Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Myszków: Dzieci poznawały ze speleologami Jurę i Tatry [ZDJĘCIA]

Krzysztof Suliga
Klub Speleo Myszków zakończył projekt „Chronimy Jurę, chronimy góry”. Myszkowskie dzieci poznały w jaskiniach smak przygody. I sporo się nauczyły

To były wielkie emocje i wielka przygoda! Stowarzyszenie Speleo Myszków zakończyło projekt “Chronimy Jurę, chronimy góry - aktywni w środowisku i dla środowiska”, dofinansowany z Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Dzięki temu przedsięwzięciu uczniowie myszkowskich szkół mogli poznać środowisko naturalne Jury i Tatr.

W pierwszym etapie projektu 40 uczniów z SP nr 4 i SP nr 7 poznawało przepiękne jurajskie podziemia. Uzbrojeni w sprzęt speleologiczny odwiedzili jaskinię położoną w Sokolich Górach koło Olsztyna. Speleologów wspierał w tej lekcji jurajski przewodnik terenowy, od którego dzieci dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy, dotyczących świata fauny i flory. Ratownik medyczny omówił z uczestnikami zajęć podstawowe zasady postępowania w sytuacjach zagrożenia życia oraz zasady reanimowania poszkodowanych osób. Pierwszy etap został przeprowadzony wspólnie z MDK w Myszkowie. Uczestniczyły w nim dzieci z akcji Lato w mieście. Poznawały prehistorię Jury i zjawiska krasowe. Zwiedziły też sztuczną jaskinię w klubie Speleo. Podsumowaniem jurajskiej części warsztatów ekologicznych była wizyta na Pustyni Siedleckiej.

Drugi etap to warsztaty w terenie - w Jurajskim Parku Krajobrazowym oraz w Tatrach. Chodziło m.in. o porównanie krasów jurajskiego i tatrzańskiego. Wzięło w nich udział 80 dzieci. Uczniowie mieli tam spotkanie z ratownikami górskimi, przyrodnikami z Tatrzańskiego Parku Narodowego, instruktorami taternictwa oraz przygodę tym razem w tatrzańskich jaskiniach. W zajęciach uczestniczyły dzieci z SP nr 1 i SP nr 3.

- To nasz autorski projekt. Jego założeniem było pobudzenie dzieci do poznawania własnego regionu, bo zauważyliśmy, że mimo iż żyjemy praktycznie na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, dzieci wiedzą o niej bardzo niewiele - wyjaśnia Rafał Gil, członek Speleo. - Postanowiliśmy stworzyć projekt, który pobudzi dzieci do myślenia regionalnego.

Organizatorzy zajęć kładli też duży nacisk na kwestie związane z wolontariatem. Promowali ten sposób działania wobec innych, sami zresztą stanowią najlepszy przykład dobrego wolontariusza. - Chcieliśmy po prostu uświadomić dzieciom, że nie wszystko trzeba robić za pieniądze - dodaje Gil.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto