Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nie żyje Barbara Nowakowska. Jako nastolatka zaprotestowała przeciw przemianowaniu Katowic na Stalinogród. Była honorową obywatelką Katowic

Justyna Przybytek - Pawlik
Justyna Przybytek - Pawlik
Barbara Nowakowska (po prawej) i Natalia Piekarska-Poneta (w środku) podczas odbierania tytułu Honorowego Obywatela Katowic w 2004 r.
Barbara Nowakowska (po prawej) i Natalia Piekarska-Poneta (w środku) podczas odbierania tytułu Honorowego Obywatela Katowic w 2004 r. UM Katowice
Zmarła Barbara Nowakowska, honorowa obywatelka Katowic, która w 1953 roku, wraz z Natalią Piekarską i Zofią Klimondą, zaprotestowała przeciw przemianowaniu Katowic na Stalinogród. O jej śmierci poinformował w środę, 14 kwietnia, prezydent Katowic Marcin Krupa. - Wyrazy głębokiego współczucia dla Rodziny i bliskich – napisał na Facebooku

Nie żyje Barbara Nowakowska z domu Galas. Jako nastolatka protestowała przeciw zmianie nazwy Katowic na Stalinogród

- Z przykrością informuje, że zmarła Honorowa Obywatelka Katowic Barbara Tomicka-Nowakowska z domu Galas, polska działaczka podziemia, która w 1953 r. podjęła publiczny sprzeciw wobec zmiany nazwy Katowice na Stalinogród. W 2008 r. została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wyrazy głębokiego współczucia dla Rodziny i bliskich – napisał na Facebooku prezydent Katowic Marcin Krupa.

Barbara Nowakowska wraz z Natalią Piekarską tytuły Honorowego Obywatela Katowic otrzymały w 2004 roku. Zofia Klimonda już wtedy nie żyła.

W 1953 roku Nowakowska, Piekarska oraz Klimonda były uczennicami chorzowskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej-Curie. Po zmianie nazwy Katowic na Stalinogród nastolatki wydrukowały ulotki protestacyjne i rozrzuciły je w miejscach publicznych oraz w tramwaju. Na ulotkach, ale też na murach, napisały m.in. „Precz ze Stalinogrodem”, „Komuna to zaraza” oraz „Śmierć komunie”.

Dziewczęta zostały szybko zatrzymane przez Urząd Bezpieczeństwa. W trakcie śledztwa i procesu były bite i poniżane. Ostatecznie skazano je na kary pozbawienia wolności. Nowakowska jako najstarsza trafiła do więzienia, młodsze Piekarska i Klimonda do poprawczaka.

Katowice były Stalinogrodem przez trzy lata

Dodajmy, że Katowice Stalinogrodem stały się w marcu 1953 roku. Zmianę nazwy zatwierdzał Dekret Rady Państwa z 7 marca 1953 roku „dla uczczenia pamięci Wielkiego Wodza i Nauczyciela mas pracujących i Jego wiekopomnych zasług dla Polski" - Józefa Stalina. Następnego dnia - 8 marca w niedzielę, o godz. 19. po raz pierwszy przez megafony na katowickim dworcu kolejowym zapowiedziano "Tu stacja Stalinogród, byłe Katowice". A już w poniedziałek 9 marca, w dniu pogrzebu Stalina w Moskwie, w mieście błyszczały nowe szyldy i tablice. Wymieniano drogowskazy, pieczęcie, rejestracje samochodów, tablice na szkołach i urzędach.

Do poprzedniej nazwy miasta powrócono dopiero trzy lata później – w 21 października 1956 r. Miejska Rada Narodowa podjęła uchwałę o wystąpieniu z wnioskiem "o przywrócenie miastu Stalinogród nazwy Katowice oraz województwu stalinogrodzkiemu nazwy województwo katowickie". Sejm zatwierdził dekret 22 marca 1957.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na katowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto