Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kanalizacja dla wszystkich mieszkańców

Redakcja
Niewiele osób widzi zależność pomiędzy stanem naszego środowiska, czystymi rzekami a powstającymi w wyniku działalności człowieka ściekami. Tymczasem ścieki stanowią cenny zasób i należy je wykorzystywać w efektywny sposób. Aby to zrobić, konieczne są duże inwestycje, których efektem będzie nie tylko poprawa funkcjonowania gospodarki ściekowej, ale i sporo korzyści dla mieszkańców.

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Gliwicach ze środków własnych i funduszy europejskich zrealizowało wielomilionowe inwestycje w zakresie modernizacji Centralnej Oczyszczalni Ścieków oraz rozbudowy sieci kanalizacyjnej.

Pierwszy projekt „Modernizacja gospodarki ściekowej w Gliwicach” składał się z 13 kontraktów na roboty budowlane dla dzielnic miasta: Brzezinka, Żerniki, Łabędy, Sośnica, Ligota Zabrska, ul. Tarnogórska, ul. Kozielska, Stare Miasto, Czechowice. W jego ramach powstało 112 km kanalizacji sanitarnej, 54 km kanalizacji deszczowej oraz przeprowadzono renowację 8 km kanalizacji ogólnospławnej. W skład inwestycji wchodziło także wykonanie 7 przepompowni ścieków. Nowa kanalizacja sanitarna została włączona poprzez istniejący system do Centralnej Oczyszczalni Ścieków, którą oddano do użytku w 2002 roku. Cel projektu, którym była rozbudowa i modernizacja systemu kanalizacyjnego, dostosowanie gospodarki ściekowej Gliwic do standardów europejskich oraz poprawa stanu środowiska w dorzeczu rzeki Kłodnicy, zakończył się sukcesem. Okazało się, że nałożony przez pozwolenie wodnoprawne obowiązek, corocznego wykonywania analizy fizykochemicznej wód, wykazał znaczący wpływ oczyszczalni na poprawę jakości rzeki. Warto wiedzieć, że redukcja zanieczyszczeń wody rzeki Kłodnicy poniżej wylotu ścieków z oczyszczalni wynosi blisko 20 proc. względem jakości wody powyżej wylotu ścieków z oczyszczalni.

Działania w zakresie poprawy gospodarki wodno-ściekowej kontynuowane były w ramach drugiego etapu - „Modernizacja gospodarki wodno-ściekowej w Gliwicach - II etap” - którego realizacja zakończyła się 31 grudnia 2015 roku. Projekt obejmował 17 zadań m.in. modernizację Stacji Uzdatniania Wody, budowę Stacji Zrzutu Osadów, modernizację 2,3 km wodociągu, budowę 2,1 km kanalizacji deszczowej i 74 km sieci kanalizacji sanitarnej w 3 ostatnich dzielnicach miasta, które do tej pory nie były skanalizowane - Bojków, Ostropa i Wójtowa Wieś. Mieszkańcy wspomnianych dzielnic nadal mogą wykonywać podłączenia do nowej kanalizacji.
Z danych, które posiada Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. wynika, że w Bojkowie do kanalizacji podłączyło się 90 proc. gospodarstw, 89 proc. z Ostropy i niemal 99 proc. z Wójtowej Wsi.
Korzystanie z kanalizacji sanitarnej to nie tylko wygoda, ale także ekologia i zdrowie. Wiele gospodarstw posiada nieszczelne szamba, które są zagrożeniem dla ludzi i przyrody. Przenikanie zanieczyszczeń do gruntu może spowodować skażenie rzek i podziemnych ujęć wody pitnej. Nieregularne opróżnianie zbiorników może przyspieszyć procesy fermentacyjne, w wyniku których powstają silnie toksyczne, niebezpieczne dla człowieka gazy - siarkowodór czy metan. Przyłącze to również inwestycja, nieruchomości z dostępem do kanalizacji osiągają wyższą wartość przy sprzedaży, spadają też koszty eksploatacji - odprowadzenie nieczystości do sieci jest czterokrotnie tańsze w porównaniu z ich odbiorem przez wóz asenizacyjny. Warto również zaznaczyć, że na właścicielu nieruchomości ciąży obowiązek przyłączenia nieruchomości do istniejącej na terenie gminy sieci kanalizacyjnej. Taki wymóg narzuca ustawa o utrzymaniu czystości i porządku z 13 września 1996 roku.
Z tego rygoru wyłączeni są jedynie posiadacze przydomowych oczyszczalni ścieków, spełniających wymagania określone w odrębnych przepisach.

Mieszkańcy, którzy chcą wykonać podłączenia, mogą liczyć na istotne udogodnienia. Pracownicy Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Gliwicach pomogą w załatwieniu formalności, poprowadzą przez całą procedurę. Przedsiębiorstwo idzie też na rękę w kwestiach finansowych. Koszty podłączenia obciążają właściciela. W przypadku osób gorzej sytuowanych zdarza się, że PWiK nakłady inwestycyjne rozlicza właścicielowi na raty.
Zainteresowani mieszkańcy mogą skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta PWiK przy ul. Rybnickiej 47, pod telefonem 32/338-71-71, czynnym w dni robocze od godz. 7 do 15 (w środy Biuro działa do godz. 17).
Sieć w Bojkowie, Ostropie i Wójtowej Wsi została zrealizowana w ramach II etapu modernizacji gospodarki wodno-ściekowej w Gliwicach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto