Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Domy dziecka rzeczywiście będą zlikwidowane? W Rudzie Śl. 143 dzieci korzysta z innych form opieki

Joanna Oreł
Prawdopodobnie za kilka miesięcy wejdzie w życie ustawa likwidująca domy dziecka, o której mówi się już od kilku lat. Co zatem stanie się z podopiecznymi tych ośrodków w naszym regionie? W kilku miastach znaleziono już rozwiązanie.

Grażyna Strączek wraz z mężem Markiem decyzję o prowadzeniu Rodzinnego Domu Dziecka w Rudzie Śląskiej podjęła 11 lat temu. Małżonkowie najpierw musieli zaliczyć kilkanaście szkoleń i warsztatów. Dziś tworzą rodzinę z 12 dziećmi.

- Przez lata pracowałam w pomocy społecznej. Codziennie widziałam dzieci - czy to sieroty, czy z rodzin z problemami. Trudno mi było przejść obok tego obojętnie - opowiada pani Grażyna.

W Rudzie Śląskiej są jeszcze dwa Rodzinne Domy Dziecka, dwa mieszkania interwencyjne, pięć mieszkań rodzinkowych, placówka opiekuńczo-wychowawcza dla dzieci do 4. roku życia oraz podobna placówka socjalizacyjna dla nastolatków. Dzięki temu w niemal prawdziwym domu mieszka 143 dzieci.
Z podobnych rozwiązań korzystają również Piekary Śląskie.

Tu z kolei są cztery mieszkania dla osieroconych dzieci. Natomiast w Katowicach funkcjonują jeszcze trzy domy dziecka, które dysponują 150 miejscami. Czy miasto ma plan awaryjny w przypadku likwidacji placówek? Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej UM:

- Gdyby teraz trzeba byłoby przenieść dzieci z domów dziecka do mniejszych placówek, zniweczyłoby to działania zmierzające do realizacji programów naprawczych.

Podobnie jest w Zabrzu.

- W przypadku całkowitej likwidacji domów dziecka nie jesteśmy w stanie zapewnić opieki rodzin zastępczych dla umieszczonych w placówkach dzieci - twierdzi Katarzyna Paliczka z zabrzańskiego magistratu.

Rodzina jest najważniejsza

Z Romanem Kostrzewskim, wokalistą zespołu KAT i wychowankiem domu dziecka, rozmawia Joanna Oreł
Jak wygląda rzeczywistość w domu dziecka?
Z doświadczenia pamiętam, że był między nami klimat rywalizacji. Chodziło o potrzebę uwagi. Dzieci, które miały dobry kontakt z wychowawcą, miały większą chęć do życia.

Dom dziecka to dobre wspomnienia?
Przeżyłem tam piękne chwile, wspaniałe przyjaźnie. Jednak - mój dom dziecka był w małej mieścinie. Nie mieliśmy alternatyw, innych wzorców zachowań.

Dom dziecka, nawet najlepszy, nie zastąpi jednak prawdziwej rodziny...
Dziecko powinno być dopełnieniem miłości w rodzinie. Jeżeli jest inaczej - dziecko jest niechciane, a dom dziecka jest jedyną opcją, to w tej sytuacji jest lepszym rozwiązaniem.

Trzy rzeczy, których nauczyłeś się w domu dziecka?
Wrażliwość, szacunek dla wiedzy i "współziomków".

W jaki sposób miasta powinny opiekować się dziećmi?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto