Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dwie szopki w sanktuarium maryjnym w Leśniowie: ze zwierzętami i wykonana w węglu ZDJĘCIA

Janusz Strzelczyk
W sanktuarium Matki Boskiej Leśniowskiej Opiekunki Rodzin są dwie szopki. Jedna to żywa szopka ze zwierzętami, w parku przed zespołem klasztorno-kościelnym i druga, wykona w węglu, w kościele.

Żywą szopka to w Leśniowie to powrót, po latach do tradycji. Została zbudowana w parku, przed wejściem do zespołu klasztornego. Jest tam tradycyjny żłóbek i figury świętej rodziny oraz żywe baranki, kozy, króliki, bażanty, pawie i alpaki.
Już latem tego roku w leśniowskim parku powstała Arka Noego - z alpakami, barankami, kozami. Od początku były bardzo spokojne i bardzo blisko pielgrzymów, turystów. Były nie tylko maskotkami, ale też żywymi "kosiarkami" trawników.
Prace przy budowie żywej szopki rozpoczęto w listopadzie. Z kolei w kościele jest jeszcze jedna szopka niezwykła, bo w najdrobniejszych szczegółach wykonana z węgla. Jest to dar górników z Jastrzębia podarowany sanktuarium przed laty.

Leśniów jest jedynym miejscem kultu religijnego na świecie, które nosi nazwę Sanktuarium Rodzinnych Błogosławieństw. W latach 2006-2007 zrodziła się w sanktuarium praktyka błogosławieństw rodzinnych. Wówczas świątyni nadano ten dodatkowy tytuł. Charakterystyczną cechą tych błogosławieństw jest ich różnorodność. To prawie 40 różnych błogosławieństw, udzielanych w 80 dni w ciągu roku. Najbardziej popularne są błogosławieństwa w I niedzielę miesiąca małżonków odnawiających przysięgę małżeńską, w II dzieci; w III rodzin, w IV kobiet brzemiennych, a w V niedzielę wszystkich obecnych w świątyni.

Leśniowskie sanktuarium maryjne jest ściśle związane z Jasną Górą. Jest tam klasztor paulinów, w którym przebywają przyszli paulini w okresie nowicjatu. Średniowieczną cudowną figurę Matki Boskiej Leśniowskiej koronował w 1967 r. papieskimi koronami kardynał Karol Wojtyła. Leśniów słynie z cudownego źródełka, z którego woda jest czerpana dla jej specyficznych właściwości.

Według podań źródełko wytrysnęło, gdy spragniony książę Władysław Opolczyk w drodze z Rusi na Jasną Górę z ikoną Matki Boskiej przystanął w Leśniowie i wymodlił wodę. Ikonę przekazał jasnogórskim paulinom. W Leśniowie książę w dowód wdzięczności postawił drewnianą kapliczkę, a w niej pozostawił figurę Matki Bożej z Dzieciątkiem.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto