Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Myszków: Raport bezpieczeństwa na drogach powiatu. Mniej osób zginęło, ale rośnie liczba zdarzeń drogowych ZDJĘCIA

Bartłomiej Romanek
W ubiegłym roku na drogach powiatu myszkowskiego odnotowano więcej zdarzeń drogowych i wypadków. Zginęło 10 osób - tak wynika z rocznego raportu policji, do którego udało się nam dotrzeć. Zachęcamy do lektury i obejrzenia policyjnych SLAJDÓW w galerii artykułu, gdzie znajdziecie szczegółowe dane.

Myszków: Raport bezpieczeństwa na drogach powiatu. Czemu dochodzi do wypadków?

W ubiegłym roku na drogach powiatu myszkowskiego odnotowano 1028 zdarzeń drogowych, w tym 88 wypadków, w których zginęło 10 osób. Co prawda liczba ofiar śmiertelnych jest mniejsza o jedną w stosunku do 2016 roku, ale w poprzednich trzech latach (2013-2015) liczba zabitych w wypadkach nigdy nie sięgała 10.

Na pewno są powody do niepokoju, bo liczba zdarzeń drogowych jest najwyższa od 2013 roku. Na szczęście mniejszą część tych zdarzeń stanowią wypadki. W ubiegłym roku było ich 88, to o 10 więcej niż w 2016 roku, ale w poprzednich latach statystyki pod względem wypadków wyglądały gorzej: 2013 rok - 118 wypadków, 2014 - 115 wypadków, a w 2015 - 108.

Pod względem wypadków i zdarzeń drogowych najniebezpieczniejszą gminą w naszym powiecie jest Myszków, gdzie odnotowano 379 zdarzeń drogowych, w tym 27 wypadków, w których zginęły 4 osoby.

Drugie miejsce w tej niechlubnej statystyce zajmują Koziegłowy, gdzie odnotowano 368 zdarzeń, 37 wypadków i 5 ofiar śmiertelnych. Większa liczna wypadków i ich poważniejsze konsekwencje mają w przypadku Koziegłów związek z biegnącą przez gminę trasą DK 1, jedną z najniebezpieczniejszych dróg w regionie.

W pozostałych gminach statystyki wyglądają znacznie lepiej: Poraj - 108 zdarzeń, 8 wypadków, 1 ofiara śmiertelna, Żarki - 127 zdarzenia, 13 wypadków, bez ofiar śmiertelnych, Niegowa - 46 zdarzeń, 3 wypadki, nikt nie zginął.

Myszków: Raport bezpieczeństwa. Jakie są przyczyny wypadków?

Jak oszacowała myszkowska policja, aż w 87,5 proc. sprawcami zdarzeń drogowych są kierujący różnego rodzaju pojazdami. Piesi odpowiadają tylko za 0,9 proc. zdarzeń drogowych.

Kierowcy, którzy zapoznają się z policyjnymi statystykami powinni wyciągnąć wnioski, które wpłyną na ich bezpieczniejszą jazdę. Przede wszystkim należy zachowywać odpowiednią odległość między pojazdami, rozsądnie wyprzedzać, nie przekraczać prędkości i zachować szczególną uwagę na skrzyżowaniach.

Tak wynika z informacji przygotowanej przez myszkowską policją. Najczęstszą przyczyną zdarzeń drogowych są bowiem: niezachowanie odpowiedniej odległości między pojazdami (170), nieprawidłowe wyprzedzanie-wymijanie-omijanie (135), nieudzielenie pierwszeństwa przejazdu (130), niedostosowanie prędkości do warunków jazdy(118), nieprawidłowe cofanie (94), nieprawidłowe skręcanie (76), nieprawidłowa zmiana pasa ruchu (45).

Według informacji Komendy Powiatowej Policji, nietrzeźwi kierowcy spowodowali 32 zdarzenia drogowe, w tym 4 wypadki, w których na szczęście nikt nie zginął. Pod tym względem te statystyki nie odbiegają od danych z 2016 roku, ale są znacznie gorsze niż w latach 2014-2015. Największe zagrożenie ze strony pijanych kierowców było na drogach powiatu myszkowskiego w 2013 roku.

Na pewno wpływ na stosunkowo niewielką liczbę wypadków z udziałem pijanych kierowców mają kontrole drogowe prowadzone przez mysz-kowską policję. W 2017 roku skontrolowano 12930 pojazdów. To o blisko 3 tysiące więcej niż w latach 2015 i 2016.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto