Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dyskutowali o działaniach mających na celu wsparcie rodzin [FOTO]

AKC
Fot. UM Częstochowa
Działania podejmowane na rzecz częstochowskich rodzin przez samorząd i organizacje pozarządowe to jeden z tematów z odbywającego się wczoraj Forum „Dla Rodziny”. Jego celem jest wspieranie rodzin, dzieci oraz prowadzenie działań poprawiających funkcjonowanie środowisk najbardziej zagrożonych wykluczeniem społecznym.

Forum zorganizowali w sali sesyjnej Urzędu Miasta przedstawiciele Porozumienia „Częstochowa dla Rodziny", które zawarto w maju 2014 roku z inicjatywy prezydenta Miasta Krzysztofa Matyjaszczyka.

Do udziału w Forum zostali zaproszeni zarówno praktycy jak i teoretycy pracy z rodziną z różnych szczebli administracji (rządowej, regionalnej, samorządowej), reprezentanci organizacji pozarządowych - szczebla ogólnokrajowego i lokalnego.

Forum było także okazją do pokazania dobrych praktyk z różnych regionów kraju, a więc m.in. częstochowskich rozwiązań w obszarze współpracy organizacje pozarządowe - samorząd.

O działaniach podejmowanych na rzecz częstochowskich rodzin przez samorząd i organizacje pozarządowe mówił prezydent Krzysztof Matyjaszczyk.

- Dziecko dla prawidłowego i harmonijnego rozwoju swojej osobowości powinno wzrastać w zdrowej, dobrze funkcjonującej rodzinie, pełnej miłości i tolerancji – powiedział. - Nie zawsze, z różnych przecież przyczyn, jest to możliwe.

Honorowy patronat nad Forum „DLA RODZINY” objęli Rzecznik Praw Dziecka, Minister Pracy i Polityki Socjalnej, Prezydent Miasta Częstochowy.

Inicjatywy podejmowane w Częstochowie na rzecz dziecka i rodziny
1. Projekt "Częstochowa dla Rodziny+". Karta „Rodzina+" to program aktywizujący, skierowany do wielodzietnych rodzin (troje i więcej dzieci), którego założeniem jest udostępnienie oferty zniżek, rabatów i promocji dla posiadaczy wydawanej przez Miasto Karty, celem zachęcenia ich do korzystania z wielu aktywnych form socjalizacji. Partnerami projektu są przedsiębiorcy, którzy w ramach prowadzonej działalności świadczą uczestnikom programu usługi na preferencyjnych warunkach odpłatności. Dzięki temu często odciążane są skromne budżety domowe rodzin wielodzietnych.

2. Zniesienie od 1 września 2014 r. opłat za pobyt dzieci w miejskich przedszkolach i oddziałach przedszkolnych, także powyżej ustawowo gwarantowanych bezpłatnych 5 godzin.

3. Przy przedszkolach i oddziałach przedszkolnych zmodernizowano kilkadziesiąt placów zabaw, powstały także nowe place, gwarantujące dzieciom bezpieczną zabawę

4. Zbudowano kilkanaście boisk wielofunkcyjnych przy szkołach

5. Na terenie Częstochowy funkcjonują 24 placówki wsparcia dziennego w tym 7 socjoterapeutycznych. Ich prowadzenie jest zadaniem zleconym Miasta z zakresu pomocy społecznej, pn.: „Wsparcie rodziny poprzez objęcie dziecka opieką i wychowaniem w placówce wsparcia dziennego''. Placówki prowadzą działalność opiekuńczo-wychowawczą na rzecz dzieci i młodzieży z rodzin przeżywających trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych, zagrożonych wykluczeniem społecznym, dysfunkcyjnych, niepełnych, wielodzietnych. Ich działalność ma na celu likwidację bądź częściowe złagodzenie niedostosowania społecznego i ograniczenie zachowań patologicznych wśród dzieci i młodzieży.

6. Miasto organizuje wypoczynek letni dla dzieci z rodzin zagrożonych patologiami społecznymi, dla dzieci uczestniczących w zajęciach świetlic środowiskowych i socjoterapeutycznych oraz dla dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych typu rodzinnego.

7. Z myślą o dzieciach i młodzieży realizowane są programy zdrowotne :
- szczepienia ochronne przeciwko zakażeniom pneumokokowym (program realizowany w latach 2013-2017)
- szczepienia ochronne przeciwko grypie (program realizowany do 2018 r.),
- szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego, program realizowany do 2018 r).
- profilaktyka i wczesna diagnostyka astmy, chorób alergologicznych u dzieci 2014 – 2018
ü program badań przesiewowych słuchu dla uczniów klas pierwszych szkół podstawowych na lata 2014-2018

8. Zapewnienie dzieciom rodzinnych warunków wychowania traktowane jest priorytetowo. Powołano specjalny Zespół działający na rzecz promocji rodzicielstwa zastępczego w Częstochowie, do którego zadań należy inicjowanie i koordynacja działań mających na celu rozwój rodzicielstwa zastępczego na terenie miasta Częstochowy.

9. Działa Częstochowskie Centrum Wsparcia Rodziny (ul. Jasnogórska 34), powołane przez Miasto; zadanie realizuje Stowarzyszeniu na rzecz pomocy dziecku i rodzinie „Dla Rodziny”. Do podstawowych zadań Centrum należy wspieranie rodziny, która przeżywa trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczej. Centrum ma również przeciwdziałać marginalizacji i degradacji społecznej rodziny. W ramach działania Częstochowskiego Centrum Wsparcia Rodziny promowane jest rodzicielstwo zastępcze, organizowane są warsztaty i konferencje poświęcone tematyce polityki rodzinnej. Prowadzona praca z rodziną ma na celu wzmocnienie jej roli i funkcji oraz rozwijanie umiejętności opiekuńczo-wychowawczych rodziców"

10. Corocznie, od kilku lat organizowane są Częstochowskie Dni Rodziny.
To cenna inicjatywa związana z lokalną polityką prorodzinną. Zebrane doświadczenia, a także rosnące z roku na rok zainteresowanie różnych środowisk dowiodły, że Częstochowskie Dni Rodziny są skutecznym sposobem krzewienia wartości rodzinnych, wspierania i umacniania więzi międzypokoleniowych.

11. W maju 2014 zawarto Porozumienie ”Częstochowa dla rodziny”. Cele porozumienia to wspieranie rodzin, dzieci, prowadzenie działań takich jak poprawa funkcjonowania środowisk najbardziej zagrożonych wykluczeniem społecznym.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto