MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Makijaż noszony podczas treningu może zaszkodzić skórze. Naukowcy zauważyli, że make-up wpływa na stan cery. Do jakich wniosków doszli?

OPRAC.:
Anna Moyseowicz
Anna Moyseowicz
Badania przeprowadzone po treningu pokazały, że ilość sebum w obszarach pokrytych podkładem była mniejsza w porównaniu z obszarami bez makijażu.
Badania przeprowadzone po treningu pokazały, że ilość sebum w obszarach pokrytych podkładem była mniejsza w porównaniu z obszarami bez makijażu. 10'000 Hours/ Getty Images
Makijaż podczas treningu może mieć negatywny wpływ na naszą skórę. Badania przeprowadzone przez doktor Sukho Lee i jego zespół z Texas A&M University w Stanach Zjednoczonych wskazują, że podkład do twarzy zmienia wielkość porów i wpływa na wydzielanie sebum. Sprawdź, dlaczego lepiej nie mieć makijażu podczas ćwiczeń.

Badania nad wpływem makijażu na skórę podczas treningu

Dr Sukho Lee z Texas A&M University w San Antonio (USA) oraz jego zespół przeprowadzili badania z udziałem 43 studentów (20 mężczyzn i 23 kobiet). Badanie, opublikowane w „Journal of Cosmetic Dermatology”, rozpoczęło się od umycia twarzy wszystkich uczestników specjalnym środkiem oczyszczającym. Następnie naukowcy zmierzyli parametry skóry na różnych obszarach twarzy, w tym wielkość porów i produkcję sebum.

Kolejnym etapem było nałożenie na twarze badanych jednolitej warstwy podkładu – według ich wyboru – na czoło lub na policzki. Po tym uczestnicy przystąpili do 20-minutowego treningu, składającego się z biegania na bieżni o różnej prędkości.

Biegali na bieżni:

  • przez 5 minut z prędkością 3 mil (4,8 kilometra) na godzinę,
  • przez 10 minut z prędkością 6,4 kilometra na godzinę
  • i przez 5 minut z prędkością 8 kilometrów na godzinę.

Jak podkład do twarzy wpływa na skórę podczas ćwiczeń?

Po wykonanym treningu powtórzone pomiary parametrów skóry wykazały, że ilość sebum w obszarach, na które nałożono podkład była mniejsza w porównaniu z obszarami bez makijażu. Co więcej, rozmiar porów skóry w obszarach bez podkładu znacznie wzrósł, podczas gdy nie zaobserwowano znaczącej zmiany w obszarach z makijażem. Sugeruje to, że podkład mógł ograniczać naturalne rozszerzanie się porów podczas ćwiczeń, zapobiegając wydzielaniu się sebum i potu, które nawilżają i chłodzą skórę. Naukowcy nie ocenili, czy zmiany te były powiązane z jakimikolwiek problemami skórnymi.

Zgodnie z wynikami badań, podkład mógł ograniczać naturalne rozszerzanie się porów podczas ćwiczeń, zapobiegając wydzielaniu się sebum i potu, które nawilżają i chłodzą skórę. Naukowcy nie ocenili jednak, czy te zmiany były powiązane z jakimikolwiek problemami skórnymi.

Czy noszenie makijażu podczas treningu jest szkodliwe?

Autorzy badań sugerują, że noszenie makijażu podczas ćwiczeń może mieć szkodliwy wpływ na skórę. Podkład do twarzy zatyka pory skóry, utrudniając wydzielanie sebum, co może prowadzić do problemów skórnych. Nie jest jasne, jaka jest optymalna ilość sebum – zbyt duże wydzielanie powoduje trądzik, natomiast zbyt małe - podrażnienie skóry.

Czytaj też: Jak zrobić odmładzający makijaż? Skorzystaj z naszych porad i używaj odpowiednich kosmetyków. Z tym make-up'em będziesz piękna

Według autorów noszenie podkładu podczas wysiłku fizycznego może nie mieć dużego wpływu na większość osób wykonujących stosunkowo krótkie treningi. Nie są jednak znane jego następstwa w przypadku dłużej trwających ćwiczeń wytrzymałościowych. Dlatego kolejnym etapem badań mają być następstwa dłużej trwających ćwiczeń.

Podsumowując, jak pokazują badania, lepiej nie mieć makijażu podczas ćwiczeń. Choć nie jest jeszcze do końca jasne, jak duży wpływ na skórę ma noszenie podkładu podczas treningu, to jednak warto zwracać uwagę na kondycję naszej skóry i dostosować do niej swoje nawyki.

Zadbaj o swoje naturalne piękno!

Materiały promocyjne partnera

Źródło:

od 7 lat
Wideo

Temat aborcji wraca do Sejmu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Makijaż noszony podczas treningu może zaszkodzić skórze. Naukowcy zauważyli, że make-up wpływa na stan cery. Do jakich wniosków doszli? - Strona Kobiet

Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto