Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lisiniec zmieni się w super ośrodek wypoczynkowy FOTO

Janusz Strzelczyk
W ubiegłe wakacje Lisiniec był oblegany przez częstochowian. Miejsce zostało gruntownie posprzątane, zagospodarowane. To nie koniec planów miasta dotyczących Lisińca. Ma to być miejsce wielkiej atrakcji Częstochowy. Wiceprezydenta Częstochowy Jarosław Marszałek, inicjator zrobienia z Lisińca nadzwyczajnej atrakcji wierzy, że to się uda. Miejmy nadzieję, że rzeczywiście doczekamy się wspaniałego miejsca do wypoczynku. Kończą się prace nad projektem, który przygotowali architekci Paweł Niedzielski i Witold Rudecki ze Studia V13. Koncepcja będzie konsultowana z mieszkańcami. Jarosław Marszałek podkreśla, że Lisiniec ma służyć mieszkańcom nie tylko latem.

Konkretne prace mają rozpocząć się jesienią 2017 roku. Najpierw przy Adriatyku, gdzie ma powstać plaża z piaskiem przywiezionym znad morza. Atrakcją przyszłego centrum wypoczynkowego będzie wakeboard, czyli pływanie na nartach dzięki specjalnemu wyciągowi.

Częstochowianie będą mieli do dyspozycji drewniany taras nad brzegiem, a także pawilon plażowy z toaletami, prysznicami, magazyn na leżaki i sezonowy punkt gastronomiczny. Będzie również boisko do siatkówki plażowej.

Jednym z elementów koncepcji zagospodarowania zbiornika Pacyfik będzie skatepark, który jest już gotowy. W pobliżu urządzona zostanie siłownia kalisteniczna z barierkami do ćwiczeń. Będą też elementy do uprawiania parkouru. Na północnym brzegu Pacyfiku powstanie przystań dla żaglówek. Wędkarze zapowiedzieli, że sami przygotują sobie stanowiska do łowienia ryb.

Projekt zakłada również budowę placu zabaw nad północnym brzegiem kanału łączącego Bałtyk z Adriatykiem. Z kolei nad samym zbiornikiem Bałtyk będą błonia o powierzchni ok. 1500 m kw. Miejsce to będzie wykorzystywane m.in. do organizacji koncertów plenerowych. Najważniejszym obiektem centralnej strefy parku na Lisińcu będzie budynek klubowy. Na jego dachu zaplanowano taras widokowy, a w środku znajdą się pomieszczenia pomieszczenia dla ratowników, hangar na sprzęt wodny, sanitariaty i restauracja.

Inwestycja ma kosztować w sumie ok. 15 mln zł.

W ubiegłym roku minęło 40 lat od oficjalnego założenia Parku Wypoczynkowego Lisiniec w Częstochowie. Teren dawnej kopalni gliny przekazano Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji. Lisiniec stał się miejscem ulubionego wypoczynku letniego częstochowian. Tak było do 2001 roku.

Wtedy w Częstochowie zrodziły się pomysły zbudowania parku wodnego. Miał powstać na Lisińcu. Teren wydzierżawiono niemieckiej firmie Projektmanagement Schlesien, która miała wybudować aqua park. Na 40 hektarach miał powstać zespół basenów z wodą o temperaturze 26 stopni Celsjusza. Miały być różnorakie baseny, nawet takie, w których można surfować. W planach były też wieże i zjeżdżalnie rurowe o długości od 42 do 65 metrów. A i to nie wszystko. Obiecywano baseny na otwartym terenie z podgrzewaną wodą, wieżę do nurkowania, a do tego salony kosmetyczne, kompleksowe usługi typu spa i hotele. Nic z tego nie wyszło. Teren został zdewastowany

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto