Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Poraj bierze się za remont budynku po Kinie Bajka

Krzysztof Suliga
Jeśli wszystko pójdzie planowo, budynek będzie gotowy w połowie przyszłego roku

Kino Bajka przeżyło w swej historii różne okresy, od czasów prosperity po popadnięcie niemal w ruinę. W ostatnich latach prowadzone były w budynku prace, ale miały one charakter zabezpieczający.

– Pamiętam, kiedy jeszcze w latach 50. chodziłem w niedzielę z tatą do kina na poranki. Seanse dla dorosłych odbywały się także w niedzielę – wspomina porajanin, Wiesław Popielak. – Później chodziłem do kina z kolegami, już jako nastolatek. Jak na owe czasy, repertuar był w miarę nowy.

Kino zaczęło funkcjonować tuż po wojnie. Najpierw był tam przenośny projektor, ale z biegiem czasu zainstalowano go na stałe.

W latach 60. próbowano wprowadzić seanse kinowe także w tygodniu, ale nie było nimi na tyle dużego zainteresowania, by to kontynuować. Kino działało do lat 70. Później nastąpiła kilkunastoletnia przerwa. W latach 90. próbował reaktywować działalność kinową ówczesny dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Poraju Marek Teclasff, ale po kilku miesiącach zrezygnowano z tego.

– To już była era wideo i zainteresowanie kinem było niewielkie. Tym bardziej, że nie było ono pierwszej kategorii i nie chciano w Katowicach wypożyczać nam nowych filmów – twierdzi Wiesław Popielak. Były też próby puszczania filmów z wideo.

Sam budynek zaczęto stawiać jeszcze przed Iwojną światową, a ukończono go po jej zakończeniu. Gospodarowała w nim straż pożarna, która prowadziła w nim także działalność kulturalną. Chyba największym wydarzeniem w historii tego obiektu był występ w nim w latach 50. Zespołu Pieśni i Tańca Marynarki Wojennej, który ściągnął związany z nim porajanin Sławomir Niepiekło. W budynku odbywały się przez lata głównie imprezy kulturalne o charakterze gminnym.

W ostatnich latach z sali korzystała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Były tam też eliminacje do Festiwalu Piosenek Janusza Gniatkowskiego. W ubiegłym i na początku tego roku sporadycznie odbywała się też projekcja filmów połączona ze spotkaniami ze znanymi aktorami.

W ramach planowanej modernizacji przebudowana zostanie sala kinowa oraz przylegający do niej budynek zaplecza socjalnego. Inaczej rozplanowana zostanie widownia, dzięki czemu znajdzie się na niej około 150 miejsc.

– Gmina Poraj jest na etapie przygotowania przetargu. Szacunkowy koszt inwestycji to około 2 mln zł. – Sporą część z tych środków Urząd Gminy pozyska z funduszy zewnętrznych, także unijnych – mówi Andrzej Kozłowski, rzecznik UG.

Potrzebne będą jeszcze pieniądze na wyposażenie kina w sprzęt do projekcji filmów i nagłośnienie.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto