Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koziegłowy: Leonard Jagoda dotarł do archiwalnych materiałów opisujących pierwszy ratusz

Krzysztof Suliga
W prawej części ratusza znajdowały się pomieszczenia magistrackie, a w lewej m.in. gospoda dla gości oraz stajnia dla koni
W prawej części ratusza znajdowały się pomieszczenia magistrackie, a w lewej m.in. gospoda dla gości oraz stajnia dla koni fot. arc Leonarda Jagody.
Dzięki Leonardowi Jagodzie, prezesowi Stowarzyszenia dla Rozwoju Gminy Koziegłowy, wiemy już jak wyglądał ostatni koziegłowski ratusz. Obecnie archeolodzy prowadzą na rynku prace związane z odsłanianiem fundamentów.

Do oryginałów dokumentów dotyczących ratusza dotarł w Archiwum Państwowym w Łodzi. Znajdują się tam one w aktach Rządu Gubernialnego Piotrkowskiego, Anteriora z lat 1807-1866.

- Archeolodzy, którzy prowadzą prace na rynku dysponowali mapą, z której wynikało, że była na nim jakaś budowla. Żyją też ludzie, którym rodzice lub dziadkowie opowiadali, że widzieli ruiny ratusza - mówi Jagoda. - Archeolodzy zmotywowali mnie rozpoczętymi pracami, bym pojechał do archiwum i przejrzał dokumentację związaną z rynkiem. Udało się znaleźć ryciny przedstawiające ratusz i opis przygotowań do budowy.

Jagoda wiedział, że są dokumenty dotyczące ratusza, ponieważ dysponował kwerendą archiwum. Projekt nowego ratusza odpowiada jego zdaniem opisowi starszego i nawiązuje do niego. Drugi ratusz prawdopodobnie spłonął podczas I wojny światowej. Można to ustalić, ale trzeba przewertować dokumenty.

Remot pierwszego ratusza planowano już w 1817 roku. 19 grudnia na zaproszenie burmistrza Pełki i Rady Miejskiej przyjechał do Koziegłów Królewski Budowniczy Deschner. Miał ocenić potrzeby budowlane miasta. Władze wskazały na dwie - most na rzece młyńskiej i ratusz na rynku.

Po 18 dniach pracy, za dietę 108 złotych, Deschner wykonał 2 projekty i kosztorys. Ratusz miał mieć 27 m długości, 21 m szerokości i 4,5 m wysokości. Jak czytamy, 16 kwietnia 1818 r. "burmistrz Pełka podpisał pismo do Wielmożnego Komisarza Wojewódzkiego delegowanego na Obwód Olkuski, a za jego pośrednictwem do Komisji Województwa Krakowskiego, o przychylne zawyrokowanie celem zbudowania nowego ratusza". Jeśli by zaś miało do tego nie dojść, to prosił o zgodę na remont starego ratusza. Przez kolejne 30 lat nie udało się tego jednak zrealizować.

W 1849 r. odbyła się licytacja drewna pochodzącego ze starego ratusza. Naczelnik Powiatu Olkuskiego przesłał z niej raport do Rządu Gubernialnego w Radomiu.

A o budowie nowego ratusza napisał, że "nastąpi jak tylko Budowniczemu Powiatu potrzebne na ten cel anszlagi wygotują".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto