Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus, powiat gdański. Jak wygląda kwarantanna, kiedy się ją stosuje, ile osób obecnie jej podlega?

RED.
W powiecie gdańskim na dzień 19 marca 2020 (czwartek) poddanych kwarantannie domowej jest 158 osób. Jakie są zasady kwarantanny, jak długo trwa, kto jej podlega? Co się stanie, jeśli się jej nie przestrzega?

Kwarantanna koronowirusowa zazwyczaj trwa 14 dni, choć w niektórych przypadkach może trwać dłużej. Jest to izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie. Osoby te muszą pozostać w swoich domach, nie kontaktować się bezpośrednio z innymi i nie przyjmować gości. W niektórych sytuacjach Państwowa Inspekcja Sanitarna może podjąć decyzję o innym miejscu kwarantanny aniżeli własny dom czy mieszkanie.

Obowiązek kwarantanny jest nakładany w drodze decyzji administracyjnej, a za nieprzestrzeganie zasad kwarantanny grozi mandat w wysokości 5 tys. zł., może również grozić odpowiedzialność karna.

Państwowa Inspekcja Sanitarna na bieżąco współpracuje z policją odnośnie osób objętych kwarantanną.

- Każdy pacjent objęty kwarantanną domową musi być odpowiedzialny i nie narażać innych na ryzyko. Przypominamy, że złamanie kwarantanny podlega karze - informują policjanci.

- Pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej nie odwiedzają prywatnych mieszkań w celu ich dezynfekcji - informuje Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny. - Ci pracownicy, którzy mogą mieć z Państwem kontakt osobisty, powinni wylegitymować się legitymacją służbową, nie są oni ubrani w uniformy, ani inny strój roboczy.

- Podczas kontroli nie dochodzi do bezpośredniego kontaktu policjanta/przedstawiciela Państwowej Inspekcji Sanitarnej z osobą objętą kwarantanną, więc nie ma potrzeby stosowania specjalnych środków ochrony osobistej - informują w PIS.

Osoba odbywająca kwarantannę nie powinna opuszczać miejsca kwarantanny, gdyż należy wykluczyć kontakt z innymi osobami.

- W sytuacji kwarantanny należy poprosić osoby znajome lub bliskie o robienie zakupów/leków i pozostawianie ich pod drzwiami mieszkania - doradzają inspektorzy sanitarni. - Jeśli kwarantanna dotyczy osoby samotnej, która nie może liczyć na pomoc osób z rodziny, powinna zwrócić się do urzędu miasta lub gminy, w której mieszka, z prośbą o pomoc.

Długość kwarantanny jest uzależniona od maksymalnego okresu wylęgania danej choroby, np. w przypadku cholery wynosi 5 dni, dżumy płucnej - 6 dni, a w przypadku choroby wywołanej koronawirusem SARS-CoV-2 - 14 dni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pruszczgdanski.naszemiasto.pl Nasze Miasto