Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Utopili Marzannę pełną stereotypów w nurtach Kucelinki [ZDJĘCIA]

Janusz Strzelczyk
Pożegnali zimę, przywitali wiosnę i obchodzili Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. W ten sposób walczyli ze stereotypami. Tak wyglądała wiosenna impreza "Stereotypy na stos" organizowana przez Fundację Oczami Brata.

W pierwszy dzień wiosny przedstawiciele Fundacji Oczami Brata wraz z podopiecznymi utopili Marzannę w częstochowskiej Kucelince. Razem ze stereotypami, uprzedzeniami, nietolerancją.
– 21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, pożegnanie zimy. To także Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa – mówi Paweł Bilski prezes Fundacji Oczami Brata, której podopiecznymi są m.in. osoby z zespołem Downa. – Liczba 21 to 21 para chromosomu.

Dodatkowy trzeci chromosom powoduje zespół Downa. Symbolicznie mamy zawieszone na szyi skarpetki, które skrzyżowane przypominają chromosom. Po raz pierwszy taką akcję przygotowaliśmy po śmierci mojego brata, w 2013 r., który miał zespół Downa.

Dzisiejsza akcja była kolejną, która ma uczyć tolerancji, walczyć ze stereotypami. Fundacja ma 30 podopiecznych i jeszcze 30, którzy są aktorami Teatru Oczami Brata.

Fundację stworzył Paweł Bilski. Powstała w lutym 2014 r. Wcześniej razem z przyjaciółmi założył Wolontariat Młodzieżowy przy stowarzyszeniu „Agape” w Częstochowie.

Zaczął działać w 2010 r. i od początku kierował nim Paweł Bilski wspierany przez grupę przyjaciół jeszcze z czasów gimnazjalnych.
Jedną z pierwszych akcji była akcja na rzecz Eldy, ofiary trzęsienia ziemi na Haiti.

Fundacja prowadzi od kilku miesięcy Klubokawiarnię “Alternatywa 21”, w której pracują jej podopieczni z osobami pełnosprawnymi.

– W klubokawiarni jest 6 naszych podopiecznych – mówi Paweł Bilski. – Lokal coraz lepiej funkcjonuje. Nasi klienci nie mają pretensji jeśli kelner rozleje herbatę.

– W klubokawiarni pomagam mojemu przyjacielowi. Byłem na otwatrciu klubokawiarni – opowiada 31-letni Michał, podopieczny Fundacji Oczami Brata. – Myślę, że zostanę kelnerem. Przychodzę też na zajęcia do fundacji. Robimy różne rzeczy, tańczymy, wygłupiamy się, gramy w szachy. Ja bardzo lubię grać w szachy.

Głównym atutem Klubokawiarni “Alternatywa 21” jest jej wyjątkowa działalność kulinarna, społeczna i artystyczna. W tym miejscu kawę i ciastko podają osoby niepełnosprawne. Z kolei Teatr Oczami Brata to filar działalności Fundacji Oczami Brata, który jest cyklem warsztatów artystycznych dla osób z niepełnosprawnością intelektualną.

Zajęcia odbywają się dla dwóch grup, w piątki oraz w soboty. Warsztaty podzielone są na trzy pracownie: teatralną, muzyczną i plastyczną. Każdy z uczestników może znaleźć coś dla siebie z pomocą instruktorów.

– Spektakle wykonują aktorzy naszego teatru. Osoby z niepełnosprawnością głównie intelektualną, którzy już od kilku miesięcy, a niektórzy nawet od kilku lat przygotowują się do wystawienia spektaklu, grają w naszym teatrze. Celem przedstawień jest to, aby uwrażliwić naszą publiczność na osoby z niepełnosprawnością – podkreśla Paweł Bilski.Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa został ustanowiony w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa. Od 2012 roku patronat nad obchodami sprawuje Organizacja Narodów Zjednoczonych.

Co roku organizatorzy przygotowują szereg wydarzeń mających na celu promowanie praw osób z Zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym, w tym ze szczególnym uwzględnieniem dostępu do opieki zdrowotnej i rehabilitacji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto