Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Języka Ojczystego w Siedlcu Dużym [ZDJĘCIA]

Bartłomiej Romanek
Społeczność Szkoły Podstawowej w Siedlcu Dużym z inicjatywy pań Małgorzaty Knapik i Karoliny Gawrońskiej włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Tegoroczne uroczystości odbywały się pod hasłem „Poprzez edukację wielojęzyczną ku zrównoważonej przyszłości”. Najważniejszym punktem szkolnych obchodów były warsztaty poetyckie przeprowadzone przez pisarkę Wiolettę Grzegorzewską.

Pierwszym etapem Dnia Języka Ojczystego w SP w Siedlcu Dużym były warsztaty pt. „Elementarne ćwiczenia dykcji” przeprowadzone dla uczniów kl. V-VI przez polonistkę Małgorzatę Knapik, po których odbył się konkurs o tytuł „Mistrza Mowy Polskiej”, w czasie którego uczniowie musieli m. in. zmierzyć się z bardzo trudnymi łamańcami językowymi.

Najważniejszym, wyczekiwanym momentem tego dnia były warsztaty poetyckie przeprowadzone on-line przez Wiolettę Grzegorzewską - pisarkę, która urodziła się w wiosce na Jurze Krakowsko -Czestochowskiej. Ukończyła LO im. Marii Skłodowskiej-Curie w Koziegłowach. Debiutowała w kraju książką prozatorską Guguły, która dostała się do finału Nagrody Literackiej Nike. Za poezję wydaną w Wielkiej Brytanii była nominowana do jednej z największych nagród poetyckich Griffin Poetry Prize w Kanadzie. W 2015 r. otrzymała również Złotą Sowę Polonii w Wiedniu za działalność literacką. Pisarka dziesięć lat spędziła na wyspie Wight. Teraz mieszka w miasteczku nad rozlewiskami Tamizy.

Na przywitanie Pani Wioletta przeczytała dzieciom wiersz amerykańskiej poetki Emily Dickinson „Mieszkam w pałacu możliwości”, aby zainspirować je do szukania odpowiedzi na pytanie: Czym jest poezja? Uczniowie z wielką radością oglądali pokój pani Wioli, w którym tworzy, a następnie dali się porwać do poetyckiej zabawy – gry z wykorzystaniem antologii Czesława Miłosza. Na zakończenie chętnie zadawali pisarce pytania związane z jej twórczością i życiem nad Tamizą.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto