Co teraz pyli?
Okres wiosenno-letni jest dla alergików najtrudniejszy. Chociaż z pyłkami zmagamy się cały rok, właśnie wtedy przypada najsilniejsze pylenie oraz największa ilość różnych pyłków, które unoszą się w powietrzu.
Jeśli wybrałeś się kiedyś na testy na alergię, najprawdopodobniej wiesz, na które konkretnie pyłki jesteś uczulony. Dzięki tej wiedzy, wiesz, kiedy najbardziej musisz uważać i zapobiegać objawom alergii. Jeśli jednak nie pamiętasz, w których miesiącach unoszą się pyłki, na które masz alergię, koniecznie zerknij do kalendarza pyleń.
Jeśli nie wiesz, na które konkretnie pyłki masz uczulenie, kalendarz pyleń również przyjdzie Ci z pomocą. Sprawdź, które pyłki przeważają w powietrzu, w okresach, kiedy odczuwasz najsilniej objawy alergii.
Pylenie w wrześniu
W wrześniu pylą: trawy, bylica, szczaw, babka, pokrzywa, komosa, ambrozja, Cladosporium i Alternaria.
Jesteś uczulony na pułki unoszące się w tym miesiącu? Ogranicz wychodzenie z domu, by unikać kontaktu z alergenem. Najbezpieczniej jest wychodzić z domu po deszczy lub wieczorami. Dlatego dla alergików tak ważna jest prognoza pogody.
ZOBACZ KONIECZNIE
Prognoza pogody dla alergików w Myszkowie
W okresie najsilniejszego pylenia prognoza pogody będzie dla Ciebie szczególnie ważna, jeśli zmagasz się z alergią. Czy warunki atmosferyczne będą Ci sprzyjać? Pamiętaj, że w okresie wzmożonego pylenia wychodzenie z domu w słoneczny dzień nie jest zbyt bezpieczne. Jeśli świeci słońce i jest sucho nie powinno się również wietrzyć pokoju, ponieważ pyłki wlecą do pomieszczenia. Wietrz mieszkanie i wychodź z domu po deszczu. Ogranicz przebywanie na świeżym powietrzu do minimum.
Meteorolodzy przewidują opady deszczu w Myszkowie. Najprawdopodobniej spadnie deszcz, co dla alergików jest dobrą wiadomością. Po opadach deszczu w powietrzu unosi się mniej pyłków, dzięki czemu, alergicy słabiej odczuwają objawy i nie muszą obawiać się wyjścia z domu oraz wietrzenia mieszkania.
Pogoda w Myszkowie: 22.09.23
- Temperatura w ciągu dnia: 24°C.
- Temperatura w nocy: 14°C.
- Wiatr: 21 km/h
- Prawdopodobieństwo opadów: 6%.
Pogoda w Myszkowie: 23.09.23
- Temperatura w ciągu dnia: 18°C.
- Temperatura w nocy: 11°C.
- Wiatr: 12 km/h
- Prawdopodobieństwo opadów: 24%.
Pogoda w Myszkowie: 24.09.23
- Temperatura w ciągu dnia: 17°C.
- Temperatura w nocy: 10°C.
- Wiatr: 18 km/h
- Prawdopodobieństwo opadów: 24%.
Pogoda w Myszkowie: 25.09.23
- Temperatura w ciągu dnia: 20°C.
- Temperatura w nocy: 12°C.
- Wiatr: 17 km/h
- Prawdopodobieństwo opadów: 1%.
Pogoda w Myszkowie: 26.09.23
- Temperatura w ciągu dnia: 24°C.
- Temperatura w nocy: 14°C.
- Wiatr: 8 km/h
- Prawdopodobieństwo opadów: 0%.
Pogoda w Myszkowie: 27.09.23
- Temperatura w ciągu dnia: 26°C.
- Temperatura w nocy: 13°C.
- Wiatr: 15 km/h
- Prawdopodobieństwo opadów: 0%.
Pogoda w Myszkowie: 28.09.23
- Temperatura w ciągu dnia: 26°C.
- Temperatura w nocy: 15°C.
- Wiatr: 12 km/h
- Prawdopodobieństwo opadów: 3%.
ZOBACZ KONIECZNIE
Kalendarz pyleń 2023
Kalendarz pyleń tworzony jest z myślą o alergikach, by pomóc im odpowiednio planować czas oraz informować, kiedy powinni unikać przebywania na zewnątrz, by ograniczyć kontakt z alergenami. Wyniki badań przedstawiają stężenia pyłku danej rośliny w objętości 1m3 powietrza na dobę. Są to wyniki uśrednione, dlatego powinno się to traktować, jako wskazówkę.

Jak radzić sobie z alergią?
Podpowiadamy, jak radzić sobie w okresie najwyższego stężenia uczulającego pyłku. Najważniejsze są dla Ciebie: informacja, co teraz pyli, oraz prognoza pogody na najbliższy czas. Oprócz tego:
- unikaj kontaktu z alergenem - najbezpieczniej jest późnym wieczorem oraz po deszczu. Właśnie wtedy staraj się wietrzyć mieszkanie, czy wychodzić na spacer.
- śledź alerty - śledź komunikaty informujące, kiedy stężenie pyłków w powietrzu jest największe. Staraj się dopasować swój rytm dnia i obowiązki tak, by unikać kontaktu z pyłkami.
- wypad w góry lub nad morze - jeśli masz możliwość wybierz się w góry lub nad morze. Właśnie tam będziesz odczuwać skutki alergii najsłabiej.
- po powrocie weź prysznic - jeśli musisz wychodzić z domu, pamiętaj, by po powrocie wziąć prysznic, umyć włosy oraz wyprać ubrania.
- dbaj o mieszkanie - pamiętaj o częstym przecieraniu mebli na mokro oraz myciu podłóg. Na okres największego pylenia postaraj się schować zbędne przedmioty, na których mogą się osiadać pyłki.
- zamontuj oczyszczacz powietrza - w zmniejszeniu objawów może pomóc Ci również oczyszczacz powietrza zamontowany w mieszkaniu. Znajdziesz również oczyszczacze odpowiednie do samochodów.
- leki - odpowiednio dobrane leki na alergię, krople do oczu oraz nosa pomogą Ci w załagodzeniu objawów alergii.
- noś okulary - ochroni to Twoje oczy przed kontaktem z pyłkami.
- podróże - jeśli są konieczne pamiętaj, by podróżować przy zamkniętych oknach.
Stosowanie się do powyższych rad pomoże Ci w załagodzeniu objawów alergii. Dobrym rozwiązaniem będzie również poddanie się odczulaniu. W tym celu skontaktuj się z alergologiem. Pamiętaj jednak, że odczulanie nie odbywa się w okresie alergicznym.
Objawy alergii
Jeżeli w okresie silnego pylenia roślin występują u Ciebie następujące objawy, możliwe, że jesteś alergikiem:
- kichanie,
- swędzenie nosa, oczu, gardła oraz podniebienia,
- wodnisty katar,
- uczucie zablokowanego nosa,
- zaczerwienienie spojówek,
- suchy kaszel.
Alergia na pyłki roślin jest najczęstszą chorobą układu oddechowego. Objawy nie występują cały rok, a jedynie sezonowo, w okresie kwitnienia roślin, na które występuje uczulenie. Oprócz wyżej wymienionych objawów mogą wystąpić również: bóle głowy, senność, gorsze samopoczucie oraz osłabienie organizmu.
Modna odzież w korzystnych cenach
Co najczęściej pyli w Polsce?
W Polsce możemy podzielić pyłki na cztery główne kategorie. To nie jest szczegółowy kalendarz pyleń. Jeśli jesteś alergikiem koniecznie sprawdź szczegółowy kalendarz.
- pyłki drzew - drzewa pylą od lutego do początku maja. Alergię mogą wywołać między innymi: leszczyna, olcha, brzoza, buk, topola, platan, dąb i wierzba. Najczęściej uczulający jest pyłek brzozy.
- pyłki traw - pylą od drugiej połowy maja do do pierwszej połowy lipca. Do pyłków traw zalicza się również zboże. Najbardziej uczulającym zbożem jest żyto.
- pyłki chwastów - pylą od maja do września. Uczulają między innymi: babka, szczaw, pokrzywa, bylica, ambrozja i komosa. Najbardziej uczula pyłek bylicy.
- zarodniki grzybów - najbardziej uczula Alternaria alternata. Zarodniki grzybów z rodzaju Alternaria wywołują alergię w okresie między majem a wrześniem.
Co to jest alergia?
Alergia to nic innego, jak reakcja naszego układu odpornościowego na szkodliwy dla niego czynnik zewnętrzny. Takie czynniki nazywane są alergenami. Nie szkodzą one osobom zdrowym. Jednak u alergików powodują szereg reakcji obronnych organizmu. Najczęściej reakcje alergiczne wywołują pyłki roślin. Dla osób z alergią, kontakt ze szkodliwymi alergenami jest niebezpieczny. Dlatego w okresie, kiedy cierpimy na objawy alergii, powinno się unikać kontaktu z alergenem.
By potwierdzić swoje podejrzenia o alergii należy wybrać się do lekarza, którzy przeprowadzi wywiad medyczny i oceni objawy. Może również zlecić wykonanie testów alergicznych.
W leczeniu alergii należy skupić się na unikaniu szkodliwych alergenów, przyjmowaniu leków oraz na odczulaniu (immunoterapia swoista).
iPolitycznie - w jakim momencie w relacji polsko-ukraińskich jesteśmy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
- Ujawniono przyczynę śmierci młodego gwiazdora. "Śmiertelna kombinacja"
- Lista imion zakazanych w Polsce! Urzędnik nie pozwoli ci tak nazwać dziecka!
- Poniżający cios. Atak Ukraińców na bazę pod Moskwą wywołał panikę na Kremlu
- Przepis na stworzenie nowego życia istnieje! To zrewolucjonizuje badanie kosmosu?