Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Myszków: zdawali egzamin gimnazjalny

Janusz Strzelczyk
Uczniowie z Gimnazjum nr 5 tuż przed egzaminem
Uczniowie z Gimnazjum nr 5 tuż przed egzaminem fot. Janusz Strzelczyk
W Myszkowie egzamin gimnazjalny zdawało prawie 1000 uczniów

Ósma trzydzieści we wtorek. Przed wejściem do dwóch sal gimnastycznych w Gimnazjum nr 5 w Myszkowie kolejka elegancko ubranych uczniów. Chłopcy w garniturach, dziewczęta w bieli i czerni.
Każdy obowiązkowo pokazuje nauczycielom legitymację szkolną.
Formalności musi stać się zadość. To nic, że wszyscy doskonale się znają. Procedury to procedury. I jeszcze przypomnienie – żadnych telefonów komórkowych.
Za chwilę zacznie się dla młodych ludzi drugi ważny sprawdzian wiedzy w życiu. Pierwszy przeszli kończąc szkołę podstawową.
– Większość z nas jest zdenerwowana – mówi Karolina Kozera z IIIa. – To jest ważny sprawdzian. Od jego wyniku zależy do jakiej szkoły średniej się dostaniemy. Osobiście nie odczuwam zbyt dużego zdenerwowania. Chciałabym uczyć się dalej w liceum, w klasie humanistycznej, a dzisiaj zdajemy blok z przedmiotów humanistycznych.
Marcin Borówka z klasy III b woli przedmioty ścisłe.
– Chciałbym uczyć się w klasie matematyczno-fizycznej, w liceum – mówi Marcin Borówka. – Jutro, w środę będziemy mieli sprawdzian z przedmiotów, które bardziej lubię.
Uczniowie mieli dwie godziny na poradzenie sobie z testami.Większość uporała się z nimi wcześniej.
– Pewne problemy miałem z historią, której było sporo – opowiada Marcin Borówka. – Były dosyć szczegółowe pytania. Z polskim nie było problemów. Trzeba było odnieść się do krótkiego tekstu. Również z gramatyką nie było problemów. Nie było trudności ze wskazaniem obrazu, na którym był Rejtan.
W tym roku w pięciu myszkowskich gimnazjach do egzaminu przystąpiło 977osób, o 33 mniej niż w roku poprzednim.
W opinii uczniów innego myszkowskiego gimnazjum, „trójki” pierwsza część egzaminu, humanistyczna była zróżnicowana.
Były elementy wiedzy, przez które przeszli gładko jak i takie, nad którymi musieli się mocno nagłowić. Jak to na egzaminie.
To był ostatni egzamin gimnazjalny w takiej formie. Następnych gimnazjalistów czeka reforma egzaminu.
Od roku szkolnego 2011/2012 egzamin gimnazjalny będzie przeprowadzanych na nowych zasadach. Obowiązujące dotychczas części wiedzy będą miały inną strukturę i tak: część pierwsza, czyli egzamin z przedmiotów humanistycznych zostanie podzielony na zadania z zakresu- języka polskiego oraz historii i wiedzy o społeczeństwie, część druga matematyczno-przyrodnicza składać się będzie z zadań z zakresu matematyki oraz zadań przedmiotów przyrodniczych (biologii, geografii, chemii i fizyki) i wreszcie część trzecia z zakresu języka obcego nowożytnego podzielona zostanie na poziom podstawowy i poziom rozszerzony- obowiązkowa dla uczniów, którzy z języka zdającego mieli zajęcia w szkole podstawowej, dla reszty będzie możliwość wyboru.
Na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej zamieszczony jest szczegółowy informator.
Zastosowany zostanie również nowy sposób oceniania uczniów, a mianowicie egzaminatorzy będą musieli odtwarzać sposób rozumowania ucznia i stawiać mu punkty za to, jak daleko doszedł na drodze do całkowitego, poprawnego rozwiązania zadania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto