MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Częstochowie. Zamknięte szkoły i uczelnie, modlitwa na Jasnej Górze, przygotowanie miejsc dla chorych

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Strażacy już wcześniej ćwiczyli ustawianie specjalnych namiotów na ternie szpitala na Parkitce
Strażacy już wcześniej ćwiczyli ustawianie specjalnych namiotów na ternie szpitala na Parkitce Bartłomiej Romanek
Koronawirus w Częstochowie. Urząd Miasta zamyka szkoły i wszystkie placówki kulturalne. Jasna Góra się modli, a Wojewódzki Szpital Specjalistyczny przygotowuje się na przyjęcie chorych.

Jasna Góra od początku tygodnia od początku tygodnia modli się o ustąpienie epidemii koronawirusa. Chociaż klasztor deklaruje, że jest otwarty dla wiernych, to organizatorzy pielgrzymek decydują się na ich odwołanie.

Jasna Góra jest otwarta dla pielgrzymów. Na dzień dzisiejszy nie są planowane odwoływania wydarzeń religijnych – odpowiedziało w poniedziałek na nasze zapytanie Biuro Prasowe Jasnej Góry. Chociaż klasztor przed nikim się nie zamyka, to pielgrzymki odwołują sami organizatorzy. Diecezja Sosnowiecka odwołała pielgrzymkę maturzystów, a Archidiecezja Częstochowska zmieniona formuła pielgrzymki maturzystów archidiecezji częstochowskiej z masowej (w tym samym czasie dla ogółu) na grupową (w dowolnym czasie dla nielicznych grup).

Jednocześnie na Jasnej Górze rozpoczęła się modlitwa w intencji ustąpienia epidemii. – Apel Jasnogórski chcemy uczynić pacierzem błagalnym za naszą Ojczyznę” – mówił we wtorek o. Marian Waligóra, przeor zakonu.

Władze Częstochowy także przygotowują się na zagrożenie związane z koronawirusem. W czwartek zostaną zamknięte wszystkie szkoły, przedszkola i żłobki. Jeszcze przed godz. 10 częstochowskie uczelnie nie potrafiły odpowiedzieć na pytanie, czy zajęcia zostaną odwołane, ale po decyzji premiera Mateusza Mora-wieckiego stało się jasna, że studenci będa mieć wolne przez dwa najbliższe tygodnie.

– Będziemy zachęcać mieszkańców do tego, żeby wszystko, co możliwe, załatwiali poprzez interenet, aby nie było w urzędzie kolejek i skupisk ludzkich. Zachęcamy również do elektronicznej rezerwacji miejsc, która jest możliwa w niektórych wydziałach –mówi Włodzimierz Tutaj, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Częstochowie.

– Jednocześnie zawieszono działalność wszystkich jednostek kulturalnych. Do dyrektorów tych placówek będzie należała organizacja pracy w tych jednostkach i decyzje, czy pracownicy mają przychodzić do pracy czy mają pozostawać jedynie do ich dyspozycji – dodaje Włodzimierz Tutaj.

Ale zamieszania nie uda się uniknąć, bo część urzędników może być zmuszona do pozostania w domu z dziećmi. Mniejsza liczba pracowników może natomiast wpłynąć na opóźnienie pewnych decyzji administracyjnych. Nie wiadomo, jak będą traktowane sytuacje, kiedy decyzje mogłyby zostać wydane zbyt późno.

Zamknięte nie zostanie największe centrum handlowe w Częstochowie. Galeria Jurajska odwołała jedynie planowane na marzec i kwiecień wydarzenia kulturalne, a także wprowadza dodatkowe środki ostrożności m.in. w postaci ogólnodostępnych pojemników z płynem odkażającym do rąk ustawionych w pasażu.

- We wszystkich naszych toaletach klienci mogą znaleźć dozowniki ze specjalnym mydłem. Również w toaletach od blisko 3 tygodni znajdują się instrukcje pokazujące, jak prawidłowo myć ręce i zachować higienę zgodnie z zaleceniami Sanepidu. Na pasażu ogólnodostępne są także pojemniki z płynem odkażającym do rąk. Mogą swobodnie z nich korzystać klienci oraz pracownicy sklepów. Ponadto serwis sprzątający, w oparciu o nasze zalecenia, kilkanaście razy dziennie dezynfekuje miejsca szczególnie narażone na kontakt z dłońmi tj. m.in. klamki, poręcze, przyciski w windach, ekrany dotykowe, wayfindery, stoliki i krzesła w strefie food court i inne tego typu "gorące miejsca". Oprócz tego firma sprzątająca otrzymała od nas polecenie przygotowania zapasów środków higieny, środków dezynfekcyjnych i myjących. Zgodnie z zaleceniami rządu, na dziś w planach mamy odwołanie dużych imprez kwietniowych. Także zaplanowane na marzec spektakle teatralne zostają przełożone na późniejszy termin - mówi Anna Borecka-Suda, zastępca dyrektora Galerii Jurajskiej.

Na przyjęcie chorych przygotowuje się również Wojewódzki Szpital Specjalistyczny, który ma do dyspozycji w sumie 46 miejsc w oddziałach na Kucelinie i Tysiącleciu. Ponadto dla potrzeb chorych dzieci przystosowany ma zostać oddział gruźliczy, na którym powstanie 15 miejsc. Chorzy z tego oddziału zostali przeniesieni do innych szpitali lub wypuszczeni do domów.
Przy szpitalu na ul. PCK straż pożarna ustawiła dwa specjalne namioty, które w razie potrzeb mogą zostać wykorzystane jako tymczasowa izba przyjęć.
Strażacy w ubiegłym tygodniu ćwiczyli ustawianie takich namiotów oraz działania w przypadku wystąpienia epidemii koronawirusa na terenie Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego na Parkitce.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto