18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Myszków: szlachetna paczka i dawcy szpiku kostnego [ZDJĘCIA]

Krzysztof Suliga
Sławomir Pabiasz i Agnieszka Ludwig (z prawej) podczas akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego na Podlasie.
Sławomir Pabiasz i Agnieszka Ludwig (z prawej) podczas akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku kostnego na Podlasie.
Najpierw pomagali znaleźć potencjalnych dawców szpiku kostnego, teraz organizują w Myszkowie i Żarkach akcję Szlachetna Paczka. Myszków: Szlachetna Paczka.

Myszków: szlachetna paczka
Sławomir Pabiasz jest na co dzień komendantem Straży Miejskiej w Myszkowie, Agnieszka Ludwig to natomiast kierownik Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mysz-kowie. To właśnie o nich mowa.

– Wspólnie z Agnieszką wpadliśmy na pomysł zorganizowania akcji honorowego dawcy szpiku kostnego – mówi Sławomir Pabiasz. – Porozumieliśmy się z Fundacją DKMS (baza dawców komórek macierzystych). Fundacja działa w całej Europie, a nawet poza nią. Zostaliśmy przeszkoleni telefonicznie przez pracownika DKMS-u. Zebraliśmy wolontariuszy i tak doszło do czegoś fajnego, czego w Myszkowie jeszcze nie było.

Akcję prowadzili oczywiście po godzinach pracy. Punkt, w którym można było się zarejestrować jako potencjalny dawca szpiku kostnego funkcjonował na różnych imprezach. Był na Pieczonkach z Podlasem, Festiwalu Sztuki Ulicy i Przeglądzie Disco Polo na Podlasie. Odzew był, jak na pierwszą w Myszkowie tego typu akcję, bardzo duży. Wbazie danych zarejestrowane zostały 84 osoby. Próbki pobrane od nich poszły do badań. Około 30 chętnych osób trzeba było odrzucić natomiast ze względu na zaniżoną wagę, różne choroby i wiek.

– Gdyby choć jedna zarejestrowana przez nas osoba stała się dawcą szpiku, bylibyśmy szczęśliwi – mówi Pabiasz.

Na tym nie skończyli. Kolejna akcja, której w Myszkowie jeszcze nie było to „Szlachetna Paczka”. Postanowili objąć nią nie tylko Myszków ale i potrzebujące rodziny z Żarek. Przy akcji działa w Myszkowie 17 wolontariuszy plus Sławomir Pabiasz, a w Żarkach 4.

– Wyszukiwaliśmy potrzebujące rodziny, które są tak naprawdę ukryte. Wstydzą się nawet zgłosić do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Akcja polega na tym, że ktoś wskazuje taką rodzinę w potrzebie – wyjaśnia Pabiasz.

Później wolontariusze „Szlachetnej Paczki” udają się do takiej rodziny i sprawdzają, czy faktycznie potrzebuje ona pomocy i można jej przyznać paczkę, robiona jest lista potrzeb. Nie chodzi tylko o żywność, ale najróżniejsze rzeczy, które mogą się komuś przydać.
Ogólnopolska kampania z udziałem znanych osób ruszyła 15 listopada. Kiedy znajdzie się darczyńca, robi paczkę zgodnie z listą potrzeb dla danej rodziny. W Żarkach zarejestrowano w ramach akcji 11 potrzebujących pomocy rodzin, w Myszkowie - 47. Udało się znaleźć już 29 darczyńców. Można się cały czas zgłaszać.

Na stronie internetowej www.szlachetnapaczka.pl jest lista rodzin z całej Polski z ich opisem, ale bez nazwisk. Paczki zostaną wręczone 7 i 8 grudnia. 7 grudnia w MDK w Myszkowie odbędzie się podsumowanie akcji.

W sekretariacie burmistrza Myszkowa pojawił się kosz zw słoikami z suszonymi grzybami. Można je zakupić wspierając w ten sposób akcję Szlachetna Paczka. Słoiczek kosztuje 10 zł.

od 7 lat
Wideo

Protesty rolników pod Toruniem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto