Nasza Loteria

Myszkowskie pomniki. Niektóre zmieniały miejsce, a nawet emigrowały ZDJĘCIA

Janusz Strzelczyk
Pomnik Poległym za Ziemię Myszkowską
Pomnik Poległym za Ziemię Myszkowską arc
W Myszkowie jest kilka pomników w przestrzeni miejskiej. Upamiętniają wydarzenia historyczne z XIX, XX wieku.

ŚIATOWIT

Nasz pomnikowy przegląd rozpoczynamy jednak od figury, której już w Myszkowie nie ma. To statua Światowita. Stanęła przed biurowcem Myszkowskiej Fabryki Naczyń Emaliowanych Śiwatowit w latach 80. XX wieku i wrosła w lokalny krajobraz. Posągwyonano z miedzianej blachy, a cztery twarze na jego szczycie to twarze pracowników nie istniejącego już zakładu. W 2011 roku Światowit został odcięty od postumentu i wywieziony do Częstochowy. Teraz jest kolejną atrakcją III Alei Najświętszej Maryi Panny . Stanął przed wejściem do dyskoteki Don Kichote.

CIĘŻAROWIEC

Innym wędrującym pomnikiem jest ten z 1988 roku , upamiętniający odbywające się Miejskim Domu Kultury w Myszkowie Mistrzostwa Polski w Podnoszeniu Ciężarów i awansu klubu "Światowit" do I ligi podnoszenia ciężarów. Pomnik stanął przed MDK. Autorem pomnika jest zakopiański rzeźbiarz Henryk Burzec. W pierwotnej wersji „Zwycięski ciężarowiec” (tak nazywa się rzeźba) trzymał w uniesionych rękach sztangę. Ale sztanga okazała się za ciężka. Trzeba było ją zdjąć i położyć na postumencie. A sztangista dostał do ręki gałązkę oliwną. Sztanga została skradziona. W 2013 roku, kiedy remontowano MDK pomnik przeniesiono przed Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji.

POWSTANIE STYCZNIOWE

W 70. rocznicę powstania styczniowego (w 1933 roku) na mrzygłodzkim rynku (Mrzygłód od 1985 roku jest dzielnicą Myszkowa) odsłonięto pomnik upamiętniający ten zryw. W 150. rocznicę powstania styczniowego odsłonięto nową tablicę na pomniku. W 2014 roku pomnik odrestaurowano. Bitwa pod Mrzygłodem została stoczona 1 marca 1863 roku pomiędzy oddziałem powstańczym dowodzonym przez pułkownika Teodora Cieszkowskiego a formacją wojsk rosyjskich. Wycofujący się po stoczeniu bitwy pod Pankami oddział Cieszkowskiego przybył 28 lutego do Mrzygłodu. W wyniku zdrady został w nocy zaatakowany przez zgrupowanie wojsk rosyjskich przerzucone koleją Warszawsko-Wiedeńską. Dwukrotnie ponawiany szturm Rosjan załamał się na silnie bronionych pozycjach powstańczych. Dodatkowo zagrożone przez podjazd powstańczy, który wyszedł na ich tyły, wojska carskie zmuszone zostały do odwrotu i wycofały się do Częstochowy.

KATYŃ
Kolejny monument, który zmienił miejsce to Pomnik Ofiar Katynia. Odsłonięty w końcu lat 80.minionego wieku znajdował się przy ul. Kościuszki. Niestety pomnik okradano. Ginęła metalowa kapsuła z katyńską ziemią. W 2005 roku pomnik przeniesiono w nowe miejsce — na plac kościoła pw. w Narodzenia Najświętszej Marii Panny przy ul. Pułaskiego i dodani duży metalowy krzyż.

OFIARY HITLEROWSKIEJ MASAKRY

W 1944 - na pograniczu dzielnicy Michałów i Mijaczów żołnierze niemieccy zastrzelili przypadkowych mieszkańców Myszkowa, w odwecie za akcję żołnierzy AK pod dowództwem Jerzego Kurpińskiego "Ponurego" na obóz niemiecki w Lesie Koziegłowskim. Po wojnie w miejscu masakry postawiono pomnik upamiętniający to wydarzenie. Przez wiele lat odbywały się tam patriotyczne i państwowe uroczystości.

ZA ZIEMIĘ MYSZKOWSKĄ

Do czasu gdy na skwerze w pobliżu Urzędu Miasta postawiono pomnik Poległym za Ziemię Myszkowską. I teraz tu odbywają się uroczystości państwowe i patriotyczne.

JAN PAWEŁ II

Są jeszcze w Myszkowie dwie rzeźby ku czci Jana Pawła II. W parafia pw. św. św. Piotra i Pawła o pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

III Konwój św. Mikołaja przemierzy nie tylko powiat szczecinecki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto