Montaż konstrukcji nowego wiaduktu nad autostradą A1 w Pyrzowicach

Materiał informacyjny PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.
Montaż konstrukcji nowego wiaduktu kolejowego nad autostradą A1 w Pyrzowicach
Montaż konstrukcji nowego wiaduktu kolejowego nad autostradą A1 w Pyrzowicach
Udostępnij:
W województwie śląskim powstaje linia kolejowa do portu lotniczego Katowice Airport. Jednym z kluczowych elementów inwestycji jest budowa nowego wiaduktu kolejowego nad autostradą A1 w Pyrzowicach. Obiekt zapewni dojazd koleją z Tarnowskich Gór oraz Miasteczka Śląskiego do lotniska w Pyrzowicach. Projekt jest dofinansowany przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Gotowa jest już konstrukcja nowego wiaduktu kolejowego nad autostradą A1 w Pyrzowicach. Jej montaż – na przygotowanych wcześniej przyczółkach i podporach środkowych obiektu – odbył się w maju 2022 roku. Wkrótce rozpocznie się układanie toru na obiekcie, po którym pociągi będą mogły przejeżdżać z prędkością do 140 km/h.

Wiadukt będzie miał ponad 57 metrów długości oraz prawie 7,5 metra szerokości. Nowy obiekt zapewni sprawne i bezpieczne podróże koleją z Tarnowskich Gór oraz Miasteczka Śląskiego m.in. do portu lotniczego Katowice Airport. Jego budowa zakończy się w lipcu tego roku.

Budowa linii kolejowej do lotniska w Pyrzowicach zakłada m.in. przebudowę czterech stacji (Tarnowskie Góry, Siewierz, Poręba, Zawiercie), budowę nowej stacji Pyrzowice Lotnisko oraz trzech przystanków – Miasteczko Śląskie Centrum, Mierzęcice i Zawiercie Kądzielów.

Nowa stacja Pyrzowice Lotnisko zapewni bezpośrednie połączenie z portem lotniczym Katowice Airport. Budowane są dwa perony oraz przejście podziemne, które dostosowane będą do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Będą windy, pochylnie. Z myślą o osobach niewidomych i niedowidzących powstanie system ścieżek naprowadzających oraz dotykowe tablice informacyjne. Perony wyposażone zostaną w ławki, wiaty chroniące przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, wyświetlacze, nagłośnienie czy energooszczędne oświetlenie.

Projekt „Rewitalizacja i odbudowa częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry – Zawiercie” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Montaż konstrukcji nowego wiaduktu nad autostradą A1 w Pyrzowicach - Dziennik Zachodni

Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie