie to zielony rejon, który ma ogromny potencjał, oferując wiele ciekawych miejsc rekreacyjnych i turystycznych, które można połączyć spójną siecią dróg rowerowych. Jura Krakowsko-Częstochowska jest doskonałą przestrzenią do aktywnego wypoczynku. Dlatego przystępujemy do budowy trasy rowerowej, dzięki której rowerzyści w komfortowy sposób będą mogli się przemieszczać i podziwiać uroki Jury – mówił marszałek Jakub Chełstowski.

Nowe trasy rowerowe w gminie Żarki i Olsztyn

Inwestycja polega na budowie trasy rowerowej o długości 10,2 km w ciągu Regionalnej Trasy Rowerowej na odcinku Zrębice, Krasawa - Gmina Olsztyn (5,618 km); Suliszowice, Jaroszów - Gmina Żarki (4,615 km). W ramach projektu zostaną wykonane również trzy Miejsca Odpoczynku Rowerzysty. Koszt inwestycji to niespełna 9 mln zł, a kwota dofinansowania z Unii Europejskiej to 6,4 mln zł.

- Wkrótce ogłosimy przetarg w formule "Zaprojektuj i zbuduj". Liczymy, że nowe trasy będą gotowe pod koniec 2022 roku lub na początku 2023 roku - mówi Klemens Podlejski, burmistrz Żarek.

- Trasy będą asfaltowe i co najważniejsze będą bezpieczne dla rowerzystów - dodaje burmistrz Żarek.

- Stawiamy na turystykę, to istotny element regionalnej gospodarki. Wierzę, że uda się przekonać przedstawicieli Komisji Europejskiej do inwestowania w tym zakresie. Gratuluję przedstawicielom gmin tej inwestycji, jestem przekonany, że trasy rowerowe na Jurze przyciągną do naszego regionu wielu turystów, którzy będą mogli przekonać się, ile atrakcji oferuje Jura Krakowsko-Częstochowska – mówi wicemarszałek Wojciech Kałuża.

Celem projektu jest zwiększenie atrakcyjności transportu publicznego w województwie śląskim poprzez rozwój regionalnych tras rowerowych.

Cele pośrednie to:

  • Rozwój infrastruktury transportu rowerowego o znaczeniu krajowym lub międzynarodowym, w tym: Jurajskiego Rowerowego Szlaku Orlich Gniazd, czy projektowanego Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów,
  • Stworzenie ciągłego, spójnego, bezpiecznego systemu tras rowerowych, powiązanego z innymi formami transportu,
  • Odciążenie drogowego układu komunikacyjnego,
  • Wzrost zainteresowania komunikacją rowerową,
  • Kształtowanie układu komunikacyjnego w oparciu o systemy proekologiczne oraz przyjęte w perspektywie kierunki rozwoju gmin,
  • Zmniejszenie poziomu zanieczyszczeń emitowanych przez transport samochodowy wpływające na poprawę jakości środowiska naturalnego, w tym obszarów Natura 2000, Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd,
  • Rozwój ruchu turystycznego i aktywnej rekreacji rowerowej (wzrost liczby turystów),
  • Poprawa dostępności do obiektów i obszarów cennych przyrodniczo i kulturowo, tj.: zabytków, ruin zamków, ostoi, ostańców, jaskiń na Jurze Krajowsko-Częstochowskiej.
  • Budowa trasy regionalnej będzie miała istotny wpływ na życie mieszkańców miejscowości Zrębice, Krasawa, Suliszowice i Jaroszów. Brak infrastruktury rowerowej uniemożliwiał bezpieczne poruszanie się wzdłuż ruchliwych dróg powiatowych i gminnych. Realizacja projektu podkreśli też atrakcyjne walory województwa śląskiego w zakresie Szlaku Orlich Gniazd i Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Paulinów, a tym samym ułatwi promocję województwa jako regionu przyjaznego mieszkańcom i turystom.

Realizacja projektu jest wynikiem przyjętych w ubiegłym roku przez Zarząd „Założeń regionalnej polityki rowerowej Województwa Śląskiego wraz z koncepcją sieci regionalnych tras rowerowych”. Jest to opracowanie, które wskazuje korytarze ruchu rowerowego, czyli pasy terenu, w obrębie których wytyczone i budowane mają być regionalne trasy rowerowe. Inwestycja w Olsztynie i Żarkach jest świetnym przykładem na to, jak w obrębie takiego pasa efektywnie prowadzić wszystkie etapy inwestycyjne od projektu do realizacji. Ogromne znaczenie ma także zachowanie wysokiego standardu technicznego trasy, co było jednym z warunków dofinansowania inwestycji przez Samorząd Województwa.

Standard uwzględnia analizę problemów, z jakimi spotyka się ruch rowerowy w Polsce i przykłady dobrych praktyk w tym zakresie z kraju i zagranicy. Stosowanie wysokiego standardu technicznego będzie wymagane także przy realizacji kolejnych inwestycji rowerowych finansowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz rekomendowane wszystkim jednostkom samorządu terytorialnego Województwa Śląskiego.

Pojedziemy rowerem z Częstochowy do Żarek

Co jednak najważniejsze nowe ścieżki i trasy rowerowe mogą się stać wielką atrakcją województwa śląskiego. Obecnie trwają prace nad połączeniem ścieżkami rowerowymi Częstochowy i Olsztyna, gdy się to uda zrealizować, wówczas nowymi i bezpiecznymi trasami rowerowymi będzie można jeździć między Częstochową a Żarkami.

- Do tego zmierzamy byłoby to świetne rozwiązanie - mówi burmistrz Klemens Podlejski.

W tym roku pomiędzy Myszkowem i Żarkami uruchomiono pilotażowy program roweru miejskiego. Zainteresowanie było jednak niewielkie i w przyszłym roku system nie będzie funkcjonował.

- Wyniki pilotażowego programu nas rozczarowały, ale jeżeli powstaną ścieżki rowerowe pomiędzy Częstochową i Żarkami, to wówczas będzie można pomyśleć o rozszerzeniu systemu roweru miejskiego - mówi burmistrz Klemens Podlejski.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nowe trasy rowerowe połączą gminy Olsztyn i Żarki. Ścieżki o długości 10,2 km będą kosztować blisko 9 milionów złotych - Częstochowa Nasze Miasto

Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto