Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Liceum, technikum czy zawodówka? Oto jest pytanie

Ewelina Kurzak
Coraz bardziej popularnym kierunkiem staje się kucharz małej gastronomii, na którym kształcić się można w ZDZ w Żarkach
Coraz bardziej popularnym kierunkiem staje się kucharz małej gastronomii, na którym kształcić się można w ZDZ w Żarkach Fot. Ewelina Kurzak
Przed wyborem kolejnej szkoły staje najmniej liczny rocznik gimnazjalistów w przeciągu ostatnich lat. Są w komfortowej sytuacji, bo miejsc w szkołach ponadgimnazjalnych jest więcej niż chętnych. Placówki kuszą modnymi kierunkami, dodatkowymi zajęciami czy certyfikatami. Ale decyzja nie jest łatwa, bo może zaważyć na całym dorosłym życiu

Od kilku lat szkoły ponadgimnazjalne z powiatu myszkowskiego organizują Dni Otwarte, aby przybliżyć ofertę edukacyjną nie tylko uczniom, ale również ich rodzicom. Gimnazjaliści bardzo chętnie w nich uczestniczą, gdyż decyzja o wyborze odpowiedniego kierunku do łatwych nie należy. W powiecie myszkowskim działa sześć szkół ponagimnazjalnych. Niestety, tylko jedna z nich prowadzi elektroniczną rekrutację. Jest to żarecki Zakład Doskonalenia Zawodowego.

Każdego roku dużą popularnością cieszy się Liceum Ogólnokształcące im. mjr. H. Sucharskiego w Myszkowie. Nauka trwa trzy lata. Można wybrać jeden z pięciu profili z rozszerzoną biologią, chemią i fizyką, językiem polskim, językiem obcym i biologią, matematyką, fizyką i informatyką, matematyką, geografią językiem obcym oraz językiem polskim, historią i wiedzą o społeczeństwie. Duży nacisk kładziony jest na naukę języków obcych, gdyż współpraca z zagranicznymi szkołami wymaga od uczniów dobrej znajomości języków.

Mniejszy wybór rozszerzonych przedmiotów jest w Zespole Szkół im. T. Kościuszki w Żarkach. Tam przyszli licealiści mogą wybrać biologię i chemię lub profil turystyczno- sportowy m.in. ze zwiększoną ilością godzin geografii. Poza tym szkoła oferuje również kształcenie w zawodzie: technik informatyk, technik hotelarstwa, technik organizacji usług gastronomicznych, kucharz oraz kelner. Duży wybór kierunków nauki jest również w Zespole Szkół nr 1 im. E. Kwiatkowskiego w Myszkowie. Uczniowie mogą wybrać pomiędzy technikum lub zasadniczą szkołą zawodową. W technikum nauka odbywa się na kierunkach: elektronik, elektryk, mechatronik, logistyk, ekonomista, technik pojazdów samochodowych, technik budownictwa, technik ochrony środowiska oraz technik usług fryzjerskich. Natomiast w zasadniczej szkole zawodowej można nauczyć się zawodu: piekarza, cukiernika, sprzedawcy, mechanika pojazdów samochodowych, fryzjera i kucharza małej gastronomii. Planowane jest również otwarcie oddziału wielozawodowego. Prowadzony jest też nabór do klasy specjalnej w zawodzie kucharz.

W Zespole Szkół nr 2 im. H. Kołłątaja w Myszkowie Będuszu można kształcić się na kierunkach: ekonomista, architektura krajobrazu, technologia żywności i spedytor. Szkoła posiada nowoczesne pracownie informatyczne, centra multimedialne, pracownię chemiczną. Uczniowie biorą udział w licznych konkursach przedmiotowych, zajmując wysokie miejsca na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim. Wyniki egzaminu zawodowego są na bardzo wysokim poziomie, wyższe niż średnia dla województwa śląskiego. Poza tym szkoła współpracuje z pracodawcami, więc ma możliwość zorganizowania praktyk zawodowych i zajęć praktycznych. Organizowane są również bezpłatne szkolenia dla uczniów, np. magazyniera, z bukieciarstwa, kurs obsługi kasy fiskalnej. Wszystko zależy od zainteresowań uczniów. Podobnie jak w myszkowskim ogólniaku, szczególny nacisk kładziony jest na naukę języków obcych. Każdego roku organizowane są tygodniowe warsztaty, np. z języka niemieckiego, które prowadzi nauczyciel z Niemiec. Nauka odbywa się w ramach projektu AIESEC.

Gimnazjaliści mogą też skorzystać z oferty żareckiego Zakładu Doskonalenia Zawodowego. Wybierając tę szkołę, podobnie jak w Będuszu, nie muszą martwić się o praktyki zawodowe. Młodzież może nauczyć się zawodu: murarza, fryzjera, elektromechanika, technologa robót wykończeniowych oraz kucharza małej gastronomii.

- Uczniowie nie muszą ponosić żadnych kosztów związanych z praktyką, gdyż szkoła organizuje praktyki na miejscu. Mamy również specjalistyczne pracownie do przedmiotów zawodowych: gastronomiczną, murarską czy też dla technologów robót wykończeniowych. Pracownie tworzone są w ramach zapotrzebowania. Jeśli np. będą chętni do nauki zawodu fryzjera, to wyposażymy pracownię fryzjerską. Współpracujemy z firmą Polrem, więc nasi uczniowie mają okazję od razu uczyć się zawodu bezpośrednio na budowie. Możemy też utworzyć klasę wielozawodową. U nas nie ma ograniczenia jeśli chodzi o liczbę wolnych miejsc - mówi Kazimierz Lech, dyrektor ZDZ w Żarkach.

Ciekawostką jest również współpraca z wszystkimi krajami Unii Europejskiej, dzięki której uczniowie ZDZ mogą wyjeżdżać na praktyki zagraniczne. Warunkiem jest jednak dobra znajomość języka obcego.

Ci, którzy wolą naukę w ogólniaku mogą również wybrać Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskiej - Curie w Koziegłowach. Można wybierać z dwóch profili: z rozszerzoną matematyką, chemią i biologią lub geografią albo językiem obcym, wiedzą o społeczeństwie i geografią lub historią. W szkole można uczyć się języka angielskiego i niemieckiego.

Ponadgimnazjalne szkoły w powiecie myszkowskim

LO im. M. Skłodowskiej - Curie w Koziegłowach, ul. 3 Maja 12, tel. 34 314 12 14
Sekretariat czynny jest od 8 do 15. Strona internetowa:

www.lokozieglowy.neostrada.pl

z informacjami o naborze. 2 lipca ogłoszone zostaną listy kandydatów zakwalifikowanych do szkoły z podziałem na oddziały i podana liczba wolnych miejsc.

LO im. mjr H. Sucharskiego w Myszkowie, ul. 11go Listopada 9, tel. 34 313 22 38
Sekretariat czynny jest od godz. 8 do 15. Szczegółowe informacje o rekrutacji na stronie internetowej

www.lomyszkow.wepark.pl.

Liczba wolnych miejsc ok. 200. Uczniowie są przyjmowani do wybranego oddziału w kolejności zgodnej z sumą punktów do wyczerpania planowanego limitu miejsc.

Zespół Szkół im. T. Kościuszki w Żarkach, ul. Myszkowska 50, tel.34 314 80 24
W liceum 60 wolnych miejsc, a w technikach 90. Adres internetowy:

www.zs-zarki.edu.pl

Zespół Szkół nr 1 im. E. Kwiatkowskiego w Myszkowie, ul. Kwiatkowskiego 18, tel. 34 313 28 40.
W 4-letnim technikum jest 150 miejsc, a w szkole zawodowej 120, zasadnicza szkoła zawodowa specjalna dysponuje 12 miejscami. Szczegółowe informacje na stronie internetowej

www.zs1kwiatkowski.com.

ZS nr 2 im. H. Kołłątaja w Myszkowie, ul. Pułaskiego 70, tel.34 313 81 81.
W technikach czeka 60 wolnych miejsc. Informacje można uzyskać również na stronie internetowej pod adresem

www.zs2bedusz.pl.

Sekretariat czynny jest od 8 do 15.

Zakład Doskonalenia Zawodowego w Żarkach, ul. Sosnowa 2, Tel. 34 314 80 99 lub 34 314 82 25.
Nie ma limitu wolnych miejsc. Wzory dokumentów oraz szczegółowe informacje można znaleźć na stronie

www.zarki.zdz.pl.

EK

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto