18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Folkloriada Jurajska w Żarkach Letnisku po raz szósty [ZDJĘCIA]

Krzysztof Suliga
Fot.Krzysztof Trybuszewski
Folkloriada Jurajska to impreza o ustalonej marce. Świadczy o tym chociażby ilość chętnych do występów w tej imprezie

Folkloriada Jurajska „Starodawne i bliskie czasy” na stałe wpisała się już do kalendarza imprez kulturalnych w gminie Poraj i Żarkach Letnisku, gdzie się odbywa. W tym roku była to jej szósta edycja i równocześnie IV Ogólnopolski Przegląd Zespołów Folklorystycznych.

Na scenie amfiteatru zaprezentowała się podczas weekendu imponująca liczba zespołów śpiewaczych, kapel, zespołów obrzędowych i tanecznych. Wiele z nich przyjeżdża do Żarek Letniska, by spędzić dzień czy dwa dni w niepowtarzalnej atmosferze folkloru w różnym wydaniu. Obecnie Folkloriada ma charakter konkursowy. Początkowo występy odbywały się jedynie na zasadzie prezentacji.

W tym roku jury przyznało w kategorii zespoły śpiewacze pierwsze miejsce Zespołowi Folklorystycznemu „Wrzos” z Ryczowa Kolonii, drugie - Regionalnemu Zespołowi Śpiewaczemu „Radostowice” z Suszca, a trzecie - Zespołowi Śpiewaczemu „Żelisławice” z Żelisławic. Wyróżnienie otrzymali: Zespół „Mizerowianie” z Suszca, Zespół Ludowo – Śpiewaczy „Radojewiczanie” z Radojewic i Zespół „Janowianie” z Gminy Janów. W kategorii zespołów obrzędowych najwyżej oceniono Zespół Folklorystyczny „Karlinianki”, drugie miejsce przyznano KGW „Ryczowianki” a trzecie Gminnemu Zespołowi Pieśni i Tańca „Koziegłowy”.
W kategorii zespoły taneczne triumfował Zespół Folklorystyczny „Rogozanki” z Rogożnika a drugie miejsce zajął Folklorystyczny Zespół Pieśni i Tańca „Bobrowczanie” z Bobrownik. W kategorii kapele wygrała Kapela „Rawianie” z Rawy Mazowieckiej przed Kapelą Regionalną „Mierzęcice” z Mierzęcic. Jury obradowało w składzie: Alicja Zielińska (przewodnicząca) - choreograf, Barbara Drozd – etnomuzykolog i Elżbieta Miszczyńska – etnograf.

W ramach imprezy odbyły się Targi Sztuki Ludowej podczas których można nabyć było unikalne wyroby rękodzielnicze różnych twórców. Była także prezentacja smakołyków kuchni regionalnych

W sobotę zabawa trwała niemal do świtu. Najpierw odbył się koncert zawierciańskiego zespołu Folky Band, a w nocy przygrywał do tańca także zawierciański Tedi Band. W niedzielę impreza skończyła się przed zmierzchem, koncertem Częstochowskiej Kapeli Biesiadnej „Grupa Romana”.

- Impreza była bardzo udana, pogoda dopisała. Cieszymy się z tak dużej liczby zgłoszeń, a sądząc po frekwencji na widowni nie można Folkloriady nie kontynuować - mówi Magdalena Ryziuk-Wilk, dyrektor GOK-u w Poraju.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto