Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dostawa wody to skomplikowany proces

Redakcja
Rozmowa z Robertem Kamińskim, prezesem zarządu Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej „Partner” Sp. z o.o. w Lędzinach.

Nie da się ukryć, że mieszkańców zawsze najbardziej interesowały ceny wody. Dlaczego woda jest taka droga?

Woda jest darem natury i nie ma ceny, natomiast koszt, który jako konsumenci ponosimy, związany jest z poborem wody, uzdatnieniem i dostarczeniem jej do naszych kranów.

Na czym w takim razie polega dostawa wody i odbiór ścieków?

Przede wszystkim należy sobie uzmysłowić, że dostawa wody faktycznie składa się aż z trzech procesów. Podstawę stanowi jej wydobycie lub pobranie. Woda, aby mogła trafić do naszych domów, musi zostać wydobyta z podziemnych pokładów wodonośnych lub pobrana z akwenów naziemnych. Tak pozyskana tzw. woda surowa, zostaje poddana szczegółowym badaniom chemicznym i bakteriologicznym. Otrzymany wynik determinuje przebieg procesu uzdatniania polegającego na doprowadzeniu jej składu chemicznego do stanu zgodnego z normami przewidzianymi dla wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Przebieg tego procesu zwykle związany jest ze zmniejszeniem ilości pierwiastków wapnia, żelaza, manganu. Następnie, tak uzdatniona woda trafia do sieci wodociągowej, która dzięki systemowi pomp tłoczących jest transportowana do naszych kranów. Proszę sobie wyobrazić, że ten proces może trwać nawet kilka dni.

Czy tak samo skomplikowany jest odbiór ścieków?

Odbiór ścieków jest jeszcze bardziej złożony. To, co potocznie nazywamy odbiorem ścieków, stanowi składową także trzech procesów. Ścieki odprowadzane do sieci kanalizacyjnej budynków, wędrują poza ich obręb do rozgałęzionej kanalizacji sanitarnej, którą zwykle dzięki złożonemu systemowi pomp są transportowane w kierunku oczyszczalni. Tam zostają poddane skomplikowanym procesom oczyszczania mechanicznego i chemicznego tak, aby w efekcie końcowym oczyszczony ściek można było odprowadzić do środowiska naturalnego bez jakiejkolwiek szkody dla istniejącego ekosystemu.

Gdzie w takim razie występują koszty, o których mówił Pan na wstępie?

Wszystkie przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne, podobnie jak inne firmy, ponoszą koszty swojej działalności. Przy czym koszty zbiorowej dostawy wody i zbiorowego odbioru oraz oczyszczania ścieków są ściśle związane z realizacją procesów przedstawionych powyżej. Każde przedsiębiorstwo wodociągowe funkcjonuje w oparciu o szereg aktów prawnych, które w sposób bezpośredni rzutują na lokalne warunki świadczenia usług, w tym na zróżnicowanie zasad ustalania cen i stawek opłat w poszczególnych przedsiębiorstwach.

W takim razie, może warto przybliżyć czytelnikom rodzaje kosztów wchodzących w skład ceny wody i ścieków?

Są to koszty związane z bieżącą eksploatacją i utrzymaniem infrastruktury wodociągowej oraz kanalizacyjnej. Należą do nich koszty związane z odpisami amortyzacyjnymi na odtworzenie obecnie eksploatowanego majątku rzeczowego, koszty materiałów wykorzystywanych w procesach uzdatniania wody, oczyszczania ścieków oraz konserwacji i bieżących remontów obiektów wod.-kan. Istotną pozycję stanowią koszty energii elektrycznej - jak już wcześniej wspomniałem - niezbędnej zarówno w procesie dostawy wody, jak i odbioru, transportu ścieków poprzez system pomp aż do ostatecznego oczyszczenia ścieków w oczyszczalniach.

Kolejnym rodzajem kosztów wywierających istotny wpływ na wysokość cen wody i ścieków są koszty podatków i opłat. Firmy wodociągowo-kanalizacyjne, poza obciążeniami obowiązkowymi charakterystycznymi dla innych przedsiębiorstw, np. podatkiem od nieruchomości oraz pozostałymi opłatami i podatkami lokalnymi ponoszą je również m.in. za odprowadzanie do środowiska naturalnego ścieków już oczyszczonych oraz koszty związane z umieszczeniem w ziemi wszystkich urządzeń infrastrukturalnych, w tym w pasie drogowym.

Czy tylko te koszty decydują o cenie, którą płacimy za dostarczoną wodę i odebrane ścieki?

Poza wymienionymi, istotny wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych wywierają także koszty usług obcych. Są one związane z bieżącą eksploatacją i remontami obiektów wod.-kan. (w przypadku naszej Spółki znacznie ograniczane), ale również należą do nich znaczne koszty utylizacji odpadów z procesów oczyszczania ścieków, ponadto koszty usług technicznych, odtwarzania nawierzchni, prac inżynieryjnych, geodezyjnych, usług dozoru, finansowych, prawnych i informatycznych.
Inną kategorią kosztów są tzw. koszty osobowe, czyli wynagrodzenia za wykonanie odpowiedzialnej pracy, obowiązkowe obciążenia z tytułu ubezpieczeń społecznych oraz świadczenia związane z przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy, a także pozostałe obowiązkowe świadczenia pracownicze.
Okazuje się, że dostawa wody i odbiór ścieków związane są z wysokimi nakładami kosztowymi. W takim razie, jaki mechanizm decyduje o poziomie płaconych przez nas rachunków za wodę i ścieki.

Wszystkie przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne zobligowane są do ustalania cen w oparciu o przepisy ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę oraz zbiorowym odprowadzaniu i oczyszczaniu ścieków wraz z wytycznymi jej rozporządzenia wykonawczego. Niniejsze akty normatywne narzucają przedsiębiorstwom ustalanie cen na poziomie gwarantującym bieżące, nieprzerwane świadczenie usług o odpowiedniej jakości. Kalkulacja cen dostarczonej wody i odebranych ścieków musi uwzględniać pokrycie uzasadnionych kosztów eksploatacji, utrzymania i rozbudowy urządzeń wodociągowych oraz kanalizacyjnych. Każde przedsiębiorstwo powinno oprzeć swoje kalkulacje cenowe o koszty poniesione i planowane, liczbę aktualnych i potencjalnych odbiorców oraz zmiany uwarunkowań prawnych nie przekraczając przy tym żadnych z obowiązujących wytycznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto