Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jest akt oskarżenia w sprawie tęczowej Matki Boskiej na Paradzie Równości

Janusz Strzelczyk
Janusz Strzelczyk
bartłomiej romanek
Prokuratura Rejonowa w Częstochowie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko Michałowi G., dotyczący obrazy uczuć religijnych poprzez prezentowanie obrazu Matki Bożej z tęczową aureolą.

Zawiadomienie o przestępstwie znieważenia uczuć religijnych złożyły osoby prywatne.
- W toku postępowania ustalono, że 16 czerwca 2019 roku, w czasie II marszu równości w Częstochowie, 20-letni mieszkaniec Warszawy Michał G. prezentował reprodukcję obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, w której w miejscu aureoli umieszczono tęczę - informuje prokurator Tomasz Ozimek, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Częstochowie.

Prokuratura zwróciła się o opinię do biegłego z zakresu socjolingwistyki, uniwersyteckiego pracownika naukowego, doktora habilitowanego. W wydanej opinii biegły stwierdził, że istota możliwości odczytania przedmiotowej reprodukcji jako profanacji polega na potraktowaniu przez środowisko LGBT świętego (konsekrowanego) obrazu Matki Bożej z klasztoru na Jasnej Górze, jako obrazu artystycznego i zwykłego symbolu kulturowego, a nie religijnego. W odczuciu wiernych domalowanie tęczy zamiast aureoli (symbolu świętości) nie jest ingerencją w zamysł artystyczny, lecz ingerencją w samą boską postać, jest znieważeniem boskiej postaci, obraźliwy i znieważający był akt eksponowania reprodukcji w dniu pielgrzymki dzieci, w miejscu szczególnym - w Alejach NMP, które wiodą do sanktuarium na Jasnej Górze, reprodukcja obrazu mogła zostać potraktowana przez wiernych jako ideologiczny atak na symbole religijne, mający charakter prowokacji.

Uwzględniając wnioski opinii biegłego przedstawiono Michałowi G. zarzut popełnienia przestępstwa obrazy uczuć religijnych innych osób, poprzez publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej w postaci obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Przesłuchany w charakterze podejrzanego Michał G. nie przyznał się do zarzucanego mu czynu i wyjaśnił, że jego celem nie była obraza uczuć religijnych.
Michał G. nie był w przeszłości karany.

Przestępstwo obrazy uczuć religijnych jest zagrożone grzywną, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności do 2 lat.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto