Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jurajski Festiwal Zespołów Ludowych "Obrzędy, zwyczaje, tradycje" w Koziegłowach [ZDJĘCIA]

BR/mat. prasowe
Teatry wiejskie, grupy obrzędowe i zespoły folklorystyczne z różnych rejonów województwa śląskiego zaprezentowały 14-15 października na scenie Miejsko-Gminnego Ośrodka Promocji Kultury w Koziegłowach obrzędy związane z dorocznymi świętami i codziennymi zwyczajami jakie towarzyszyły w pracy mieszkańcom wsi. Prezentacje odbyły się w ramach XIII Jurajskiego Festiwalu Zespołów Ludowych ,,Obrzędy, zwyczaje , tradycje".

Tematyka wystawianych przedstawień była bardzo różnorodna. Można było zobaczyć jak mieszkańcy dawniej spędzali jesienno-zimowe wieczory, jak wyglądały oczepiny panny młodej, zapomniany już zwyczaj darcia pierza czy coraz rzadziej widywany zwyczaj kiszenia kapusty na zimę.

A zachowanie tych obrzędów i obyczajów jest dla kultury bardzo ważne. Kiedyś były one nieodłącznym elementem funkcjonowania mieszkańców wiosek. To one wyznaczały kalendarz prac, zachowań, stanowiły o egzystencji społeczności wiejskiej i podkreślały jej charakter. Wpływały na relacje sąsiedzkie, łączyły społeczności w swoich ,,małych ojczyznach" i były, jakbyśmy to współcześnie powiedzieli, wizerunkiem danej społeczności na zewnątrz.

Tegoroczny przegląd stał na bardzo wysokim poziomie. Zespoły które występowały wykazały się wielkim kunsztem i dbałością o wierność tradycji. Jury w składzie: Alicja Zielińska-Złahoda ­– folklorysta, choreograf, Barbara Drozd – muzyk i Elżbieta Miszczyńska – etnograf, nie miało więc łatwego zadania.

Ostatecznie postanowiło przyznać następujące nagrody:
Grand Prix dla Zespołu Pieśni i Tańca ,,Wolanie" z Woli – za widowisko ,,Zimowy wieczór na Woli".
Pierwsze miejsce zdobył Zespół Obrzędowy ,,Grusza" z Rzerzęczyc – za ,,Tajemnice różańcowe".

Trzy równorzędne drugie nagrody przyznano:
Zespołowi Teatralnemu ,,Dąbrowianie" z Dąbrowy Zielonej za widowisko ,,Downi w wiejskiej chałupie", Zespołowi Folklorystycznemu ,,Karlinianki" z Karlina - za ,,Jesienny wieczór w zagrodzie" oraz Zespołowi Obrzędowo- Ludowemu ,,Cyganeczki" z Sygontki - za ,,Majówkę".

Przyznano również dwa równorzędne trzecie miejsca: Zespołowi Ludowemu Śpiewaczo-Obrzędowemu ,,Borowianki" z Borowna – za ,,Siekarki" i Zespołowi Folklorystycznemu Ziemi Lelowskiej – za widowisko ,,U Marcina w starym młynie".
Wyróżnienie za ,,Zwyczaje weselne" trafiło do Zespołu ,,Blachowianki" i Kapeli ,,Blachownia" z Blachowni.

Jury pogratulowało wysokiego poziomu przygotowanych widowisk. Było pod wrażeniem dbałości i staranności przygotowanych przedstawień.

– Poszukiwanie zapomnianych już zwyczajów i obrzędów stanowi dla członków zespołów wielkie wyzwanie, ale to właśnie dzięki nim i ich zaangażowaniu zachowujemy dla przyszłych pokoleń najpiękniejsze fragmenty naszej ludowej kultury. Mamy nadzieję, że będzie trwała przez kolejne lata a każde nowe pokolenie z szacunkiem pochyli głowę nad dokonaniami swych przodków – mówi Renata Garleja, dyrektor MGOPK w Koziegłowach. – Na prośbę zespołów, Jurajski Festiwal Zespołów Ludowych odbywać się będzie co rok, a nie – jak do tej pory – co dwa lata. Wydarzenie zostanie wpisane w stały kalendarz imprez MGOPK.

Organizatorem tegorocznego Przeglądu byli: MGOPK w Koziegłowach, Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie i Koziegłowski Uniwersytet Trzeciego Wieku. Patronat nad imprezą objął Burmistrz Gminy i Miasta Koziegłowy, Jacek Ślęczka.
Realizacja zadania była możliwa dzięki współfinansowaniu ze środków Samorządu Województwa Śląskiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto