Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Częstochowa: Prokuratura Okręgowa, CBŚP i KAS rozbili szajkę, która przerabiała olej opałowy i napędowy. Straty to ponad 100 mln zł ZDJĘCIA

BR
Dzięki wspólnej akcji Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego, Prokuratury Okręgowej w Częstochowie i niemieckich organów ścigania rozbito międzynarodową grupę przestępczą, której członkowie działali na terenie dwóch państw i wyłudzali setki milionów złotych i euro. Służby przejęły m.in. samochody, ciągniki siodłowe, cysterny, quady, konie, biżuterię, a także dzieła sztuki (obrazy, meble, rzeźby) o znacznej wartości artystycznej i historycznej.

Z dotychczasowych ustaleń śledztwa wynika, że grupa przestępcza działała od 2013 roku i odbarwiła co najmniej 41 milionów litrów oleju opałowego. Oszacowane dotychczas straty Skarbu Państwa, wynikające z nieuiszczenia podatku akcyzowego i podatku VAT, wynoszą co najmniej 108 milionów złotych. Natomiast straty z tytułu nieuiszczenia podatków na terenie Niemiec oszacowano na kwotę około 23 milionów euro.

Pod koniec 2016 roku przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw pierwszym członkom grupy przestępczej i zabezpieczono kompletną linię służącą do odbarwiania oleju opałowego, znajdującą się w jednej z miejscowości w okolicach Częstochowy.

Wówczas policjanci CBŚP z Zarządu w Krakowie ustalili, że na terenie Polski działa międzynarodowa zorganizowana grupa przestępcza. Jej członkowie sprowadzali z Niemiec do Polski olej opałowy, który następnie nielegalnie był przetwarzany na olej napędowy, dystrybuowany później na terenie Polski.

Funkcjonariusze z Łódzkiego Urzędu Celno-Skarbowego wpadli na trop innego wątku dotyczącego tej sprawy. Połączono oba wątki, scalając śledztwo pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Częstochowie. Dzięki wspólnym działaniom funkcjonariusze ustalili okoliczności sprawy i rozbili międzynarodowy gang.

Śledczy ustalili, że poprzez fikcyjne podmioty gospodarcze, w tym także zagraniczne, paliwo miało być transportowane w tranzycie przez teren Polski, najczęściej do krajów nadbałtyckich. W rzeczywistości po odbarwieniu było rozprowadzane na terenie RP jako olej napędowy.

Według śledczych grupa mogła narazić Skarb Państwa na straty rzędu co najmniej 108 milionów zł z tytułu podatku akcyzowego i VAT po stronie polskiej. Natomiast straty z tytułu nieuiszczenia podatków na terenie Niemiec oszacowano na kwotę około 23 milionów euro. W skład grupy wchodziły osoby narodowości polskiej, niemieckiej, ukraińskiej i litewskiej.

W trakcie śledztwa m.in. zabezpieczono kompletną linię służącą do odbarwiania oleju opałowego, znajdującą się w jednej z miejscowości w okolicach Częstochowy. Podczas wcześniejszych działań łącznie zatrzymano 9 podejrzanych. Osobom tym przedstawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz zarzuty popełnienia przestępstw karnych skarbowych.

Kolejne działania funkcjonariusze CBŚP i KAS przeprowadzili w ostatnich dniach na terenie woj. śląskiego. Tym razem zatrzymano 6 osób podejrzanych m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej działającej na terenie kraju i Europy. Wśród zatrzymanych jest dwóch mężczyzn podejrzanych o kierowanie tą grupą.

W tym samym czasie, podczas skoordynowanych wspólnie działań, niemieckie służby celne zatrzymały 4 osoby podejrzane o udział w gangu.

Na poczet przyszłych kar zabezpieczono mienie, m.in. samochody, ciągniki siodłowe, cysterny, quady, konie, biżuterię, a także dzieła sztuki (obrazy, meble, rzeźby) o znacznej wartości artystycznej i historycznej.

Wobec zatrzymanych podczas ostatnich działań osób, Sąd Rejonowy w Częstochowie zastosował areszt tymczasowy na okres 3 miesięcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na myszkow.naszemiasto.pl Nasze Miasto