Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Myszków: bobry budują żeremie w Mrzygłodzie. Przesympatyczne zwierzęta mogą siać spustoszenie

AH
ARC prywatne Piotra Filasa
Myszków: bobry budują żeremie w Mrzygłodzie. Przesympatyczne zwierzęta mogą siać spustoszenie. W dzielnicy Mrzygłód, na rzece Warcie można gołym okiem zobaczyć efekty działalnoœści bobrów. Zwierzęta w tamtych okolicach pojawiły się już dwa lata temu. Teraz postanowiły powrócić i wygląda na to, że bezludne okolice już im nie wystarczą.

Myszków: bobry budują żeremie w Mrzygłodzie. Przesympatyczne zwierzęta mogą siać spustoszenie

Do naszej redakcji zgłosił się jeden z mieszkańców, Piotr Filas, który od dłuższego czasu bacznie œśledzi poczynania bobrów w Mrzygłodzie. Jak podkreśœla, sam zobaczył kilka zwierząt, które przystąpiły do budowy żeremia.

- Zabrały się ostro do roboty - mówi Piotr Filas. - Dosłownie i w przenośœni. W szybkim tempie powaliły już wiele drzew, a ich ostrym zębom nie oprą się nawet pnie o obwodzie 30 centymetrów.
Myszkowskie bobry opanowały już teren na długośœci 500 metrów rzeki. Postawiły tamę, którą systematycznie podwyższają.

Za tamą rzeka już jest płyciutka, tworzą się łachy piasku. Budują żeremie i mają bezpieczną norę w skarpie brzegu, wyłożoną œciętym drewnem niczym boazerią.

- Para myœli chyba o stworzeniu dużej rodziny. Wokół są nieużytki, więc nie powinny nikomu wyrządzić szkody - dodaje Piotr Filas.

A bobry, które wyglądają bardzo niewinnie, potrafią siać spustoszenie i szkody w infrastrukturze. Przekonali się już o tym mieszkańcy gminy Koniecpol. Zwierzaki najpierw pojawiły się w niedużym dopływie Pilicy, Zwleczy, we wsi Zaróg. Rolnicy początkowo obecnośœć bobrów traktowali, jako dobry prognostyk, ale z czasem ich sąsiedztwo okazało się bardzo kłopotliwe. W sierpniu 2013 roku bobry nawet spowodowały zatrzymanie przed Koniecpolem pociągu relacji Zakopane-Szczecin. Jedno z drzew rosnących przy torach zostało podgryzione przez te zwierzęta i osunęło się na tory i sieć trakcyjną.

Bobry potrafią być jednak bardzo pożyteczne. W naturalnym œrodowisku wykonują często robotę za człowieka, ścinając drzewa zarastające rowy melioracyjne i kanały. Bobry, żeby przeżyć, zaczęły budować żeremia. Ostrymi jak piła zębami zaczęły œcinać nadrzeczne drzewa, osiki, czy wierzby.

Warto podkreśœlić, że rolnicy, którzy w wyniku działalnośœci bobrów ponieśœli straty, nie mogą raczej liczyć na uzyskanie odszkodowania. Gdyby wyrządziły je sarny, czy dziki, wówczas nie byłoby problemu, a w takich przypadkach odszkodowanie wypłacają koła łowieckie. Bobry pozostają jednak pod ochroną.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto