Częstochowa: Podatek od pielgrzyma? Radny Lewicy chce rekompensaty od arcybiskupa Wacława Depo za każdego pielgrzyma

Bartłomiej Romanek
Bartłomiej Romanek
Sebastian Trzeszkowski, częstochowski radny SLD, podczas ostatniej Rady Miasta złożył uchwałę w sprawie apelu do arcybiskupa Wacława Depo o rekompensatę wydatków, które miasto ponosi podczas organizacji szczytu pielgrzymkowego. Symboliczna złotówka od pielgrzyma miałaby pokryć m.in. koszty związane z dodatkowymi śmieciami. Projekt uchwały nie został jednak dopuszczony do pierwszego czytania.

Radny Sebastian Trzeszkowski tłumaczy swój pomysł oczekiwaniami mieszkańców, którzy od dłuższego czasu domagają się wprowadzenia takiej opłaty. Miasto ponosi m.in. duże koszty związane z ustawieniem dodatkowych koszy dla pielgrzymów i usuwaniem śmieci.

Radny Trzeszkowski nie precyzuje, czy chodzi mu o złotówkę od każdego pielgrzyma przybywającego na Jasną Górę, czy tylko od pieszych pątników. W przypadku pierwszej liczby byłyby to 4 miliony zł, w drugiej ponad 130 tysięcy zł.

- Nawet gdyby dotyczyło to pierwszej liczby, byłoby bardzo dobrze - mówi Sebastian Trzeszkowski, który proponuje, aby część uzyskanych dochodów przeznaczyć na rozwój infrastruktury związanej z ruchem pielgrzymkowym.

W proponowanym przez radnego Trzeszkowskiego apelu do arcybiskupa Wacława Depo czytamy:

"W związku z rokrocznie zwiększającą się liczbą przybywających do Częstochowy pielgrzymów oraz wzrastającymi kosztami, wpływającymi na podniesienie kwot, niezbędnych do prawidłowej obsługi systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w okresie sezonu pielgrzymkowego, mając na uwadze wizerunek miasta wśród mieszkańców i mieszkanek oraz pątników i pątniczek, pragniemy w ramach ogólnie przyjętych dobrych kanonów dbania o nasze wspólne dobro, małą ojczyznę Częstochowę zaproponować partycypację w kosztach obsługi w/w systemu śmieciowego.
 
Pragnąc utrzymać w odpowiednim stanie czystości ciągów pieszo-jezdnych, którymi poruszają się pielgrzymi, korzystając jednocześnie z małej infrastruktury t.j. kosze zewnętrzne na odpady, przedstawiamy propozycję symbolicznej partycypacji w systemie gospodarowania odpadami komunalnymi w kwocie 1 zł (słownie: jeden złoty) od pielgrzyma.
 
Dodatkowo, w związku z partycypacją w corocznych kosztach, które miasto pokryje z środków własnych, dbając o czystość i estetykę w przestrzeni miejskiej, a także pragnąc podkreślić, że taka współpraca przyniesie korzyści dla wszystkich stron deklarujemy, że 20 % z w/w kwoty zostanie przeznaczone na poprawę infrastruktury turystycznej, na przykład poprzez zwiększenie liczby ogólnodostępnych toalet publicznych.
 
Oprócz kwestii finansowych, powyższe propozycje są podyktowane zastrzeżeniami co do stanu czystości ciągów pieszo – jezdnych w obszarach pielgrzymek, licznie zgłaszanymi przez częstochowian i częstochowianki.
 
Mając na uwadze dbałość o czystość naszego miasta oraz możliwe pozytywne efekty współpracy, Rada Miasta Częstochowy apeluje do Arcybiskupa Metropolity Częstochowskiego Wacława Depo o przekazywanie rekompensaty finansowej dla miasta Częstochowy za obsługę systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w okresie sezonu pielgrzymkowego."

Proponowana przez Sebastiana Trzeszkowskiego uchwała nie została jednak wprowadzona do porządku obrad. Za jej wprowadzeniem głosowali radni SLD (z wyjątkiem Ryszarda Szczuki, który wstrzymał się od głosu) oraz Jacek Krawczyk i Jolanta Urbańska z Koalicji Obywatelskiej, pozostali radni KO wstrzymali się od głosu, radni PiS byli przeciwni.

- Pomysł jest czysto polityczny, bo obowiązujące przepisy prawa na to nie pozwalają. Zatem na użytek taniego rozgłosu przed wyborami kolejny raz odgrzewa się stary temat - skomentował na Facebooku, Paweł Ruksza, radny PiS.

Częstochowska kuria nazywa pomysł Trzeszkowskiego "politycznym i ideologicznym".

- Inicjatywa radnego Częstochowy reprezentującego klub radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej, przedłożona podczas ostatniej sesji Rady Miasta, jest w naszej ocenie akcją o charakterze politycznym i ideologicznym, stąd Archidiecezja Częstochowska nie będzie się do niej odnosić. Brak poparcia Rady Miasta dla tego projektu traktujemy jako głos rozsądku radnych. Pomijając istotne błędy natury merytorycznej zawarte w projekcie, należy zauważyć przede wszystkim brak zrozumienia, że Częstochowa znana jest w Polsce i na świecie przede wszystkim z Sanktuarium Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze i Ikony Czarnej Madonny, co dla miasta jest nieocenioną formą promocji - mówi ks. Mariusz Bakalarz, rzecznik prasowy Archidiecezji Częstochowskiej.

Pierwszym inicjatorem wprowadzenie podatku od pielgrzymów był obecny europoseł Marek Balt. Jego pomysł w 2011 roku nie zyskał jednak akceptacji.

Wsparcie emocjonalne przyszłych rodziców, czyli kim jest doula?

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

f
fan

A kto zwróci Miastu te pieniądze, które utraciło z racji reformy festiwalu Gaude Mater. Kiedyś, przed "reformą festiwalu" do naszego miasta przyjeżdżali fani najlepszej muzyki, w bieżącym roku koncert finałowy trzeba było zaludnić pracownikami urzędu miasta, a i tak było wolnych miejsc więcej niż połowa krzeseł

M
Mieszkaniec
30 sierpnia, 20:30, Gość:

Jadąc na wczasy nad morze czy w góry też się ponosi opłatę - klimatyczną, o wiele wyższą niż 1 zł...

Ale to jest opłata klimatyczna! A nie pielgrzymkowa! Nowoczesne miasto ma przyciągać a nie odstraszać. Jednocześnie powinno zrobić biznes na wizytach pielgrzymów. Pierwszy krok to tania baza noclegowa. Ale cóż, polityka tego miasta już dawno przestała mnie dziwić.

PS Podsyłam wam włodarze tego zacnego grodu anonimowo wiele pomysłów. Część z nich realizujecie dopiero gdy piszę pod swoim imieniem i nazwiskiem. Wszystkie pomysły się sprawdziły. I tym razem posłuchajcie dla dobra mieszkańców Częstochowy. Gdy będzie baza noclegowa to właściciele tych noclegów odprowadzą opłatę pobytową a nie od pielgrzyma. I miasto zarobi.

M
Mieszkaniec
30 sierpnia, 20:28, tutejszy:

A ja proponuję przejechać się wdo lasu w dzielnicy Mirów - wory śmieci, niektóre już roztargane przez zwierzęta i fruwające po okolicy woreczki, papierki...Nikt tego nie sprząta i pewnie nie ma zamiaru. Za to mieszkańcom podniesiono opłaty za wywóz śmieci.

Jak pielgrzymów nie ma te worki też się walają. To tylko i wyłącznie złe planowanie oczyszczania miasta. Ceny za wywóz śmieci nikt nie musiał podnosić. W europejskich sanktuariach nie wprowadzało się opłaty, zanim te miasta nie zaczęły zarabiać na pielgrzymach i turystach. U nas na odwrót. To zła droga.

G
Gość

Jadąc na wczasy nad morze czy w góry też się ponosi opłatę - klimatyczną, o wiele wyższą niż 1 zł...

t
tutejszy

A ja proponuję przejechać się wdo lasu w dzielnicy Mirów - wory śmieci, niektóre już roztargane przez zwierzęta i fruwające po okolicy woreczki, papierki...Nikt tego nie sprząta i pewnie nie ma zamiaru. Za to mieszkańcom podniesiono opłaty za wywóz śmieci.

M
Mieszkaniec

Proponuję aby lewica zaczęła budować tanią bazę noclegową w mieście i zapewniła trakcję dla pielgrzymów. Wtedy zostaną więcej niż jeden dzień i wydadzą pieniądze, które napędzą lokalny biznes. Podatek od pielgrzyma to taki średniowieczny wymysł.

Dodaj ogłoszenie