Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mięso może być źródłem śmiertelnego zatrucia! Uważaj na to, gdzie kupujesz wyroby mięsne. Potem może być już za późno

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Mięso i wędliny z nielegalnego źródła to śmiertelne zagrożenie dla zdrowia i życia nie tylko z powodu chorobotwórczych bakterii. Surowiec może być nieświeży, zawierać larwy pasożytów, a także zanieczyszczenia z nieprawidłowej hodowli i produkcji gotowych wyrobów.
Mięso i wędliny z nielegalnego źródła to śmiertelne zagrożenie dla zdrowia i życia nie tylko z powodu chorobotwórczych bakterii. Surowiec może być nieświeży, zawierać larwy pasożytów, a także zanieczyszczenia z nieprawidłowej hodowli i produkcji gotowych wyrobów. Firn/Getty Images
Wyroby mięsne z targu stały się przyczyną śmierci – o tym sobotnim wydarzeniu z Nowej Dęby mówi cała Polska. O zatrucie pokarmowe w przypadku „domowych” przetworów tego typu jest niezmiernie łatwo, tymczasem wciąż są nielegalnie sprzedawane i znajdują nabywców. Czym może grozić ich zjedzenie? Wyjaśniamy, dlaczego produkty mięsne należy kupować tylko w sklepie.

Spis treści

Śmierć od galarety z targu w Nowej Dębie

Mężczyzna, który w sobotę 17 lutego zmarł po zjedzeniu domowej galarety wieprzowej z targowiska w Nowej Dębie, nie jest jedyną ofiarą zatrutych wyrobów. Jak poinformowało Echo Dnia Podkarpackie: „dwie inne kobiety, które również jadły galaretę mięsną pochodzącą z tego samego źródła, przebywają w szpitalach w Nowej Dębie i Krakowie”. W poniedziałek pierwsza z nich opuściła oddział szpitalny.

Zabezpieczono już wyroby wędliniarskie pochodzące z tego samego źródła, a także aresztowano ich nielegalnych wytwórców. Jak dotychczas ustalono, ich produkcja odbywała się bez zezwolenia i w warunkach, które „pozostawiały wiele do życzenia”. Wciąż istnieje ryzyko, że ktoś ma takie produkty w domu, dlatego w pięciu powiatach woj. podkarpackiego wysłano alert RCB.

Przyczyną ostrego zatrucia pokarmowego najprawdopodobniej było zanieczyszczenia bakteriami, jednak ustalenie dokładnego źródła infekcji wymaga wykonania posiewu i potrwa kilka dni. Możliwości jest wiele, bo mięso i jego przetwory należą do produktów najczęściej skażonych bakteriami i wywołujących najpoważniejsze zatrucia pokarmowe. Zagrożenia ze strony „swojskich” są tak poważne, że pod żadnym pozorem nie należy ich kupować.

Zatrucie mięsem to nie tylko botulina i Salmonella

Mięso i jego przetwory należą do najczęstszych źródeł zatruć pokarmowych, co wynika z wysokiej zawartości wody i białka, a także pochodzenie odzwierzęce. Takie wyroby wymagają ścisłych warunków sanitarnych przy produkcji, przechowywaniu i przygotowaniu do jedzenia, w przeciwnym razie łatwo stają się pożywką dla chorobotwórczych bakterii.

Sprawdź: Jakie bakterie zagrażają nam w żywności?

Bakterie w mięsie mogą powodować groźne, a wręcz zabójcze toksyny, a także powodować zakażenie w organizmie – mówimy wtedy o bakteryjnym zatruciu pokarmowym. Źródłem zanieczyszczenie mogą być zakażone zwierzęta, jak i kontaminacja surowców i produktów poprzez kontakt z brudnymi rękami i powierzchniami.

O tym, że mięso i przetwory mogą stać się źródłem śmiertelnego zatrucia, należy pamiętać nie tylko na bazarze, ale także przy zakupach w sklepie i codziennym przyrządzaniu posiłków – zobacz więcej informacji w galerii.

Skażeniu mięsa sprzyja zwłaszcza brak odpowiednich warunków sanitarnych i chłodniczych w czasie sprzedaży, jak mogło to mieć miejsce w feralnym przypadku zakupu wędlin wprost z samochodu. Należy jednak uściślić, że niektóre bakterie wręcz uwielbiają zimno i środowisko lodówek.

Według dostępnych danych główną przyczyną zatruć pokarmowych w Polsce jest pałeczka Salmonelli. Oprócz zatrucia pokarmowego może wywoływać bardziej nasilony stan chorobowy zwany salmonellozą. W 2023 roku odnotowano 45881 przypadków zakażenia Salmonellą w Polsce, w tym 9 835 zatruć pokarmowych, 316 przypadków wywołanej nimi posocznicy i 182 inne zakażenia pozajelitowe. To znacznie więcej niż rok wcześniej, gdy zgłoszono w sumie 6 575 przypadków zarażenia bakteriami Salmonella.

Dużo mniej przypadków zatruć wywołuje gronkowiec złocisty (Staphylococcus aureus) oraz produkujące toksyny laseczki jadu kiełbasianego (Clostridium botulinum) i zgorzeli gazowej (Clostridium perfringens).

Nie można zapominać także o możliwych zatruciach pałeczką okrężnicy (Escherichia coli) i pałeczką Listeria monocytogenes. To właśnie ona lubi zimno, jednak mało prawdopodobne, by spowodowała wspomniane zatrucia w Nowej Dębie. Okres wylęgania listeriozy jest bowiem dłuższy niż w przypadku innych bakterii w mięsie. Wynosi średnio 21 dni, choć może trwać i 3 dni, jak i 70 dni. Wiemy jednak, że zakupioną zatrutą galaretę spożyto jeszcze tego samego dnia.

Zatrucie galaretą z targu mogła spowodować Salmonella, która rozwija się już w ciągu 6 godzin od zjedzenia skażonego produktu, podczas gdy np. dla E. coli wynosi 1-2 dni. Jeszcze szybciej może zaatakować jednak gronkowiec złocisty, który powoduje objawy zatrucia już w ciągu 2-6 godzin od spożycia.

Na te objawy zatrucia pokarmowego uważaj

Zatrucie pokarmowe po zjedzeniu zatrutego mięsa lub innego produktu obejmują zwykle dolegliwości żołądkowo-jelitowe. Niepokojące objawy, na które należy zwrócić uwagę, to:

Skutkiem objawów może być odwodnienie organizmu, które zagraża szczególnie małym dzieciom, osobom z obniżoną odpornością czy w podeszłym wieku. W tych grupach częstsze są ponadto inne powikłania, bo po spożycia zakażonego produktu nie zawsze rozwija się zatrucie pokarmowego. Może też dojść do zakażenia układowego, np. postaci pozajelitowej i posocznicy (sepsy), które ma cięższy przebieg i poważniejsze konsekwencje.

Tylko w przypadku infekcji Salmonellą mogą rozwinąć się ropnie, jak i zapalenie dróg żółciowych, płuc, opon mózgowo-rdzeniowych, stawów, kości czy szpiku kostnego.

Sprawdź: Jedzenie makaronu po takim czasie grozi zatruciem, a nawet śmiercią

Należy także pamiętać, że wędliny z nieoficjalnych źródeł stwarzają dużo więcej potencjalnych zagrożeń dla zdrowia. Mogą one wynikać np. z braku świeżości czy wymaganych badań weterynaryjnych (i obecności chorób u zwierząt), a także mieć związek z nieprawidłowym stosowaniem leków czy zanieczyszczonej paszy. Dlatego należy spożywać mięso i wędliny, które pochodzą tylko ze sprawdzonych źródeł.

Źródła:
Dodaj firmę
Logo firmy Główny Inspektorat Sanitarny
Warszawa, Targowa 65
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Mięso może być źródłem śmiertelnego zatrucia! Uważaj na to, gdzie kupujesz wyroby mięsne. Potem może być już za późno - Strona Zdrowia

Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto