Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Laureaci Festiwalu im. J. Gniatkowskiego w Poraju. W sobotę koncert galowy ZDJĘCIA

js
Rozstrzygnięty został konkurs XIII Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenek Janusza Gniatkowskiego w Poraju.

-Ogromnie cieszymy się, że po dwóch latach przerwy w przesłuchaniach w wersji live, możemy się w końcu z Państwem spotkać tu, w sali widowiskowo-kinowej, i na żywo wysłuchać wszystkich występów. Wersja online pozwoliła nam w roku 2020 i 2021 zrealizować Festiwal, ale absolutnie nic nie zastąpi spotkania na żywo -mówiła dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury – Magdalena Ryziuk-Wilk, która wspólnie z Krystyną Maciejewską-Gniatkowską – dyrektor artystyczną Festiwalu, otworzyła pierwszy dzień Festiwalu.

Kolejnych wykonawców na scenę zapraszał prezes Stowarzyszenia Miłośników Twórczości J. Gniatkowskiego "Apasjonata" – Andrzej Kozłowski, który poprowadził przesłuchania festiwalowe.

Uczestnicy występowali w czterech kategoriach wiekowych: I – 9-13 lat, II – 14-18 lat, III – 19-49 lat i IV – powyżej 50 lat. Jako pierwsi na scenie zaprezentowali się wykonawcy z kategorii IV – najstarszej i najbardziej doświadczonej, a później kolejno III, II i na końcu najmłodsi. Każdemu wręczono pamiątkowy dyplom za udział.

Po wysłuchaniu wszystkich uczestników, Jury podjęło następujący werdykt:
Kat. I:
I miejsce – Emilia Świąć,
II miejsce – Nela Kucharczyk,
III miejsce – Dominika Krakowian i Nela Dorobisz,
Wyróżnienia: Lena Figler, Aleksandra Sęk, Zuzanna Pisarska, „Śpiewonutki”,
Wyróżnienie specjalne za wykonanie a cappella piosenki ukraińskiej: Wiktoria Harabas,

Kat. II:
I miejsce – Magdalena Bąk,
II miejsce – Amelia Kita, Jakub Wójcik,
III miejsce – Anna Majchrzak,
Wyróżnienie – Oliwia Stanek,

Kat. III:
I miejsce – „In tono”,

Kat. IV:
I miejsce – Elżbieta Jatulewicz,
Wyróżnienie – „Retro”.

Uczestników oceniało jury w składzie: Edward Spyrka – pianista, kompozytor, aranżer, dyrygent, dziennikarz muzyczny, Czesław Majewski – kompozytor, dyrygent, pianista oraz aktor oraz Paweł Sztompke – dziennikarz i recenzent muzyczny. Koncert Finałowy już w najbliższą sobotę.

Organizatorami Festiwalu są: Gminny Ośrodek Kultury im. J. Gniatkowskiego w Poraju, Gmina Poraj i Stowarzyszenie Miłośników Twórczości J. Gniatkowskiego „Apasjonata”.

Patronat honorowy sprawują: Związek Artystów Scen Polskich (ZASP) oraz Wójt Gminy Poraj – Katarzyna Kaźmierczak.

Za swoją niełatwą pracę członkowie jury otrzymali pamiątkowe statuetki wykonane w pracowni ceramicznej GOK Poraj przez Zofię Chwastek – instruktora ds. plastycznych wg autorskiego projektu.
Wszyscy laureaci wystąpią podczas Koncertu Finałowego, który odbędzie się 25 czerwca br. na scenie plenerowej przed Gminnym Ośrodkiem Kultury im. J. Gniatkowskiego w Poraju. Początek o godz. 16.

Na scenie wystąpią goście festiwalu:

Krystyna Maciejewska-Gniatkowska – piosenkarka, autorka tekstów piosenek i scenariuszy, juror. Pomysłodawca i Dyrektor Artystyczny Ogólnopolskich Festiwali Piosenek Janusza Gniatkowskiego w Poraju, obecnie jest Kierownikiem Artystycznym tego Festiwalu. Ze swoim mężem Januszem Gniatkowskim koncertowała w kraju i za granicą, w tym w ZSRR i USA. Nagrywała z orkiestrą Jerzego Haralda. Tłumaczyła z języków obcych lub pisała własne teksty do wielu piosenek, tj.: „Czy coś się stało”, „Vaya con Dios to my”, „Nasz pierwszy świt”. Odznaczona: Złotym Krzyżem Zasługi, Złotym Medalem Zasłużonym dla Województwa Śląskiego, Zasłużony dla Kultury Polskiej, a także tytułem Honorowy Obywatel Gminy Poraj.

Magdalena Łągiewka-Bednarkiewicz – nauczyciel emisji głosu w Liceum „ALA” w Częstochowie oraz w Szkole Muzycznej JSK w Sosnowcu. Wokalistka, założycielka oraz liderka zespołu „Dzika Plaża”, pasjonatka śpiewu. Zdobywczyni wielu nagród na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenek Janusza Gniatkowskiego. Najważniejsze z nich, to nagroda od samego Janusza Gniatkowskiego oraz „Grand Prix” na IV Festiwalu.

Orest Tsymbala – urodził się i mieszka we Lwowie. Ukończył wydział aktorski wydziału wokalnego lwowskiego Instytutu Wyższej Muzyki im. Mikołaja Łysenko (obecnie Lwowska Narodowa Akademia Muzyczna im. Mikołaja Łysenki). Ukraiński piosenkarz, autor wielu artystycznych projektów i miłośnik twórczości Janusza Gniatkowskiego. Kilkakrotnie występował jako gwiazda Koncertu Finałowego Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenek Janusza Gniatkowskiego. Pomysłodawca i organizator ukraińskiej edycji Festiwalu. Wielokrotny juror Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenek Janusza Gniatkowskiego organizowanego w Gminie Poraj.

Janusz Szrom – polski wokalista jazzowy, nauczyciel śpiewu oraz publicysta. Na polskiej scenie jazzowej obecny jest od 1994 roku. Wielokrotnie brał udział w festiwalach muzycznych, m.in.: Jazz nad Odrą, Jazz Jamboree, Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Janusz Szrom sześciokrotnie został wybrany Jazzowym Wokalistą Roku według plebiscytu miesięcznika „Jazz Forum”. Oprócz wokalistyki, zajmuje się również komponowaniem, aranżowaniem oraz nauczaniem. Od wielu lat wykłada na Międzynarodowych Warsztatach Jazzowych w Puławach i Chodzieży. Był również nauczycielem śpiewu w telewizyjnych programach muzycznych „Jak oni śpiewają” oraz „Fabryka Gwiazd”. Od 2017 r. jest dyrektorem artystycznym Warsztatów Muzycznych w Chodzieży. W 2018 roku wystąpił w Częstochowie podczas jubileuszowego koncertu z okazji 90-tych urodzin Janusza Gniatkowskiego. Wcześniej – w 2015 roku, mogliśmy go usłyszeć podczas częstochowskiego koncertu piosenek Janusza Gniatkowskiego pt. „Apasjonata”. Był jurorem XI Festiwalu Piosenek Janusza Gniatkowskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto